Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

DPH a prechod zo živnosti na eseročku

DPH a prechod živnosti na eseročku
Fotobanka Pixmac
4. januára 2013 Tlačiť

Živnostník môže pri ukončení živnosti a prechode na „eseročku“ previesť celý podnik na obchodnú spoločnosť. Ak je však platiteľom DPH, môže naraziť na problém s registráciou k tejto dani.  

Ak obchodní partneri podnikateľa sú platiteľmi DPH a živnostník bol taktiež doteraz platiteľom DPH, tak bude chcieť mať pozíciu platiteľa aj pri podnikaní v podobe „eseročky“.

 

Registráciu k DPH urýchli zmluva o predaji podniku

Novelou zákona o DPH, účinnou od 01.decembra 2012, sa však výrazne skomplikovala registrácia k DPH. Ak bude podnikateľ žiadať o dobrovoľnú registráciu k DPH, bude sa jednať o novozaloženú spoločnosť, teda nový daňový subjekt bez histórie a podnikateľskej činnosti. V takomto prípade bude postup správcu dane taký, že bude mať 30 dní na rozhodnutie, či daňovému subjektu vyrubí zábezpeku.

 

 

Keďže sa jedná o dobrovoľnú registráciu  a nový subjekt, tak zábezpeku daňový úrad vyrubiť musí. Ak podnikateľ preukáže, že už podnikal ako živnostník, a nemal pri podnikaní v takejto podobe žiadne daňové nedoplatky, riadne si plnil svoje daňové povinnosti, tak mu daňový úrad pravdepodobne vyrubí nižšiu zábezpeku vo výške od 1000 do 2000,- €. Na jej úhradu bude mať podnikateľ osem dní. Po jej úhrade plynie správcovi dane 30 dní na vydanie osvedčenia o registrácii k DPH. Nevýhodou tohto procesu je zloženie peňazí v prospech štátu bez nároku na úrok, čiže podnikateľ stráca „cash a možnosť s ním pracovať“, pričom peniaze sú znehodnotené infláciou a druhým problémom je dlhá 60 – dňová lehota registrácie k DPH.

 

V prípade uzatvorenia zmluvy o predaji podniku, ktorou sa prevedie podnik živnostníka na novozaloženú „eseročku“, vyššie uvedený problém odpadá. V takomto prípade dochádza k registrácii k DPH zo zákona a predmetná skutočnosť sa daňovému úradu len oznámi. Daňový úrad musí tak vydať obchodnej spoločnosti do 7 dní osvedčenie o registrácii k DPH.
 
Prílohou oznámenia je zmluva o predaji podniku, ktorá je titulom zákonnej registrácie.
 
Výhodou zmluvy o predaji podniku nie je len to, že „všetko čo súvisí s podnikaním živnostníka“ sa dá „prehodiť“ jedným úkonom na spoločnosť. Nespornou je aj dopad na DPH, a teda netreba pri takejto registrácii skladať štátu zábezpeku a čakať na registráciu k DPH.   
 
Zmluva o predaji podniku uzatvorená medzi živnostníkom a jeho „eseročkou“ musí byť odplatná. Na kúpnu cenu podniku sa však neuplatňuje DPH. 
 
Autor: Ján Marônek – autor je vedúcim právneho oddelenia v spoločnosti M2 Business s.r.o., zaoberajúcej sa zakladaním, predajom a správou obchodných spoločností
 
Zdroj: Podnikam.SK

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

27máj8:30Podnikové kombinácie a ich formy v zmysle postupov účtovania a zákona o dani z príjmov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

27máj8:30Podnikové kombinácie a ich formy v zmysle postupov účtovania a zákona o dani z príjmov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

30máj8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X