Rezort financií chce presadiť, aby už firmy aj fyzické osoby nemali možnosť predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania o 3 až 6 mesiacov na základe vlastného rozhodnutia.
Kabinet Roberta Fica by mal podľa návrhu uznesenia uložiť ministrovi financií Petrovi Kažimírovi úlohu, aby predložil potrebnú zmenu zákona o dani z príjmov do konca tohto roka.
Daňové priznanie povinne v marci
(SITA) – Rezort financií uložiť všetkým daňovníkom povinnosť podať daňové priznanie v lehote do troch kalendárnych mesiacov po skončení zdaňovacieho obdobia s výnimkou daňových subjektov, u ktorých sú súčasťou daňového priznania aj príjmy zo zahraničia. „Ministerstvo financií SR pripravilo znenie pozmeňovacieho návrhu k novele zákona o dani z príjmov tak, aby nebola možnosť podania daňových priznaní za rok 2012 na základe oznámenia, t. j. aby daňové subjekty nemali možnosť si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o 3 až 6 mesiacov sami, na základe vlastného rozhodnutia, ale len za predpokladu, ak súčasťou daňového priznania sú aj príjmy zo zahraničia a tieto tvoria na celkových zdaniteľných príjmoch daňovníka podiel minimálne 20 %,“ uvádza rezort v správe o niektorých problémoch v oblasti územnej samosprávy, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda.
Znížený komfort platenia daní
Zrušenie možnosti posunúť si termín podania daňového priznania na základe oznámenia môže podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róberta Kičinu mierne znížiť komfort platenia daní, ale nemalo by mať zásadnejší vplyv na podnikateľské prostredie. „Predpokladám, že v tomto prípade ide o zrušenie protikrízového opatrenia, a možnosť predlženia termínu podania daňového priznania zostane zachovaná, akurát namiesto oznámenia bude treba o predlženie daňový úrad požiadať, tak ako tomu bolo pred rokom 2010,“ dodal pre agentúru SITA Kičina.
Návrh inicioval ZMOS
Kabinet Roberta Fica by mal podľa návrhu uznesenia uložiť ministrovi financií Petrovi Kažimírovi úlohu, aby predložil potrebnú zmenu zákona o dani z príjmov do konca tohto roka. Zámer zrušiť pre fyzické aj právnické osoby možnosť oznámiť správcovi dane posunutie termínu na podanie daňového priznania je súčasťou legislatívnych opatrení v prospech vyšších územných celkov a miestnej územnej samosprávy. Konkrétne spomínaný návrh vychádza z priorít snemu a záverov Rady Združenia miest a obcí Slovenska.
Zavádzajúce zdôvodnenie
Schovávať zámer zrušenia možnosti odloženia termínu na podanie daňových priznaní k dani z príjmov pre fyzické aj právnické osoby za opatrenie na zlepšenie financovania VÚC a miestnej územnej samosprávy je podľa prezidentky Slovenskej asociácie účtovníkov neziskových organizácií Jaroslavy Lukačovičovej veľmi zavádzajúce. „Samosprávy predsa nedostanú, alebo neminú finančné prostriedky im určené v rámci rozpočtu na jedenkrát, prípadne v priebehu napríklad prvého polroka, aby štát potreboval mať podané daňové priznania už v marci,“ uvádza Lukačovičová.
Manažér daňového oddelenia spoločnosti Accace Peter Pašek v súvislosti s pripravovanou zmenou upozorňuje, že väčšina daňových subjektov predmetné oznámenia nezasielala daňovým úradom za účelom „odkladu“ platenia dane, ale so zámerom rozloženia uzávierkových prác na časovo primeranejšie obdobie. Pripravovaná zmena v podávaní daňových priznaní by mala byť súčasťou novely zákona o dani z príjmov, o ktorej budú poslanci NR SR rokovať v druhom čítaní na schôdzi začínajúcej budúci týždeň.
Odklad využili tisícky daňovníkov
Právnické osoby majú možnosť do konca marca správcovi dane oznámiť posunutie lehoty na podanie daňového priznania a v novej lehote aj daň zaplatiť od roku 2010. Fyzické osoby môžu túto možnosť využívať od roku 2011. Celkovo už túto možnosť využili tisícky fyzických ako aj právnických osôb. Napríklad v tomto roku, necelé dva týždne pred koncom marca, evidovala finančná správa takmer 16 700 daňovníkov, ktorí sa rozhodli predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania. Z tohto počtu pritom fyzické osoby podali 12 682 oznámení a právnické osoby 3 987 oznámení. V prvom roku zavedenia tejto možnosti pre firmy, teda v roku 2010, ju využilo takmer 17 400 právnických osôb.