Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odovzdanie daňových priznaní sa nebude dať posunúť

Kabinet chce zrušiť možnosť posunúť si termín na priznanie daní
Minister financií Peter Kažimír Foto: SITA
21. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Rezort financií chce presadiť, aby už firmy aj fyzické osoby nemali možnosť predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania o 3 až 6 mesiacov na základe vlastného rozhodnutia.

 
Kabinet Roberta Fica by mal podľa návrhu uznesenia uložiť ministrovi financií Petrovi Kažimírovi úlohu, aby predložil potrebnú zmenu zákona o dani z príjmov do konca tohto roka.
 

Daňové priznanie povinne v marci

(SITA) – Rezort financií uložiť všetkým daňovníkom povinnosť podať daňové priznanie v lehote do troch kalendárnych mesiacov po skončení zdaňovacieho obdobia s výnimkou daňových subjektov, u ktorých sú súčasťou daňového priznania aj príjmy zo zahraničia. „Ministerstvo financií SR pripravilo znenie pozmeňovacieho návrhu k novele zákona o dani z príjmov tak, aby nebola možnosť podania daňových priznaní za rok 2012 na základe oznámenia, t. j. aby daňové subjekty nemali možnosť si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o 3 až 6 mesiacov sami, na základe vlastného rozhodnutia, ale len za predpokladu, ak súčasťou daňového priznania sú aj príjmy zo zahraničia a tieto tvoria na celkových zdaniteľných príjmoch daňovníka podiel minimálne 20 %,“ uvádza rezort v správe o niektorých problémoch v oblasti územnej samosprávy, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda. 
 
 

 

Znížený komfort platenia daní

Zrušenie možnosti posunúť si termín podania daňového priznania na základe oznámenia môže podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róberta Kičinu mierne znížiť komfort platenia daní, ale nemalo by mať zásadnejší vplyv na podnikateľské prostredie. „Predpokladám, že v tomto prípade ide o zrušenie protikrízového opatrenia, a možnosť predlženia termínu podania daňového priznania zostane zachovaná, akurát namiesto oznámenia bude treba o predlženie daňový úrad požiadať, tak ako tomu bolo pred rokom 2010,“ dodal pre agentúru SITA Kičina. 

 

Návrh inicioval ZMOS

Kabinet Roberta Fica by mal podľa návrhu uznesenia uložiť ministrovi financií Petrovi Kažimírovi úlohu, aby predložil potrebnú zmenu zákona o dani z príjmov do konca tohto roka. Zámer zrušiť pre fyzické aj právnické osoby možnosť oznámiť správcovi dane posunutie termínu na podanie daňového priznania je súčasťou legislatívnych opatrení v prospech vyšších územných celkov a miestnej územnej samosprávy. Konkrétne spomínaný návrh vychádza z priorít snemu a záverov Rady Združenia miest a obcí Slovenska. 
 

Zavádzajúce zdôvodnenie

Schovávať zámer zrušenia možnosti odloženia termínu na podanie daňových priznaní k dani z príjmov pre fyzické aj právnické osoby za opatrenie na zlepšenie financovania VÚC a miestnej územnej samosprávy je podľa prezidentky Slovenskej asociácie účtovníkov neziskových organizácií Jaroslavy Lukačovičovej veľmi zavádzajúce. „Samosprávy predsa nedostanú, alebo neminú finančné prostriedky im určené v rámci rozpočtu na jedenkrát, prípadne v priebehu napríklad prvého polroka, aby štát potreboval mať podané daňové priznania už v marci,“ uvádza Lukačovičová.
 
Manažér daňového oddelenia spoločnosti Accace Peter Pašek v súvislosti s pripravovanou zmenou upozorňuje, že väčšina daňových subjektov predmetné oznámenia nezasielala daňovým úradom za účelom „odkladu“ platenia dane, ale so zámerom rozloženia uzávierkových prác na časovo primeranejšie obdobie. Pripravovaná zmena v podávaní daňových priznaní by mala byť súčasťou novely zákona o dani z príjmov, o ktorej budú poslanci NR SR rokovať v druhom čítaní na schôdzi začínajúcej budúci týždeň. 
 

Odklad využili tisícky daňovníkov

Právnické osoby majú možnosť do konca marca správcovi dane oznámiť posunutie lehoty na podanie daňového priznania a v novej lehote aj daň zaplatiť od roku 2010. Fyzické osoby môžu túto možnosť využívať od roku 2011. Celkovo už túto možnosť využili tisícky fyzických ako aj právnických osôb. Napríklad v tomto roku, necelé dva týždne pred koncom marca, evidovala finančná správa takmer 16 700 daňovníkov, ktorí sa rozhodli predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania. Z tohto počtu pritom fyzické osoby podali 12 682 oznámení a právnické osoby 3 987 oznámení. V prvom roku zavedenia tejto možnosti pre firmy, teda v roku 2010, ju využilo takmer 17 400 právnických osôb.

 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X