Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Starobní penzisti si od januára prilepšia o 5,2 eura

Starobní penzisti si od januára prilepšia o 5,2 eura
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
4. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % od začiatku roka 2015 stúpa o 4,6 eura.

Stúpa aj vdovský a vdovecký dôchodok

Poberatelia starobných dôchodkov si od januára tohto roka mesačne prilepšia o 5,2 eura. Predčasným starobným penzistom sa od začiatku roka 2015 dôchodky zvyšujú o 5,3 eur mesačne. Predčasný starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice rastie o 1,9 eura a starobné dôchodky vyplácané v sume jednej polovice o 1,6 eura.

Invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % od začiatku roka 2015 stúpa o 4,6 eura, v prípade sumy jednej polovice ide o 1,7 eura. O 2,7 eura sa zvyšuje invalidný dôchodok priznaný pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % a pri sume jednej polovice tohto dôchodku o 1,1 eura.

Stúpa aj vdovský a vdovecký dôchodok, a to o 3,4 eura, v sume jednej polovice o 1,5 eura a sirotský dôchodok o 1,8 eura, v prípade jednej polovice o 0,9 eura. Sociálny dôchodok ide smerom nahor o 4,6 eura. 

Sociálna poisťovňa zvyšuje dôchodky automaticky. Poberateľom zašle písomné rozhodnutie o zvýšení ich penzie postupne v januári tohto roka. Zvýšený dôchodok dostanú penzisti prvýkrát v januári, aj spolu s doplatkom za obdobie od 1. januára 2015 do dňa, ktorý predchádza januárovému výplatnému termínu dôchodku. 

Od 1. januára 2015 sa dôchodky už tretí raz po sebe zvyšujú o pevnú sumu. Tá sa určuje percentom z priemernej sumy jednotlivých druhov dôchodkov, pričom toto percento sa na rok 2015 stanovuje ako súčet 70 % z priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a 30 % z medziročného rastu priemernej mzdy na Slovensku za prvý polrok tohto roka.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

03nov8:30Leadership akadémia - Skrytý svet lídra8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,žiadny

03nov8:30Česko-slovenské účtovníctvo, DPH a DzP v roku 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

03nov8:30Česko-slovenské účtovníctvo, DPH a DzP v roku 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X