Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Domácnosti sa v roku 2013 vývoja cien energií nemusia báť

Domácnosti sa  v roku 2013 nemusia báť vývoja cien energií
Ilustračné foto SITA
31. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Maximálne ceny elektriny pre domácnosti v priemere klesnú o 3,28 % a maximálne ceny plynu vzrastú v priemere o 0,46 %.

 
Domácnostiam mierne vzrastú ceny za vodné, a to v priemere o 0,9 % a za stočné v priemere o 1,1 %. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) neočakáva v budúcom roku výrazne zmeny v cenách tepla.
 

Ceny elektriny ešte možno klesnú

Regulačný úrad upozornil, že domácnosti môžu na cenách elektriny ušetriť ešte viac. Priemerné zníženie cien elektriny o spomínaných 3,28 % nemusí byť podľa šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka pre slovenské domácnosti konečné. „V prípade vhodného výberu dodávateľa môžu domácnosti podľa nášho názoru znížiť cenu elektriny až o 10 %,“ uviedol Holjenčík. Regulátor sa v tomto roku vrátil aj k regulácii cien elektriny pre malé podniky s ročným odberom do 30 tisíc kilowatthodín. Týmto malým podnikom klesne cena elektriny oproti roku 2011, kedy mali naposledy ceny regulované, o 4,7 do 6,6 %. 
 
 

Ceny plynu porastú minimálne

Ceny zemného plynu musia podľa regulátora pre domácnosti mierne vzrásť v priemere o 0,46 % pre nepriaznivý kurz amerického dolára voči euru. „Nebyť oslabenia európskej meny, na ktoré Slovensko nemá žiadny vplyv, plyn pre domácnosti mohol aj zlacnieť,“ doplnil Holjenčík. Odberateľom, ktorí plynom len varia, sa tak mesačné platby zvýšia o jeden cent. Domácnosti, ktoré používajú plyn aj na ohrev teplej vody si v budúcom roku priplatia mesačne 20 centov. Odberatelia, ktorí plynom aj kúria, zaplatia mesačne za plyn o 0,46 eura viac.
 
Regulačný úrad stanovil budúcoročné ceny plynu pre domácnosti z vlastného podnetu. Ostatný cenový návrh Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý hovoril o zvýšení ceny plynu o 25 %, nebol podľa regulátora prijateľný tak po vecnej, ako aj legislatívne stránke. Budúcoročné ceny plynu regulátor stanovil aj pre malé podniky, ktorých ročný odber nepresiahne 100 tisíc kilowatthodín. Týmto podnikom poklesne cena približne o 5 %. 
 

Teplo pôjde hore len mierne

ÚRSO neočakáva výrazne zmeny v cenách tepla pre domácnosti. Slovenský zväz výrobcov tepla však očakáva priemerné zvýšenie jednotkovej ceny tepla o 2 %. Obaja sa zhodli, že domácnosti by mali v budúcom roku na nákladoch za teplo ušetriť, keďže sa pre realizované úsporné opatrenia objednalo o 7 % tepla menej ako v roku 2012. Podľa regulátora tak môžu štvorčlennej domácnosti, ktorá realizovala napríklad zateplenie, klesnúť náklady na teplo o 2,4 % na zhruba 840 eur. 
 

Vodné a stočné sa výraznejšie nezmení

Stanovovanie cien vodného a stočného podľa regulátora výrazne ovplyvňujú záväzky Slovenska voči Európskej únii v oblasti odvádzania a čistenia odpadových a komunálnych vôd. „Niektoré vodárenské spoločnosti dokončujú investície, a preto sa to odrazilo v malom náraste týchto cien,“ konštatoval Holjenčík. Domácnosti si tak pri spomínanom priemernom zvýšení o 0,9 %, respektíve o 1,1 %, priplatia mesačne za vodné a stočné dva centy. „Priemerná trojčlenná rodina pri ročnej spotrebe 100 metrov kubických vody si tak v roku 2013 priplatí celkovo dve eurá,“ uzavrel Holjenčík.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X