Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ešte stále nie sú ukončené tri diaľničné tendre

Ešte stále nie sú ukončené tri diaľničné tendre
Ilustračné foto SITA
23. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vo všetkých troch prípadoch predložili najnižšiu cenovú ponuku združenia s účasťou spoločnosti Skanska.

Ponuky stále posudzuje NDS aj Úrad pre verejné obstarávanie

Na výber zhotoviteľov a uzavretie zmlúv stále čakajú tendre na výstavbu dvoch diaľničných úsekov pri Žiline a rýchlostnej cesty pri Zvolene. Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) vyhlásila tieto súťaže ešte koncom roka 2011, resp. v marci minulého roka, ale doteraz ich neuzavrela. Vo všetkých troch prípadoch predložili najnižšiu cenovú ponuku združenia s účasťou spoločnosti Skanska.
 
Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) posudzuje odvolanie skupiny Skanska SK a.s. a Strabag s.r.o. proti rozhodnutiu úradu, ktorý zamietol ich opakované námietky proti vylúčeniu z verejnej súťaže na výstavbu D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala. Dôvodom vylúčenia uvedeného stavebného združenia mala byť nevyhovujúca dĺžka únikových východov z budúceho tunela. 
 

 
Skanska a Strabag navrhli doprojektovať a postaviť diaľničný úsek pri Žiline v dĺžke 13,5 kilometra, vrátane 7,5-kilometrového tunela Višňové, za najnižšiu cenu 338,29 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Je to 37,7 % z pôvodne predpokladanej ceny prác 896,53 mil. eur. Druhú najlacnejšiu ponuku predložilo konzorcium firiem Doprastav, a. s., Metrostav a. s. a Marti Contractors Ltd., a to 382,83 mil. eur, čo je 42,7 % z odhadovaných nákladov. Ide o stavbu podľa žltej knihy FIDIC, keď zhotoviteľ diaľnicu naprojektuje, aj postaví. 
 
NDS ešte vyhodnocuje ponuky jedenástich uchádzačov v užšej súťaži na stavbu R2 Zvolen, východ – Pstruša. Takmer osemkilometrový úsek chce najlacnejšie postaviť skupina Skanska za 73,84 mil. eur bez DPH, čo predstavuje 53,93 % z predpokladanej ceny prác 136,91 mil. eur. Druhú najnižšiu ponuku navrhla španielsko-slovenská skupina Corsan-Corviam, Constructión, S.A. a Chemkostav IS, s.r.o., a to 82,33 mil. eur bez dane (60,13 % z odhadovaných nákladov). Nasleduje skupina Eurovia SK a.s., Hochtief a Stavby mostov Slovakia, a.s. s ponukou 108,69 mil. eur ( 79,38 %). 
 

 
V užšej súťaži na stavbu D3 Žilina, Strážov – Brodno v dĺžke 4,25 kilometra ÚVO skúma námietky konzorcia v zložení Eurovia SK, Hochtief CZ a Stavby mostov Slovakia. Dôvodom ich námietok je údajná neobvykle nízka cenová ponuka konkurenta s lacnejším návrhom. Tieto spoločnosti predložili druhú najnižšiu ponuku vo výške 254,9 mil. eur bez dane, čo je 89,76 % z predpokladanej ceny takmer 284 mil. eur. Najnižšiu ponuku navrhla skupina Skanska, a to 190 mil. eur, čiže 66,9 % z predpokladanej ceny. Zvyšné dve ponuky v tejto súťaži predložili združenia: Váhostav – SK a.s., Doprastav, a.s., Strabag a Metrostav a.s. 258,83 mil. eur (91,14 %) a Corsan a TSS Grade 259,9 mil. eur (91,52 %). 
 
Podľa zákona o verejnom obstarávaní pre neobvykle nízku cenu musia byť súčasne splnené všetky tri podmienky. Ak boli predložené najmenej tri ponuky od uchádzačov, ktorí spĺňajú podmienky účasti a požiadavky verejného obstarávateľa na predmet zákazky, mimoriadne nízkou ponukou je aj ponuka, ktorá je najmenej o 30 % nižšia, než priemer cien ostatných ponúk, o 15 % nižšia ako druhá najnižšia cena a zároveň o 15 % nižšia ako predpokladaná hodnota zákazky. 
 
Ponuka skupiny Skanska je podľa prepočtu o 26,3 % nižšia ako priemer ďalších troch ponúk (257,88 mil. eur), o 25,5 % nižšia ako druhá ponuka v poradí a o 33,1 % nižšia ako predpokladaná cena. Pre neobvykle nízku cenu tak nie je splnená prvá podmienka, že ponuka musí byť najmenej o 30 % nižšia v porovnaní s priemerom ostatných ponúk.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X