Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňové príjmy medziročne stúpli o 2,8 %

Daňové príjmy medziročne stúpli o 2,8 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
1. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Výber DPH sa medziročne podarilo zvýšiť o 5,3 %.
 
Zaostáva však výber spotrebných daní.
 

Deficit štátneho rozpočtu v júli mierne klesol

Štátni úradníci držali v júli financie v rozpočte na uzde. Deficit štátneho rozpočtu v siedmom mesiaci tohto roka mierne poklesol o vyše 39 mil. eur na 1,626 mld. eur. V medziročnom porovnaní bol tak nižší o 27,4 %, keď ku koncu júla minulého roka evidovala štátna správa schodok v hospodárení na úrovni 2,239 mld. eur. Mierne zníženie deficitu sa podarilo dosiahnuť aj napriek medziročne nižším príjmom o 1,8 %, ktoré dosiahli 6,174 mld. eur. Celkové výdavky totiž klesli výraznejšie, o 8,5 % na 7,8 mld. eur.
 
Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených rezortom financií, daňové príjmy štátneho rozpočtu oproti prvým siedmim mesiacom vlaňajška stúpli o 2,8 % na 5,054 mld. eur. Celoročný plán tak naplnili na 56,7 %. Najrýchlejšie naďalej rástla zrážková daň, o 6,4 % na 113,5 mil. eur. Nasledovala daň z príjmu právnických osôb, ktorej výber medziročne stúpol o 5,4 % na 1,189 mld. eur. 
 

 
Výber dane z pridanej hodnoty sa medziročne podarilo zvýšiť o 5,3 % na 2,587 mld. eur. Naopak, za vlaňajškom zaostáva výber spotrebných daní. Ten totiž ku koncu júla dosiahol 1,092 mld. eur, čo bolo v medziročnom porovnaní o 2,8 % menej. Pri dani z príjmov fyzických osôb, ktorá v rámci fiškálnej decentralizácie smeruje takmer celá do rozpočtov samospráv, rezort financií ku koncu júla evidoval 57,5 mil. eur. 
 
Nedaňové príjmy štátnej správy po siedmich mesiacoch medziročne stúpli o 5 % na 433,8 mil. eur. Najväčší medziročný výpadok v rámci príjmov však spôsobujú naďalej granty a transfery. Príjmy z nich boli medziročne nižšie o 28,3 %, keď dosiahli 686,3 mil. eur. Zaostávajú totiž najmä príjmy z rozpočtu Európskej únie, ktoré sú súčasťou grantov a transferov. Príjmy z európskych zdrojov medziročne klesli o 29,2 % na 667,6 mil. eur, čo je len 18,7 % z celoročne rozpočtovanej výšky. 
 
Z celkových výdavkov tvorili ku koncu júla bežné výdavky, ktoré smerujú predovšetkým na zabezpečenie fungovania štátnych organizácií a mzdy ich pracovníkov, 7,17 mld. eur. V medziročnom porovnaní sú tak nižšie o 6,9 %. Kapitálové výdavky štátu v porovnaní so siedmimi mesiacmi vlaňajška klesli o 23,7 % na 629,5 mil. eur. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X