Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štátnu pomoc pre Váhostav už preverujú v Bruseli

15. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vláda chce použiť peniaze z bankového odvodu, ktorý je určený v prípade potreby na záchranu bánk a vyplatenie vkladov klientov.

V prípade neoprávnenej štátnej pomoci Slovensku hrozia sankcie

Európska komisia (EK) už skúma, či vláda môže poskytnúť plánovanú finančnú pomoc v prípade stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s. (Váhostav). Informoval o tom portál aktuálne.sk. Štát môže odkúpiť do konca tohto roka od nezabezpečených veriteľov Váhostavu ich pohľadávky za 50 % ich hodnoty. Vláda chce na to použiť peniaze z bankového odvodu, ktorý je určený v prípade potreby na záchranu bánk a vyplatenie vkladov klientov.

eBooky: 

Tím eurokomisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager skúma, či plány slovenskej vlády nie sú štátnou pomocou firme. „Európska komisia je informovaná o tejto záležitosti a v súvislosti s ňou komunikuje so slovenskými orgánmi,“ povedal hovorca Európskej komisie pre oblasť hospodárskej súťaže Ricardo Cardoso pre aktuálne.sk.

Štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc potvrdil, že Európska komisia slovenskú stranu naozaj kontaktovala. „Komisiu zaujímalo, či sa navrhovaným opatrením náhodou neposkytne neoprávnená štátna pomoc a požiadala nás o informácie týkajúce sa reštrukturalizácie Váhostavu,“ uviedol Kuruc. 

Ak by v prípade Váhostavu šlo o štátnu pomoc, vláda by musela požiadať Európsku komisiu o stanovisko, či bankový odvod môže, alebo nemôže použiť na tento účel. V prípade, že záver komisie by znel, že ide o neoprávnenú štátnu pomoc, Slovensku hrozia sankcie. Váhostav by navyše musel všetky peniaze použité na pomoc veriteľom vrátiť do štátnej kasy. 

Poslanci za Smer-SD v parlamente ešte koncom apríla schválili novelu Obchodného zákonníka, do ktorej zahrnuli aj zmenu použitia bankového odvodu. Možno ho tak použiť aj na iný účel ako na záchranu bánk. Vláda musí pripraviť nariadenie o spôsobe odkúpenia pohľadávok.

Na ministerstve financií podľa aktuálne.sk hľadajú takú cestu, ktorou by sa vyhli problémom a teda poskytnutiu neoprávnenej štátnej pomoci. Čaká sa navyše na súd, či odobrí reštrukturalizáciu spoločnosti Juraja Širokého podľa plánu, ktorý schválili veritelia.

Použitie osobitného odvodu bánk v prípade Váhostavu neschvaľuje Národná banka Slovenska (NBS). Vláda by podľa hovorkyne NBS Martiny Solčányiovej mala zmeny v použití bankového odvodu konzultovať s Európskou centrálnou bankou. „Pri konzultácii pôvodného zákona sa nepredpokladalo použitie zdrojov iným spôsobom, pretože bol účelovo zriadený na riešenie problémov bánk,“ zopakovala postoj NBS Solčányiová.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X