Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Finančný plán pre rok 2017

Businessman's hands exchanging euro on blue background
Aj tento zákon umožňuje výnimky www.thinkstockphotos.com
1. augusta 2017 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Finančný plán je dôležitou súčasťou biznis plánu

Finančný plán je neoddeliteľnou súčasťou systému plánovania podniku. Finančný plán menšieho podniku má rovnakú štruktúru ako plán veľkej korporácie, líši sa len rozsahom a mierou spracovania. Všeobecným pravidlom je, že finančný plán musí byť v súlade ostatnými časťami podnikateľského plánu, musí ich podporovať a byť nimi podporovaný. Vypracovanie finančných prognóz nie je jednorázovou záležitosťou. Je potrebné zvážiť všetky alternatívne metódy financovania. Spravidla je vypracovaných niekoľko alternatívnych finančných prognóz, kým sa podnikateľ rozhodne pre tú, ktorá sa zdá byť najreálnejšia.

Finančná časť by mala obsahovať všetky dokumenty a výpočty, ktoré investorom ukážu, aký je alebo bude finančný stav firmy. Ak sa podnik uchádza o financovanie z externých zdrojov, práve tieto materiály by mali byť pre investora dôkazom, že podnikanie uspeje.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Analýza finančnej situácie podniku
 • Plánovanie finančných výkazov podniku

Finančný plán by mal pozostávať z nasledujúcich častí:

 • Analýza finančnej situácie podniku
 • Plán investícií
 • Plán tržieb na základe prognózy predaja
 • Plánované finančné výkazy podniku

Analýza finančnej situácie podniku

Finančno-ekonomická analýza je jedným z hlavných nástrojov riadenia firmy. Jej obsahom je rekapitulácia a hodnotenie výsledkov podnikania. Identifikuje a kvantifikuje činitele, ktoré determinovali doterajší vývoj. Zároveň anticipuje ďalšiu situáciu podniku. Je dôležitým nástrojom hodnotenia výsledkov.

Plán investícií

Investičná politika podniku je jedným zo základných predpokladov úspešného rozvoja podniku.

Plán tržieb na základe prognózy predaja

Tržby sú základným zdrojom prevádzkovania a rozvoja podnikateľskej činnosti. Ich prognóza vychádza z marketingového plánu, resp. prognózy predaja.

Doplnkové zdroje

Vždy môžete zdroje doplniť o granty, alebo podporné programy. Určite sa po tomto zdroji príjmu poohliadnite. V roku 2017 pritom čoraz viac firiem a nových nápadov využíva formu financovania pomocou zdieľanej ekonomiky, takzvaného Crowdfundingu.

Plánovanie finančných výkazov podniku

Základom finančného plánu sú finančné výkazy. Sú výsledkom účtovnej závierky a tvoria ucelený systém. Navzájom spolu súvisia. Zmeny v ktoromkoľvek z nich spätne ovplyvnia konkrétne údaje v ostatných výkazoch. Systém tvoria nasledovné tri výkazy:

 • Výkaz ziskov a strát (výsledovka)
 • Súvaha
 • Prehľad peňažných tokov

Plán výsledovky porovnáva plánovaný objem tržieb a ostatných výnosov s plánovanými nákladmi vynaloženými na dosiahnutie výnosov. Výsledkom je tak predpokladaný hospodársky výsledok podniku. Položky výkazu ziskov a strát sa uvádzajú v nasledovnom poradí:

 1. prevádzkový hospodársky výsledok – všetky výnosy a náklady z bežnej prevádzky podniku;
 2. hospodársky výsledok z finančných činností – výnosy a náklady z finančných a investičných činností, vrátane úrokov z úverov;
 3. daň z príjmov z bežnej činnosti;
 4. mimoriadny hospodársky výsledok – výnosy a náklady z mimoriadnej činnosti a dane súvisiace s touto činnosťou; mimoriadne činnosti sú jednorazové udalosti nesúvisiace s bežnou činnosťou podniku (napr. znehodnotenie budovy z dôvodu požiaru a pod.)

Okrem delenia nákladov a výnosov na základe jednotlivých podnikových činností sa môže výsledovka členiť aj podľa jednotlivých funkcií podniku (výroby, správa, odbyt…)

Súvaha

Dôsledky investičných a finančných rozhodnutí sa premietnu v plánovanej súvahe. Zatiaľ čo výkaz ziskov a strát a prehľad peňažných tokov zaznamenávajú finančnú aktivitu podniku počas určitého obdobia, súvaha (bilancia aktív a pasív) poskytuje obraz finančnej situácie podniku v určito časovom bode.Konkrétne informuje o tom, čo podnik vlastní, aké nároky majú voči nemu rôzne strany – vlastníci a veritelia. Poskytuje teda informácie o majetku podniku a zdrojoch jeho financovania. Súvaha má dve kategórie – aktíva (peňažná hodnota všetkého majetku, ktorý podnik vlastní) a pasíva (hodnota zdrojov, z ktorých je podnik financovaný).

Prehľad peňažných tokov

Výsledovka a súvaha neukazujú, koľko hotovosti podniku produkuje, aby mohol splniť záväzky voči veriteľom, dodávateľom a i. Túto informáciu poskytuje výkaz o peňažných tokoch (cash flow). Základ pre tvorbu prehľadu finančných tokov tvoria ciele stanovené v oblasti zisku a prebytkov peňažných prostriedkov. Výkaz peňažných tokov je rozdelený na tri hlavné časti:

 1. čistý peňažný tok z bežnej činnosti a mimoriadnej činnosti – všetky činnosti podniku okrem operácií, týkajúcich sa investícií a financovania;
 2. čistý peňažný tok z investičnej činnosti – nákup a predaj dlhodobého hmotného, nehmotného a finančného majetku;
 3. čistý peňažný tok z finančnej činnosti – zvýšenie a zníženie dlhodobých pohľadávok/záväzkov, zníženie a zvýšenie úverov a iné zmeny kapitálovej štruktúry podniku.

Súčasťou finančného plánu by mali byť historické účtovné výkazy a plánované finančné výkazy. Prognózy by mali byť vypracované aspoň na štyri roky.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

finančný manažmentPrémiový obsahživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikateľský plán

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

13nov7:30FeaturedTrojdňové školenie pre personalistov a mzdárov7:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X