Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Európsky sociálny fond

ThinkstockPhotos 504531264
Europe Flag
9. marca 2016 Tlačiť

Európsky sociálny fond je hlavný nástroj zameraný na podporu zamestnanosti v členských štátoch Európskej únie a pôsobí aj u nás, na Slovensku. Ide o jeden zo štrukturálnych fondov, ktorého predmetom je zamestnanosť a sociálna inklúzia a jeho vznik sa datuje už do roku 1957, čiže je najstarším fondom v rámci EÚ. Cez viaceré operačné programy pomáha aj v SR.

Tento fond slúži na podporu rôznych aktivít a projektov, pričom počas sedemročného programového obdobia si môže každý členský štát EÚ vybrať jednu alebo viac oblastí, kde budú prideľované finančné prostriedky z tohto fondu. Tieto financie sú rozdelené medzi členské štáty a medzi jednotlivé regióny, kde je možné ich využiť prostredníctvom spolufinancovania na rôzne aktivity, či už ide o rozvoj školstva, podnikania alebo celkovo sociálneho rozvoja.

Čo je Európsky sociálny fond (ESF)

Tento fond je hlavným európskym nástrojom na podporu pracovných miest, či už formou získania lepšieho pracovného miesta alebo formou spravodlivejších pracovných príležitostí pre všetkých občanov. Samotný fond nie je pracovná agentúra a nezverejňuje žiadne pracovné ponuky, ale skôr sa podieľa na financovaní projektov zameraných na zamestnanosť – či už ide o menšie komunitné projekty pre napríklad zdravotne postihnutých ľudí, alebo národné projekty zamerané na odborné vzdelávanie.

Európsky sociálny fond tak patrí medzi EÚ fondy, ktoré sú zamerané na vzdelávacie systémy, učiteľov a žiakov, ale aj na starších uchádzačov či už o lepšiu prácu alebo o začiatok samostatnej zárobkovej činnosti a podnikania. Hlavnými prioritami aktivít a financovania cez tento fond sú posilnenie prispôsobivosti pracovníkov cez nové zručnosti, zlepšovanie prístupu k zamestnaniu, zlepšenie celoživotného vzdelávania a pomoc znevýhodneným skupinám pri hľadaní zamestnania.

Ako funguje tento fond?

ESF funguje na princípe partnerstva s členskými štátmi a regiónmi, pričom na základe zvolených operačných programov poskytuje finančnú spoluúčasť a spolufinancovanie. V rámci týchto programov sa podporujú konkrétne projekty, ktoré súvisia so zameraním operačného programu. Tieto projekty predkladajú a realizujú príjemcovia pomoci, čo sú rôzne verejné a súkromné organizácie. Predmetom pomoci sú účastníci, či už jednotlivci alebo spoločnosti a organizácie.

Samotný fond funguje v rámci partnerstva medzi Európskou komisiou a národným alebo regionálnym úradom, pričom fungovanie je založené na dvoch zásadách:

  1. Financovanie z ESF sa kombinuje vždy s financovaním z verejných alebo súkromných zdrojov, pričom podiely spolufinancovania sú od 50 do 85%, výnimočne 95% z celkových nákladov na projekt
  2. Funguje spoločné riadenie a prevzatie zodpovednosti, pričom vykonávanie projektov v praxi prostredníctvom jednotlivých operačných programov riadia miestne príslušné úrady v každej krajine či regióne

Projekty a výzvy na Slovensku

Čo sa týka pôsobnosti na Slovensku, tak Európsky sociálny fond má svoje zastúpenie tak v hlavnom meste Bratislava, ako aj v rôznych iných regiónoch, pričom viac informácii ohľadom jednotlivých projektoch a výzvach je možné získať napríklad aj na miestnych úradoch práce. Rôzne tlačivá vo formáte PDF a iných formátoch, ako aj kontakt alebo iné informácie, je možné získať priamo na webovom sídle Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Sú tu zverejnené aj projekty a príležitosti pre programové obdobie 2014 až 2020, ktoré zahŕňajú viaceré projekty aj pre roky 2015 a 2016. Taktiež sú tu informácie aj o tom, kto môže získať príspevok z Európskeho sociálneho fondu a iné informačné materiály. Samozrejme, už konkrétne účtovanie príspevku z Európskeho sociálneho fondu, ako aj iné pravidlá ohľadom samotného financovania, je najlepšie konzultovať priamo s odbornými zástupcami ESF u nás.

V rámci investícií na Slovensku má fond na najbližšie programové obdobie pre SR nasledujúce ciele a oblasti zamerania:

Podpora trhu práce všeobecne

Hlavným cieľom a oblasťou zamerania investícií v SR v najbližšom programovom období zostáva samozrejme podpora trhu práce a pomoc ľuďom pri získavaní pracovných miest. Nezabúda sa pritom ale ani na zaistenie spravodlivejších podmienok a investovanie do ľudského kapitálu. Táto podpora sa bude vykonávať tak v mestách ako aj vo vidieckych oblastiach a to s cieľom podporiť rast sociálnej inklúzie ako aj rast potenciálu pre zlepšenie pracovných podmienok.

Programy s dôrazom na mládež

Jednou z troch hlavných priorít pri investovaní do zručností a pomoci získania práce pre ľudí je aj dôraz na mládež. V rámci programov sa budú podporovať iniciatívy zamerané na mladých ľudí a na podporu ich kvalifikácie, zručnosti a nástupu do prvej práce. Cieľom je podporiť takto 80.000 mladých ľudí. Veľkou úlohou je aj spolupracovať tak s firmami ako aj s celým systémom vzdelávania na Slovensku a tak posilniť ponuku celoživotného vzdelávania a aktualizovania zručností mladých ľudí.

Lepšie verejné služby

Medzi priority záujmu budú patriť v rámci nasledujúceho programového obdobia pre operačné programy ESF aj lepšie verejné služby. Cieľom je vykonať opatrenia na zlepšenie ľudských zdrojov, ale aj na zlepšenie riadenia a transparentnosti verejnej správy vrátane elektronickej verejnej správy. Cieľom týchto opatrení bude tak ústredná vláda, ako aj miestna samospráva, súdnictvo a sociálni partneri, pričom dôležité je zlepšiť kvalitu verejných služieb tak, aby sa budovala ich dôvera u občanov aj podnikov.

Pomoc znevýhodneným skupinám

Viac sa chce ESF v spolupráci so svojimi partnermi na Slovensku zamerať aj na dôraznú pomoc znevýhodneným skupinám na trhu práce, pričom cieľom je ponúknuť im rovnako príležitosti ako ostatným a to najmä cez zlepšenie kvalifikácie alebo cez pomoc pri hľadaní práce aj začlenení do spoločnosti všeobecne.

Predpoklad je, že túto pomoc využije 250.000 ľudí, či už dlhodobo nezamestnaní alebo ľudia s nízkou kvalifikáciou, čo sú dve skupiny patria medzi znevýhodnených uchádzačov o prácu. Tieto opatrenia by mali slúžiť aj na podporu väčšiny marginalizovaných rómskych komunít. ESF má v pláne spolupracovať aj s Európskym fondom regionálneho rozvoja a to na implementácii aktivít pre deti v školskom veku v rámci týchto znevýhodnených skupín.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Zadávanie zákaziek na stavebné práce vo verejnom sektore8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing,Verejné obstarávanie-uchádzač

05dec8:30Zadávanie zákaziek na stavebné práce vo verejnom sektore8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing,Verejné obstarávanie-uchádzač

05dec8:30Zadávanie zákaziek na stavebné práce vo verejnom sektore8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing,Verejné obstarávanie-uchádzač

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X