Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Druhý pilier opustilo 158,3 tisíc sporiteľov

ILUSTRAČNÁ SNÍMKA - Klient èakajúci na vybavenie v poboèke Sociálnej poisťovňe. Bratislava, 22. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo Ilustračné foto SITA
30. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Požadovaná suma zo strany Sociálnej poisťovne za navrátilcov do prvého piliera je 541 miliónov 695 tisíc eur.

Vystúpili najmä sporitelia vo vyššom veku

Počas štvrtého otvorenia druhého dôchodkového piliera, ktoré trvalo od 15. marca do 15. júna tohto roka, z druhého piliera vystúpilo 158 310 sporiteľov a na dôchodok si v tomto systéme začalo sporiť 19 288 osôb. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. „Požadovaná suma zo strany Sociálnej poisťovne za navrátilcov do prvého piliera je 541 miliónov 695 tisíc eur,“ povedal minister. 

eBooky:

Vyše 50 tisíc osôb, ktoré opustili sporivý pilier, podľa ministra nemalo v čase výstupu žiadny vymeriavací základ na platenie odvodov, resp. ich vymeriavací základ bol nulový. Vymeriavací základ do priemernej mzdy na Slovensku malo podľa Richtera takmer 136,9 tisíc vystupujúcich sporiteľov. „Skoro 145 tisíc sporiteľov, ktorí vystúpili, sú podľa vymeriavacieho základu sporitelia do 1 000 eur,“ informoval minister. 

Z kapitalizačného piliera pritom podľa šéfa rezortu práce a sociálnych vecí vystúpili najmä sporitelia vo vyššom veku. „Od 41 rokov veku je to 95 790 sporiteľov, nad 45 rokov je to 68 tisíc,“ tvrdí. Do 35 rokov má podľa ministra 20,5 tisíca sporiteľov a do 25 rokov takmer 3,7 tisíca osôb, ktoré sa vrátili do výlučne prvého, štátneho piliera. 

Skoro 90 % z tých, ktorí druhý pilier opustili, podľa ministra reagovalo na odporúčanie ministerstva práce a Sociálnej poisťovne. „Som spokojný, otvorenie druhého piliera splnilo svoj účel,“ povedal. Druhý pilier je podľa Richtera totiž výhodný len pre tých ľudí, ktorých príjem je vyšší ako priemerná mzda na Slovensku a budú si na penziu sporiť najmenej 25 rokov. Priemerná mzda na Slovensku pritom vlani predstavovala 858 eur. 

Do druhého piliera vstúpilo takmer 4,3 tisíc ľudí bez vymeriavacieho základu, resp. s nulovým vymeriavacím základom. „Tomu celkom nerozumiem, ale taká je slovenská realita,“ uviedol Richter. Považuje to za ich chybné rozhodnutie.

„Jedine, že by mali pred sebou veľmi dlhé obdobie sporenia a rátajú s tým, že budú pracovať a mať vyšší príjem,“ povedal. Vymeriavací základ do priemernej mzdy, teda do 858 eur, malo takmer 14 tisíc nových sporiteľov a do sumy 1 000 eur išlo takmer o 15,3 tisíc nových účastníkov druhého piliera. Vo veku do 40 rokov bolo podľa Richtera vyše 17,8 tisíc vstupujúcich sporiteľov. 

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rešpektuje rozhodnutie všetkých, ktorí využili otvorenie druhého piliera na vstup alebo výstup. Drvivá väčšina ľudí, ktorí vystúpili z druhého piliera, sú podľa podpredsedu SaS Jozefa Mihála nepracujúci ľudia a tí, čo neplatia odvody, respektíve majú veľmi nízke príjmy.

“To, že vyše 100 tisíc ľudí odišlo z druhého piliera a odteraz doň nebudú platiť príspevky, kondícii Sociálnej poisťovne pre budúce roky nijako zvlášť nepomôže. Sociálna poisťovňa bude musieť byť aj naďalej masívne dotovaná príspevkami zo štátneho rozpočtu,” povedal Mihál.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X