Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Povinnosti pri zriadení prevádzkarne

Povinnosti pri zriadení prevádzkarne
Fototobanka Pixmac
13. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Viete čo je a čo nie je prevádzkarňou? Je práca z domu prevádzkarňou? Ako sa vybavuje prevádzkareň? Stačí len oznámenie o zriadení prevádzky cez tlačivo? A aké je zriadenie prevádzky s.r.o.? To všetko sa dozviete v dnešnom článku.

Prevádzkarňou nie je, ak pracujete z domu

Niektoré podnikateľské činnosti možno vykonávať z domu, pri iných je potrebné mať k dispozícii špeciálne priestory. Nie všetky tieto priestory však môžeme automaticky považovať za prevádzkareň, lebo niektoré sa zaraďujú medzi priestory, ktoré len súvisia s vykonávaním podnikateľskej činnosti.

Kedy je potrebné zriadiť si prevádzkareň?

Potreba zriadenia prevádzkarne závisí od charakteru prevádzkovanej živnosti. Zriadenie prevádzkarne sa vyžaduje predovšetkým pri výrobných činnostiach (napr. výrobňa zákuskov, lahôdok, šalátov, olejov, výrobkov zo skla, nábytku atď.), v prípade väčšej manipulácie s tovarom (napríklad obchodné priestory pri predaji tovaru, ak za vami bude prichádzať väčšie množstvo zákazníkov) a v prípade poskytovania služieb (napríklad salóny kozmetické a kadernícke atď.).

Predovšetkým pri výrobných činnostiach a činnostiach, ktoré sú založené na väčšej manipulácii s tovarom, živnostenský úrad vyžaduje zriadenie prevádzky a nedovolí ju prevádzkovať doma.

Žiadny zákon presne nedefinuje druhy podnikateľských činností, pri ktorých je podnikateľ povinný založiť si tzv. prevádzkareň. Zákon len negatívne vymedzuje, čo prevádzkarňou nie je.

Odporúčanie:Vzhľadom na to, že živnostenský zákon ani iný právny predpis nestanovujú presne, pri ktorých živnostiach je povinnosť zriadiť prevádzkareň, odporúčame vám v prípade nejasnosti konzultovať potrebu založenia prevádzkarne na príslušnom okresnom úrade, odbore živnostenského podnikania, kde vám poradia, či je vo vašom prípade prevádzkareň potrebná.

Potrebujem prevádzkareň, ak vykonávam podnikateľskú činnosť z domu?

Ak vám charakter vašej živnosti umožňuje pracovať z domu – t. j. miesta podnikania živnostníka, resp. miesta sídla firmy – toto miesto sa nepovažuje za prevádzkareň, ide o priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti (tzv. prevádzka), preto nemáte žiadne povinnosti súvisiace zo zriadením a vedením prevádzkarne. Podnikateľská činnosť sa v takomto prípade môže vykonávať aj bez prevádzkarne.

Štyri kroky k zriadeniu prevádzkarne

  1. Oznámenie o zriadení prevádzkarne – Oznámenie o zriadení prevádzkarne treba urobiť na miestne príslušnom okresnom úrade – odbore živnostenského podnikania v postavení jednotného kontaktného miesta.
  2. Nahlásenie prevádzkarne na daňový úradDo 30 dní odo dňa, keď došlo k zriadeniu prevádzkarne, je potrebné oznámiť jej zriadenie aj príslušnému daňovému úradu.
  3. Regionálny úrad verejného zdravotníctva, tzv. „hygiena“Ďalším vaším krokom pri zriaďovaní prevádzkarne je povinnosť požiadať regionálny úrad verejného zdravotníctva podľa miestnej príslušnosti prevádzkarne o vydanie záväzného stanoviska k žiadosti na uvedenie priestorov do prevádzky.
  4. Ohlásenie prevádzky na mestskom úrade alebo na obecnom úrade – Medzi povinnosti podnikateľa pri zriadení prevádzkárne patrí aj ohlásenie. K umiestneniu prevádzky na území obce sa podľa § 4 ods. 3 písm. d) zákona  č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov vyjadruje aj obec. Obec sa môže k umiestneniu prevádzky na jej území vyjadriť v rámci stavebného konania. Pozor: Obec má právo zasahovať aj do pravidiel času predaja v obchode.

Špecifické povinnosti je podnikateľ povinný dodržať aj pri označení prevádzkarne, jej dočasnom uzavretí, či zrušení.

Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Povinné školenia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X