Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňová kobra vyšetruje hotovostné podvody pri DPH

18. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Podvody pri dani z pridanej hodnoty sa po zavedení kontrolného výkazu sústredili na odpočty z hotovostných transakcií. Vyšetrovatelia objavili aj takmer stovku schránkových firiem, ktoré takto žiadali nadmerné odpočty za milióny eur.

Podvodníci presedlali na hotovostné odpočty DPH

Podvody pri dani z pridanej hodnoty sa po zavedení kontrolného výkazu sústredili na odpočty z hotovostných operácií. Daňová kobra v rámci svojej akcie s názvom Čierny motýľ odhalila 222 firiem, ktorých celkový uplatnený nadmerný odpočet pri dani z pridanej hodnoty z hotovostných transakcií dosiahol 9,2 mil. eur. Až 92 firiem pritom boli nekontaktné schránkové spoločnosti, ktoré si uplatňovali nadmerné odpočty v sume 5,4 mil. eur.

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol šéf finančnej správy František Imrecze, firmy v týchto prípadoch využívajú jedinú anonymizovanú časť kontrolného výkazu, ktorou sú práve hotovostné transakcie. Podľa súčasne platnej legislatívy totiž do tejto časti kontrolného výkazu musia uvádzať iba kumulovanú sumu hotovostných transakcií bez konkretizovania jednotlivých operácií.

V niektorých firmách tak nadmerné odpočty pri týchto transakciách stúpli na nereálne hodnoty, čím podľa Imreczeho stúpa podozrenie z nelegálnej činnosti. Pri kontrolách takýchto firiem pritom podľa neho nie je výnimkou, že účtovníčky nemajú k dispozícii žiadne doklady k hotovostným transakciám. Ako dodal, konateľ jednoducho zavolá účtovníčke, akú sumu má do spomínanej časti kontrolného výkazu zadať. Výnimkou neboli ani spoločnosti, ktorých konatelia „žijú v lese“ a ani netušia, že nejakú firmu vlastnia.

Aktuálny stav by sa však čoskoro mal zmeniť. Rezort financií totiž prišiel s novelou zákona o dani z pridanej hodnoty, o ktorej poslanci parlamentu rozhodnú už na aktuálnej schôdzi. Od budúceho roka by tak mala v kontrolnom výkaze pribudnúť povinnosť od určitej sumy daňovej povinnosti konkretizovať aj jednotlivé hotovostné transakcie. Podľa aktuálneho návrhu by takúto povinnosť mali mať subjekty, ktorých daňová povinnosť z hotovostných transakcií za zdaňovacie obdobie prekročí 3 000 eur. Pri takomto nastavení by sa zmena týkala zhruba len 1 800 subjektov. Podľa ministerstva financií by sa týmto opatrením zabránilo, aby boli hotovostné platby na základe jednoduchých daňových dokladov využívané na nadmerné odpočty.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X