Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Country by Country reporting – nová povinnosť pre nadnárodné skupiny podnikov

Email and contact symbols in front of businessman
thinkstock
3. mája 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Od začiatku marca tohto roka je na svete novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, ktorou pribudla podnikateľom nová povinnosť v oblasti správy daní.

Preklad pojmu Country by Country reporting (CbC) znamená oznamovaciu povinnosť podnikov, ktoré pôsobia v nadnárodnej štruktúre, ohľadom výšky odvedenej dane v jednotlivých štátoch.

Hneď na úvod si povedzme tú dobrú správu. CbC reporting sa týka len nadnárodných spoločností, ktoré okrem toho musia spĺňať aj kritérium obratu. Malí a strední podnikatelia bez materských alebo dcérskych spoločností v zahraničí sa nemusia obávať, že im pribudli nové povinnosti. Ak ste však napríklad účtovníčkou spoločnosti, ktorá má matku v zahraničí, určite čítajte ďalej.

Novelu zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní nájdete tu.

V prémiovej časti vám vysvetlíme:

  • kedy vzniká povinnosť podávať hlásenie,
  • čo v prípade, ak je spoločnosť súčasťou nadnárodnej skupiny,
  • 2 riešené príklady s komentárom.

Kedy vzniká povinnosť podávať hlásenie

Povinnosť podávať správu svojmu správcovi dane budú mať spoločnosti, ktorú sú súčasťou nadnárodnej skupiny podnikov a dosahujú konsolidovaný obrat aspoň 750 miliónov eur. Skúmaným obdobím je tzv. finančný rok, ktorý bezprostredne predchádza oznamovanému finančnému roku.

Oznamovacia povinnosť sa teda naozaj týka iba veľkých nadnárodných skupín podnikov. Na Slovensku je však veľa menších spoločností, ktoré majú matku v zahraničí a ktorých sa táto povinnosť týkať môže.

Materské spoločnosti

Hlavná povinnosť podávať hlásenia sa dotýka najmä materských spoločností, ušetrené však nie sú ani dcéry. Materská spoločnosť má povinnosť podať oznámenie o výške odvedenej dane v jednotlivých štátoch za celú konsolidovanú štruktúru. Lehota na podanie oznámenia je 12 mesiacov od konca oznamovaného finančného roka.

Správa sa predkladá na predpísanom tlačive, ktoré určí príslušný správca dane v konkrétnom štáte. Takúto správu môže v určitých prípadoch podať aj iná spoločnosť ako matka. Vtedy sa jedná o tzv. náhradný materský subjekt.

Ide v podstate o dohodu priamo v štruktúre nadnárodnej skupiny podnikov, kto bude mať tú hlavnú oznamovaciu povinnosť. Obvykle to bude samotná matka. Ak sa materská spoločnosť dohodne s dcérskou spoločnosťou na tom, že dcérska spoločnosť bude náhradný materský subjekt, musí dcérska spoločnosť o tom informovať správcu dane. Vzhľadom k veľkostnému kritériu obratu sa povinnosť materských spoločností na Slovensku bude týkať len úzkej skupiny podnikov.

Príklad č.1:

Slovenská spoločnosť Beta s.r.o. podniká na Slovensku v oblasti predaja stavebného materiálu. Spoločnosť Beta je zo 100 % vlastnená zahraničnou matkou – Alfa GmbH z Nemecka. Okrem týchto dvoch firiem sú v nadnárodnej štruktúre ešte ďalšie spoločnosti. Konsolidovaný obrat za rok 2016 presiahol sumu 750 miliónov eur (aj keď obrat slovenskej spoločnosti Beta bol len 10 miliónov EUR).

Firma Alfa sa dohodla so spoločnosťou Beta na tom, že oznamovaciu povinnosť v oblasti CbC reportingu prenesie na spoločnosť Beta.

Beta s.r.o. sa tak stáva náhradným materským subjektom, ktorý musí podať správu v rovnakom rozsahu ako materská spoločnosť za celú nadnárodnú štruktúru. Má takisto oznamovaciu povinnosť voči slovenskému správcovi dane o tom, že sa stala náhradným materským subjektom.

 

Firma súčasťou nadnárodnej skupiny

Ak ste si po predchádzajúcom odseku vydýchli, že povinnosť sa vás netýka, čítajte ešte pre istotu ďalej. Prijatá novela zákona totiž ukladá oznamovacie povinnosti aj všetkým ďalším členom nadnárodnej skupiny podnikov.

Oznamovacia povinnosť je však našťastie len v minimálnom rozsahu. Spoločnosť, ktorá je súčasťou takejto medzinárodnej skupiny sa pre účely zákona nazýva základný subjekt.

Podľa zákona o medzinárodnej pomoci je základným subjektom právnická osoba nadnárodnej skupiny podnikov, ktorá je zahrnutá v konsolidovanej účtovnej závierke nadnárodnej skupiny (prípadne nie je zahrnutá v konsolidovanej účtovnej závierke z dôvodu veľkosti alebo významnosti).

Základným subjektom môže byť aj stála prevádzkareň, prípadne organizačná zložka umiestnená na území Slovenskej republiky. Kritériom je fakt, že podáva osobitné finančné výkazy na účely účtovníctva alebo daní.

Základnému subjektu vzniká povinnosť oznámiť svojmu správcovi dane informáciu o tom, kto bude podávať CbC hlásenia za nadnárodnú skupinu podnikov. Základný subjekt teda vlastne oznamuje, kto je jeho materskou spoločnosť, prípadne náhradnou materskou firmou. V prenesenom význame ide o akési „nabonzovanie“ vlastnej materskej spoločnosti za tým účelom, aby podala hlásenie sa celú skupinu.

POZOR: Na podanie oznámenia základného subjektu je kratšia lehota, ako na oznámenie podávané materskou spoločnosťou. Táto správa sa odovzdáva najneskôr do lehoty na podanie daňového priznania za oznamovaný finančný rok. Ak slovenská spoločnosť nemá predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, lehota na splnenie povinnosti CbC hlásenia za rok 2016 uplynula 31. marca 2017.

Príklad č.2:

Slovenská spoločnosť Beta s.r.o. podniká na Slovensku v oblasti predaja stavebného materiálu. Firma Beta je zo 100 % vlastnená zahraničnou matkou – Alfa GmbH z Nemecka. Okrem týchto dvoch spoločností sú v nadnárodnej štruktúre ešte ďalšie subjekty. Konsolidovaný obrat za rok 2016 presiahol sumu 750 miliónov EUR.

Firma Beta je na účely CbC reportingu tzv. základným subjektom. Za finančný rok 2016 jej vznikla povinnosť podať CbC hlásenie, v ktorom uviedla spoločnosť Alfa, ako matku vo svojej nadnárodnej štruktúre.

Hlásenie podala v lehote na podanie daňového priznania, t.j. do 31.3.2017.

Ako platiteľ dane z pridanej hodnoty podala hlásenia elektronicky. Hlásenie bolo k dispozícii po prihlásení do osobnej internetovej zóny v časti Formuláre – Medzinárodná výmena informácii. V zobrazenom tlačive vyplnila údaje o oznamovanom finančnom roku, vlastné identifikačné údaje a údaje o materskej spoločnosti.

Aby správca dane trochu motivoval daňové subjekty plniť nové povinnosti, určil aj výšku pokút, ktoré hrozia pri ich neplnení. V prípade, ak subjekt, ktorý je povinný podať správu za skupinu, správu nepodá, daňový úrad uloží pokutu do 10 000 EUR. V prípade nesplnenia si oznamovacej povinnosti základného subjektu hrozí pokuta do výšky 3 000 EUR.

Záver

Ak firma nie je materskou spoločnosťou, nevznikajú jej príliš komplikované povinnosti. Je potrebné si postrážiť podanie CbC hlásenia v lehote na podanie daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby a v ňom uviesť, kto je vlastne osobou povinnou podať hlásenie za celú nadnárodnú štruktúru.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

CbC reportingPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X