Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Firmy avizujú rast výdavkov na výskum a vývoj

Firmy avizujú rast výdavkov na výskum a vývoj
Fotobanka Pixmac
25. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Plány však do značnej miery môže ovplyvniť aj množstvo a dostupnosť podpory zo strany štátu, ako aj dostupnosť pracovnej sily.

Náklady na výskum a vývoj sa možno budú dať dodatočne odpočítať od základu dane

Spoločnosti pôsobiace na Slovensku aj v oblasti výskumu a vývoja plánujú svoje výdavky v tejto oblasti v nasledujúcich dvoch rokoch zvyšovať. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte, ktorý po tretíkrát uskutočnila v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Podľa výsledkov pritom do piatich rokov plánujú navýšiť výdavky na výskum a vývoj dokonca až dve tretiny spoločností. Ich plány však do značnej miery môže ovplyvniť aj množstvo a dostupnosť podpory zo strany štátu, ako aj dostupnosť pracovnej sily.
 
Prieskum podľa Deloitte odhalil, že až 55 % zúčastnených spoločností vynaložilo v roku 2013 viac ako desatinu svojich výnosov na výskum a vývoj. Väčšina firiem s vysokými výdavkami bola z oblasti výroby, energetiky a informačných technológií. Menej ako 5 % zo svojich výnosov vynaložila vlani na výskum a vývoj asi tretina spoločností. 
 
Zámer vynaložiť na výskum a vývoj v dlhodobom horizonte viac prostriedkov predstavuje podľa Deloitte pozitívny vývoj od posledného prieskumu. Vlani totiž firmy tvrdili, že bez nových stimulov a zmeny regulačného prostredia do výskumu a vývoja investovať neplánujú. „Ich postoj by mohla zmeniť skutočnosť, že na Slovensku sa plánuje zmena legislatívy. Mala by sa zaviesť možnosť dodatočného odpočtu oprávnených nákladov na výskum a vývoj vo forme položky odpočítateľnej od základu dane,“ uvádza spoločnosť Deloitte. Tento legislatívny návrh by mohol vstúpiť do platnosti už od roku 2015. 
 

 
„Výsledky tohtoročného prieskumu ukazujú, že spoločnosti by takýto podporný nástroj privítali. Treba ho však nastaviť tak, aby sa výdavky na vedu a výskum zvýšili aj v praxi,“ hovorí riaditeľ oddelenia daní spoločnosti Deloitte zodpovedný za oblasť výskumu a vývoja a vládnych stimulov Martin Rybár. Až 75 % respondentov pritom podľa neho uviedlo, že by zvýšilo intenzitu aktivít v oblasti výskumu a vývoja, keby si mohlo uplatniť aspoň polovicu oprávnených nákladov. 
 
Vláda si kladie za cieľ zvýšiť výdavky na výskum a vývoj v ekonomike minimálne na úroveň 1 % HDP do roku 2020. Na splnenie tohto plánu však potrebuje zaangažovanosť súkromných spoločností. Spoločnosti na Slovensku podľa prieskumu uprednostňujú pred daňovými stimulmi skôr priame formy podpory. Ako dôvod najčastejšie uvádzajú nejednoznačný prístup daňových orgánov a nejasnosti pri zadefinovaní aktivít v oblasti výskumu a vývoja.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X