Dodávky ropy z Ukrajiny by sa nemali zastaviť
„Urobíme všetko pre to, aby boli dodávky ropy na územie Slovenska zabezpečované v zmysle platných zmlúv uzatvorených medzi oboma partnermi,” uviedol prezident spoločnosti Ukrtransnafta, ktorá zabezpečuje prepravu ropy prostredníctvom ropovodu Družba na území Ukrajiny.
Transpetrol aj Ukrtansnafta sa dohodli na pravidelnej výmene informácií
S dodávkami ruskej ropy cez Ukrajinu na Slovensko, a ďalej na západ by nemali byť problémy. Na stretnutí s riaditeľom prepravy spoločnosti Transpetrol Martinom Ružinským na pôde prečerpávacej stanici v Budkovciach to uviedol prezident spoločnosti Ukrtansnafta Oleksander Lazorkov.
„Urobíme všetko pre to, aby boli dodávky ropy na územie Slovenska zabezpečované v zmysle platných zmlúv uzatvorených medzi oboma partnermi,” uviedol prezident spoločnosti Ukrtransnafta, ktorá zabezpečuje prepravu ropy prostredníctvom ropovodu Družba na území Ukrajiny. Podľa Lazorkova je situácia v preprave ropy na celom území ukrajinskej časti ropovodu Družba stabilizovaná.
Podľa Ružinského sa obe spoločnosti dohodli na pravidelnej a aktuálnej výmene informácií a deklarovali maximálny záujem riešiť prípadné problémy. „Preprava ropy na územie Slovenska je od začiatku roka plynulá a napriek prijatému sankčnému zákonu zo strany ukrajinského parlamentu v auguste tohto roka neboli doteraz pri preprave ropy prostredníctvom ropovodu Družba územím Ukrajiny smerom na Slovensko zaznamenané žiadne výpadky či iné problémy,“ dodal Ružinský.
Slovenskí spotrebitelia sa podľa predsedu vlády Roberta Fica a najvyšších predstaviteľov rafinérskych a ropných spoločností nemusia obávať zastavenia dodávok ruskej ropy cez Ukrajinu. V prípade zastavenia alebo obmedzenia dodávok ropy z Ruska sa podľa nich môžeme spoliehať nielen na zásoby ropy a ropných produktov, ale aj na ropovod Adria.
Ropovod Adria spája Slovensko s Maďarskom. Spoločnosti Slovnaft, MOL a Transpetrol v súčasnosti pracujú na jeho rekonštrukcii. V novembri by sa tak mala jeho kapacita zvýšiť zo súčasných 3 mil. ton ropy ročne na 6 mil. ton. Na obdobie zhruba siedmich mesiacov sa môžu slovenskí spotrebitelia spoliehať aj na zásoby ropy a ropných produktov.