Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa vyhnúť plateniu daňovej licencie

Ako sa vyhnúť plateniu daňovej licencie
Fotobanka Pixmac
11. novembra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Podľa špecializovanej firmy M2 Business sa v priebehu tretieho kvartálu 2014 počet spoločností, ktoré vstúpili do likvidácie, zvýšil viac ako štvornásobne.

Ako sa vyhnúť licenciám – čas máte len pár týždňov

Po schválení daňových licencií sme vám priniesli základné možnosti, ako sa vyhnúť plateniu daňových licencií v prípade, ak máte spoločnosť, ktorá by ich mala platiť. Dnes prinášame aktualizáciu tohto článku doplnenú o reakcie trhu a prax, ktorá medzičasom nastala. 

Čo sú daňové licencie a prečo prišli

Daňová licencia je vlastne minimálna daň – poplatok, ktorú chce štát od každej obchodnej spoločnosti, ktorá na slovensku podniká. Vzťahuje sa i na firmy, ktoré sú neaktívne a v danom roku nepodnikali. Rovnako ju musia zaplatiť i firmy, ktoré skončili v strate. Výšky daňových licencií sú stanovené nasledovne: 

  • 480 eur pre obchodnú spoločnosť, ktorá nie je platiteľom DPH 
  • 960 eur pre obchodnú spoločnosť, ktorá je platiteľom DPH s obratom do 500 000 eur 
  • 2 880 eur pre obchodnú spoločnosť, ktorá je platiteľom DPH s obratom nad 500 000 eur

Zámer zákonodarcu očistiť obchodný register a celkovo štátny aparát od údajne až 30 000 neaktívnych spoločností, ktoré si síce riadne plnia povinnosti a podávajú nulové priznania, no neplatia štátu žiadne dane, bol jasný. Že sa to dalo urobiť inak a lepšie je už iná téma a na iný príspevok…

Možné riešenia ako sa vyhnúť daňovým licenciám

1. Vygenerujte zisk 

V prípade, ak podnikáte ako neplatiteľ DPH a vygenerujete zisk aspoň 2 086 eur a viac, výška vašej daňovej povinnosti bude 480 eur a viac. V tomto prípade vás teda nové daňové licencie vôbec neovplyvnia a je vám jedno, či sú zavedené alebo nie. Táto možnosť je však aktuálna pre podnikateľov, ktorí firmu reálne využívajú a podnikajú. Ďalšie možnosti sú viac reálne pre majiteľov už roky neaktívnych spoločností, na ktorých sa primárne daňové licencie zamerali.

2. Predajte firmu

Túto možnosť sme na začiatku roku odporúčali ako optimálnu. Zárobok z predaja firmy, nemať povinnosť platiť daňovú licenciu – to boli hlavné výhody tejto možnosti. Samozrejme, medzičasom už zostáva do konca roku len pár dní a šanca, že spoločnosť do konca roku predáte po vlastnej línii, je minimálna. V prípade ak disponujete platiteľom DPH, s využitím kontaktov špecializovaných firiem sa vám to môže podariť, ak však disponujete neplatiteľom DPH, po ktorých nie je dopyt, zvážte ďaľšie dve možnosti.

3. Zlikvidujte firmu – optimálna cesta ako ukončiť podnikanie a neplatiť daňové licencie 

Prax ukázala, že pre majiteľov neaktívnych spoločností je najlepšou voľbou likvidácia spoločnosti. Dokazuje to viac ako štvornásobne zvýšený počet spoločností, ktoré v priebehu tretieho kvartálu 2014 vstúpili do likvidácie, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.  

Je však mimoriadne dôležité rýchlo konať a vstúpiť do likvidácie ešte v roku 2014, keď budete čakať a vstúpite do likvidácie v roku 2015 – plateniu daňovej licencie sa už nevyhnete!  

Vychádzajúc z prechodného ustanovenia Zákona o dani z príjmov, v prípade ak spoločnosť vstúpi do likvidácie do 31.12.2014 vrátane, tak sa povinnosť platenia licenčných poplatkov na ňu nevzťahuje za obdobie v ktorom je v likvidácii, ale zároveň nemusí platiť daňové licencie ani za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádza jej vstupu do likvidácie. Inak povedané, ak spoločnosť vstúpi do likvidácie do 31.12.2014 vrátane (môže aj skôr), tak nebude platiť daňové licencie.

Ak by však vstúpila do likvidácie k 1.1.2015 a neskôr, tak by jej už za daný rok  vznikla povinnosť platiť daňové licencie. Podnikateľ sa tak môže vyhnúť blížiacim sa daňovým licenciám s minimom nákladov. 

Ak neviete, ako spoločnosť zlikvidovať  – prečítajte si náš článok 7 krokov ako úspešne zlikvidovať spoločnosť.

Ešte viac informácií a kompletný návod sa dozviete v pripravenom ebooku: Ako zlikvidovať spoločnosť svojpomocne.

Prípadne využite služby rýchla alebo komplexná likvidácia. Je však dôležité konať okamžite, aby ste  boli v likvidácii do konca roku 2014. Aktuálne máme výraznú zľavu na tieto služby, ktorá platí do 30.11.2014. TU! Objednávka likvidácie mojej s.r.o.

4. Zlúčenie spoločnosti, výmaz ex offo – neodporúčame

Teoreticky je možné ukončiť podnikanie a tým sa vyhnúť plateniu daňových licencií i inými spôsobmi. Sú to zlúčenie spoločnosti alebo výmaz spoločnosti ex offo. Prax však ukázala, že pokiaľ spoločnosť nie je určitým spôsobom zaujímavá (čo logicky väčšina neaktívnych spoločností nie je) nemá význam ju zlučovať. Zároveň je táto služba ešte drahšia ako likvidácia spoločnosti, čiže je o ňu minimálny záujem. Podanie podnetu na výmaz spoločnosti ex offo, neodporúčame. 

Autor: JUDr. Ján Marônek, z portálu www.m2b.sk, kde si môžete objednať služby ako založenie sro, predaj firmy s DPH, predaj ready made, či likvidáciu firmy

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňová licencia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X