Európa radí Slovensku zvýšiť efektivitu výberu daní
Na trhu práce sa síce prejavujú náznaky zotavenia, nezamestnanosť však zostáva vysoká, upozorňuje Európska komisia.
Slovensko má stále rezervy vo viacerých oblastiach
Skonštatovala to v pravidelných odporúčaniach členským krajinám únie Európska komisia (EK), ktorá vydala pre Slovensko odporúčania v štyroch oblastiach. Okrem zlepšenia efektivity vynaložených nákladov v zdravotníctve, vyššieho výberu daní, boja s nezamestnanosťou a podporou vzdelávania by sa krajina mala zamerať aj na skvalitňovanie investičného prostredia a verejného obstarávania.
Odporúčania sú pritom súčasťou takzvaného európskeho semestra, v rámci ktorého Brusel hodnotí reformné programy jednotlivých krajín a nie sú záväzné.
V oblasti verejných financií komisia očakáva, že Slovensko v roku 2015 splní podmienky Paktu stability a rastu. Na trhu práce sa síce prejavujú náznaky zotavenia, nezamestnanosť však zostáva vysoká, upozorňuje komisia.
Za hlavnú výzvu označuje dlhodobú nezamestnanosť Rómov a ľudí s nízkou kvalifikáciou. K zmierneniu toho problému môžu prispieť aktivačné opatrenia či dodatočné vzdelávanie vrátane lepšieho prístupu k zariadeniam starostlivosti o deti, čo podporí aj zamestnanosť žien.
Komisia tiež Slovensku odporúča zvýšiť investície do infraštruktúry a zjednodušiť administratívne procedúry pre získanie stavebných povolení. Potrebné je podľa komisie aj posilnenie súťaže vo verejných tendroch a zlepšenie kontrolných mechanizmov vo verejnom obstarávaní.
Európska komisia uviedla, že v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sú jej aktuálne odporúčania „štíhlejšie“. Dôvodom je, že sa chce zamerať na menej opatrení, ale dôslednejšie ich monitorovať.
EK sa sústredila na oblasti, ktoré považuje za kľúčové z makroekonomického pohľadu a kde je možné podniknúť nejaké kroky v najbližších 12 až 18 mesiacoch, uviedla komisia vo vyhlásení.