Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňové a odvodové príjmy by mali klesnúť o 146 mil. eur

Daňové a odvodové príjmy by mali klesnúť o 146 mil. eur
Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: SITA
21. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V prípade dane z motorových vozidiel sa posúva účinnosť zákona na 1. januára 2015, výnos z tejto dane teda bude príjmom vyšších územných celkov.

Odpočítateľná položka zníži výnos zdravotných odvodov o 165,8 mil. eur

Daňové a odvodové príjmy by mali v budúcom roku poklesnúť o 146,1 mil. eur. Ministerstvo financií SR aktualizovalo odhad týchto príjmov na roky 2015 až 2017. Dôvodom boli legislatívne zmeny od septembrového výboru pre daňové prognózy, najmä zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky.

Aktualizácia tak vychádza podľa ministerstva výlučne z legislatívnych zmien. Odhad daňových a odvodových príjmov na rok 2014 zostáva nezmenený. Informoval o tom hlavný ekonóm a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Martin Filko.

Zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky zníži podľa odhadov výnos zdravotných odvodov od ekonomicky aktívnych osôb v roku 2015 o 165,8 mil. eur. Zároveň bude mať mierne pozitívny vplyv na výnos dane z príjmov fyzických a právnických osôb a zrážkovej dane. Celkový vplyv na daňové a odvodové príjmy v roku 2015 sa odhaduje na 148,4 mil. eur, s miernym poklesom v ďalších rokoch. 

V rámci novely zákona o dani z príjmov v porovnaní so septembrovým odhadom sa rozšírili subjekty, pre ktoré neplatia pravidlá nízkej kapitalizácie. Výnimky sa rozšírili o lízingové spoločnosti, ďalšie finančné inštitúcie a realitné spoločnosti. Rozšírenie výnimiek znamená nižší výnos v nasledujúcich rokoch o zhruba 10 mil. eur. 

V prípade dane z motorových vozidiel sa posúva účinnosť zákona z 1. decembra 2014 na 1. januára 2015. Podľa pôvodného návrhu by decembrový výnos dane bol príjmom štátneho rozpočtu, čo nebolo zohľadnené v septembrovom odhade. Presunom účinnosti zákona bude aj decembrový výnos príjmom vyšších územných celkov, čo podľa aktuálnej metodiky znamená hotovostný aj akruálny výnos v roku 2015. 

Ministerstvo financií v súlade s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti aktualizovalo a zverejňuje prognózy daňových a odvodových príjmov. Táto prognóza bola predmetom výboru pre daňové prognózy 20. novembra 2014. Všetci členovia výboru pokladajú prognózu za realistickú.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X