Garančné poistenie zamestnávateľa v roku 2021

Všetci zamestnávatelia na Slovensku, ktorí dávajú ľuďom prácu v pracovnoprávnom vzťahu, sú povinne garančne poistení. Ide o poistenie pre prípad, že sa zamestnávateľ stane platobne neschopným a nedokáže uspokojiť finančné nároky svojich zamestnancov. V článku sa dozviete viac o tom koľko zamestnávateľ platí na garančné poistenie v roku 2021, aj aká je výška dávky.
Pod pracovnoprávnym vzťahom máme pritom na mysli nielen klasický pracovný pomer, ale aj dohody vykonávané mimo pracovného pomeru (dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti).
Povinné garančné poistenie sa vzťahuje aj na zamestnávateľa člena družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu.
Garančné poistenie vzniká zamestnávateľovi odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca v pracovnoprávnom vzťahu a člena družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a zaniká dňom, v ktorom už nezamestnáva ani jedného zamestnanca v pracovnoprávnom vzťahu a člena družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu.
Kedy je zamestnávateľ platobne neschopný
Zamestnávateľ je na účely garančného poistenia platobne neschopný, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu. Za deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa sa považuje deň doručenia návrhu na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu.
Ak súd začne konkurzné konanie bez návrhu, za deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa sa považuje deň vydania uznesenia súdu o začatí konkurzného konania.
Koľko zamestnávateľ platí na garančné poistenie
Sadzba na garančné poistenie pre zamestnávateľa predstavuje 0,25 % z vymeriavacieho základu, ktorým je hrubá mzda zamestnanca.
Maximálnym vymeriavacím základom je pritom 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo je v roku 2021 suma 7 644 eur.
Maximálna mesačná výška poistného na jedného zamestnanca tak v tomto roku predstavuje 19,11 eura. Zamestnanec poistné na garančné poistenie neplatí.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Kedy má zamestnanec nárok na dávku garančného poistenia
- Uplatnenie nároku na dávku
- Preddavok na dávku garančného poistenia
- Výška dávky
- Oznamovacia povinnosť
- Povinnosť zamestnávateľa nahradiť vyplatenú sumu dávky
- Praktické príklady
Kedy má zamestnanec nárok na dávku garančného poistenia
Nárok na dávku garančného poistenia má zamestnanec garančné poisteného zamestnávateľa, ak sa takýto zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť nároky tohto zamestnanca, ktoré sú stanovené v zákone o sociálnom poistení.
Medzi nároky zamestnanca zaraďuje zákon nielen nárok na mzdu, ale napríklad aj nárok na náhradu za čas pracovnej pohotovosti, nárok na odmenu dohodnutú v dohode o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nárok na náhradu mzdy za sviatky a pri prekážkach v práci, nárok na odstupné, či nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
V agentúre SITA pracujem už viac ako dve desaťročia. Vyštudoval som ekonómiu na Obchodnej fakulte EU a právo na Právnickej fakulte UK. Ako redaktor sa od začiatku venujem najmä agende rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, k čomu sa postupne pridali aj dane a legislatíva. Som bývalý dlhoročný bloger, prispieval som aj do mesačníka Domino efekt. Autorsky prispievam aj na portál Podnikam.sk. Zastávam pozíciu zástupcu šéfredaktora.