Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daň z finančných transakcií v programe SDKÚ-DS nebude

Daň z finančných transakcií v programe SDKÚ DS nebude
Fotobanka Pixmac
8. novembra 2012 Tlačiť

Podľa poslanca strany Ľudovíta Kaníka však v programe SDKÚ-DS bude téma alternatívnych riešení daňového systému, ktorých cieľom sú nižšie dane a odvody.

 
V návrhu zaviesť rovnú 15-percentnú daň z príjmov a zároveň aj daň z bezhotovostných transakcií videli analytici viaceré riziká.
 

Ľudia vraj Kaníka nepochopili

(SITA) – V programe strany SDKÚ-DS nebude návrh poslanca Ľudovíta Kaníka na zavedenie dane z bezhotovostných finančných operácií, ktorý narazil v strane na odpor. „Diskusia prebieha. V tejto podobe to však nebude. Cítim, že ľudia ťažšie chápu túto myšlienku. Bol som príliš opatrný a nenavrhol som konečný krok, ktorým je zrušiť daň z príjmu a vymeniť ju za takúto daň,“ povedal vo štvrtok Kaník pre agentúru SITA. Podľa neho však v programe bude téma alternatívnych riešení daňového systému, ktorých cieľom sú nižšie dane a odvody.
 
 
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec rozhodnutie Kaníka privítal. „Vítam to, pretože to bol zlý návrh, ktorý som od začiatku kritizoval, ale nikdy to nebol návrh SDKÚ-DS,“ povedal Štefanec. Podľa neho návrh nezískal podporu ani medzi členskou základňou Bratislavského kraja, ktorá o programe diskutovala v stredu. Program strany SDKÚ-DS by mal byť prijatý na programovej konferencii 17. novembra.
 

Analytici videli v návrhu riziká

V návrhu zaviesť rovnú 15-percentnú daň z príjmov a zároveň aj daň z bezhotovostných transakcií videli analytici viaceré riziká. Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš napríklad upozornil, že v daňovom systéme by sa nemali robiť experimenty bez analýz. „V návrhu vidím ako hlavne pozitívum jednoduchý výber a kontrolu, súčasne tam je však viacero rizík – možný presun zdanenia zo spotreby na výrobu, motivácia k barterovej výmene a hotovostnému styku alebo možnosti obchádzania cez iné krajiny,“ uviedol tento týždeň pre agentúru SITA Goliaš. 
 
Šéf INEKO zároveň odporúčal predovšetkým analyzovať, kto by na novú daň najviac doplatil, a kto by naopak ušetril na znížení iných daní. „Ak by nakoniec došlo k realizácii návrhu, mal by byť zavádzaný postupne, určite nie v radikálnych zmenách daňového systému,“ dodal Goliaš.  Riaditeľ Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz – INESS Richard Ďurana považuje prezentovaný návrh daňovej reformy za veľmi nešťastný. „Autorom konceptu odporúčame zamerať sa pri kompenzácii výpadkov na príjmovej strane po chvályhodnom a hospodársky prospešnom znížení priamych daní a DPH na výdavkovú stranu verejných financií, kde existuje veľký priestor na šetrenie, napríklad zavedenie skutočne adresných sociálnych dávok namiesto plošného vyplácania príspevkov tým, ktorí ho nepotrebujú. Štát nepotrebuje vyššie príjmy, potrebuje sa zbavovať výdavkov, ktoré sú drahé a neprinášajú hodnotu,“ uviedol Richard Ďurana.
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X