Dlhujú vám peniaze? Tu sú rady, ako sa brániť
Odberatelia neplatia za objednané tovary či služby, firmy sa boja o svoju existenciu. Taká je realita nielen na Slovensku, ale aj inde v Európe. Každý siedmy podnikateľský subjekt vo východnej Európe podľa reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2015 priznal, že sa obáva o prežitie, pretože sa mu nedarí vymôcť peniaze od dlžníkov (15 %). Odhalila tiež, že v západnej Európe cíti túto hrozbu 13 % firiem.
Štúdia bola zostavená na základe odpovedí 2 800 respondentov na rozhodovacích pozíciách z 13 európskych krajín. Čo sa týka Slovenska, to skončilo na priemernej hranici – 15 % firiem u nás sa kvôli nedisciplinovaným odberateľom bojí o vlastné prežite. Každý podnikateľ, ktorý má takéto problémy by mal vedieť, že existuje viacero možností ako sa brániť. Ideálne je zveriť sa do rúk profesionálov a obrátiť sa na inkasnú spoločnosť venujúcu sa manažmentu pohľadávok. Tí už vedia čo a ako – zabezpečia nakontaktovanie aj ďalšiu komunikáciu s dlžníkmi a budú sa snažiť o vyrovnanie čo najjednoduchšou a najmenej bolestivou cestou. Aby došlo k uhradeniu pohľadávky čím skôr a vec nezašla až na súd.
Profesionáli sú v kurze
Slovenská prax potvrdzuje, že veritelia neriešia problémy s dlžníkmi sami, ale využívajú externé služby. Podľa EOS štúdie „European Payment Practices“ 2015 po službách profesionálov siahlo až 46 % opýtaných slovenských firiem, čím sme spomedzi východnej Európy skončili na prvom mieste. Rusko zaznamenalo v tomto ukazovateli 32-percentný podiel, Poľsko 35 %, Grécko len 28 %.
V západných krajinách je bežné využívať externé inkasné služby. Vedúce postavenie majú Rakúsko (52 %), Francúzsko (48 %), Belgicko (46 %), Španielsko (45 %).
Na súd sa dobre pripravte
Ak sa ale nepodarí dohodnúť mimosúdnou cestou, posledným riešením je každopádne súd. No treba vedieť, že na proces sa musíte dobre pripraviť. Platí to, že ako dôkaz určite neobstojí len vystavená faktúra. Potrebujete predovšetkým vopred uzavretú písomnú zmluvu – nič rozsiahle či zložité, no treba na ňu myslieť skôr, než začnú problémy. „Základnou podmienkou uplatnenia pohľadávok na súde je existencia samotného právneho nároku veriteľa na zaplatenie dlžnej sumy dlžníkom. Dôležité je tiež posúdenie predpokladu úspešnosti na základe listinných a iných dôkazov, ktoré má veriteľ k dispozícii,“ hovorí Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, s.r.o. venujúcej sa profesionálnej správe pohľadávok. Často napríklad postačí aj dodací list potvrdený podpisom, ešte lepšie s pečiatkou dlžníka.
V prípade vymáhania pohľadávky súdnou cestou sa veriteľ môže domáhať svojho práva žalobou na zaplatenie na príslušnom súde. Okrem toho je veriteľ oprávnený podať na súde návrh na vyhlásenie konkurzu voči dlžníkovi, ak má vedomosť o minimálne jednom ďalšom veriteľovi s pohľadávkou po splatnosti voči danému dlžníkovi.