Dôchodky z II. piliera budú vyplácať tri poisťovne
Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku od životných poisťovní dostane sporiteľ cez centrálny elektronický ponukový systém.
Ponuka od jednotlivých životných poisťovní bude platná 30 dní
Dôchodky z druhého piliera budú po 1. januári 2015 ľuďom vyplácať Allianz – Slovenská poisťovňa, poisťovňa Union a poisťovňa Generali. Všetky tri poisťovne už dostali od Národnej banky Slovenska licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku od životných poisťovní dostane sporiteľ cez centrálny elektronický ponukový systém, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Žiadať o doživotnú penziu v rámci tohto systému bude povinné pre všetkých sporiteľov. Ponuka od jednotlivých životných poisťovní bude platná 30 dní.
Ak nebude mať žiadna životná poisťovňa záujem vyplácať sporiteľovi doživotný dôchodok, a to pre nízku sumu dôchodkových úspor, takýto sporiteľ bude dostávať prostriedky z druhého piliera vo forme programového výberu od príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti alebo vo forme dočasného dôchodku od životnej poisťovne.
Sporiteľ, ktorý požiada po dosiahnutí dôchodkového veku o vyplácanie doživotnej penzie zo životnej poisťovne, bude musieť urobiť dve rozhodnutia. Prvým je to, či bude chcieť mať svoj doživotný dôchodok pravidelne zvyšovaný o vopred dohodnuté percento, alebo mu bude životná poisťovňa vyplácať rovnakú sumu dôchodku až do jeho smrti.
Percento zvyšovania dôchodkov z druhého piliera pritom stanoví Národná banka Slovenska na základe strednodobého inflačného cieľa Európskej centrálnej banky. Ak sa sporiteľ rozhodne pre tzv. indexáciu doživotného dôchodku, tak jeho prvotný dôchodok bude nižší, ako by bol dôchodok bez pravidelného zvyšovania o stanovené percento.
Sporiteľ sa tiež bude musieť pri žiadaní o doživotnú penziu rozhodnúť, či po jeho smrti budú mať jeho pozostalí nárok na vdovské, resp. vdovecké a sirotské dôchodky. Ak bude mať záujem o vyplácanie pozostalostných penzií po jeho smrti, jeho doživotný dôchodok z druhého piliera bude pri jeho priznaní nižší približne o 10 %. Vyplácanie vdovských, resp. vdoveckých a sirotských dôchodkov pritom môže trvať jeden alebo dva roky.
Vláda tiež umožňuje dedenie aj po zakúpení doživotného dôchodku z druhého penzijného piliera. Zavádza sa sedemročné garantované obdobie po zakúpení doživotnej penzie, počas ktorého pozostalí zdedia po zomretom poberateľovi penzie dôchodok v sume, ktorú by zosnulý dostával v období zostávajúcom do skončenia siedmich rokov od kúpy dôchodku.
Ak by poberateľ doživotného dôchodku zomrel napríklad po dvoch rokoch od kúpy dôchodku, pozostalí budú dediť sumu dôchodku, ktorú by inak dostával poberateľ dôchodku počas zvyšných piatich rokov. Následkom zavedenia takejto formy dedenia sa doživotné penzie z druhého piliera znížia asi o 2 %.
- Možnosť výberu časti nasporenej sumy dostanú tí sporitelia, ktorých súčet dôchodkov z prvého a druhého piliera bude vyšší, ako by bol ich dôchodok, ak by do druhého piliera nevstúpili a dostávali by penziu výlučne zo štátneho, priebežného piliera.
- Druhou podmienkou bude to, aby súčet ich doživotných dôchodkov z prvého a druhého piliera bol vyšší ako fiktívny starobný dôchodok z prvého piliera pre osobu, ktorá získala 42 rokov dôchodkového poistenia a zarábala počas života v priemere 1,25-násobok priemernej mzdy na Slovensku.
V budúcom roku by tak možnosť výberu časti nasporenej sumy malo dostať približne 12 % sporiteľov a v ďalších rokoch by sa počet týchto osôb mal zvýšiť na 20 % z celkového počtu sporiteľov.
Možnosť výberu časti nasporenej sumy sa tak má týkať tých sporiteľov, ktorých zárobok je nad 1,25-násobkom priemernej mzdy, čo je v súčasnosti 1 030 eur. Ich dôchodok z prvého, priebežného piliera sa totiž v rámci solidarity kráti, a preto by mal byť ich dvojpilierový dôchodok vyšší, ako by bol dôchodok len z prvého piliera.
Títo sporitelia si tak povinne zakúpia doživotnú penziu za časť úspor z druhého piliera v takej výške, aby v súčte s prvým pilierom dosahovala sumu dôchodku, ktorú by dostávali výlučne z prvého piliera. Zvyšnú časť úspor, ktorú nepoužijú na nákup doživotného dôchodku v životnej poisťovni, si budú môcť slobodne vybrať z dôchodkovej správcovskej spoločnosti.