Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Hodnota, ktorá trvá: Slovenské firmy s výnimočným príbehom

1.jpg
Foto: Molnar Fabry
14. septembra 2018 Tlačiť

Nájsť na Slovensku šikovných ľudí nie je žiadny problém. Vybudovať firmu, ktorá je dlhodobo úspešná a vyrába kvalitné produkty s rastúcou hodnotou je však výzva. V spolupráci s ČSOB vám prinášame príbehy troch slovenských spoločností, ktoré to dokázali, a ktorých výrobky sú dnes výbornou dlhodobou investíciou.

Rozumnou dlhodobou investíciou môžu byť okrem akcií, kryptomien či dlhopisov napríklad aj hodinky, nábytok alebo šperky. Aj pri investícii do poctivých remeselných výrobkov pritom platí, že za úspechom stoja najmä správne nastavené ciele, dobrá investičná stratégia, rozvaha a trpezlivosť. Práve na tieto hodnoty stavili tri slovenské rodinné firmy, ktorých príbehy vám prinášame v tomto článku.

Ak chcete o svojich možnostiach investovania vedieť viac, zastavte sa na pobočke ČSOB a nechajte si poradiť alebo navštívte stránku ČSOB investor, kde si ľahko vypočítate návratnosť investície a zistíte, aký ste typ investora.

Molnar Fabry – umelecké diela na zápästí

Michal Molnár a Igor Fábry, vyučení šperkári z Banskej Bystrice, sa v roku 2006 rozhodli začať s výrobou unikátnych náramkových hodiniek. „Vždy sme obdivovali drahé hodinky, no nikdy sme si ich nemohli dovoliť. Potom sme videli zaujímavé video o nezávislých hodinároch a zistili sme, že to má s naším povolaním veľa spoločného. Povedali sme si, že keď to dokážu vo Švajčiarsku, tak to dokážeme aj my,“ vysvetľuje jeden zo zakladateľov spoločnosti, Michal Molnár.

2.jpg
Foto: Molnar Fabry

Bystrickí šperkári spojili kvalitnú ručnú prácu, jedinečné spracovanie, luxusné materiály a špičkovú mechaniku do funkčného umeleckého diela. Proces výroby trvá stovky hodín a zákazníci očakávajú tú najvyššiu kvalitu. Aj preto patria hodinky z banskobystrického ateliéru k najlepším na svete.

„Každé hodinky robíme tak, ako keby sme ich robili pre seba. Na prvom mieste je kvalita, nie peniaze,“ opisuje filozofiu firmy Michal Molnár a dodáva: „Drahých komerčných hodiniek je na trhu síce veľa, no výrobcov ako sme my je na svete asi päť. Veľkú konkurenciu teda nemáme.“

3.jpg
Foto: Molnar Fabry

Hodinky za desaťtisíce eur sú samozrejme aj nemalou investíciou do budúcnosti, ktorá má potenciál sa výrazne zhodnotiť. Obzvlášť v prípade, že ide o malé série, spojenie s drahokamami a drahými kovmi alebo sú hodinky iným spôsobom výnimočné.

„Kvalitné veci majú z dlhodobého hľadiska vždy význam, nech sa jedná o akýkoľvek typ produktu. Výhodu vidím najmä v trvalej hodnote, prípadne budúcom zhodnotení. Na kvalitnej veci sa z môjho pohľadu nedá prerobiť,“ dodal s úsmevom.

Drevona – tradícia, ktorá pretrvala

Napriek tomu, že spoločnosť Drevona vznikla už v roku 1949, dodnes si drží dobrú povesť a najmä úroveň kvality. Pôvodne odštepný závod sa postupne pretransformoval na celoslovenskú nábytkársku „veľmoc“, ktorá dnes zamestnáva 300 ľudí.

4.jpg
Foto: Drevona

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti nejde o náhodu: „Je to neustála drina. Na druhej strane treba pripomenúť, a na to sme pyšní, že Drevona je najstaršia nábytkárska spoločnosť na Slovensku. To nás zaväzuje toto poslanie napĺňať.“ Aj Drevona je príkladom značky, ktorá stavia na kvalite a dlhodobej spoľahlivosti svojich produktov. Je jednou z mála slovenských nábytkárskych firiem, ktorá má uzatvorený celý cyklus od návrhu, cez výrobu až po samotný predaj výrobkov.

„To dáva istotu zákazníkom, že sme firma, ktorá berie záruky za svoje výrobky,“ vysvetlil najväčšiu pridanú hodnotu značky jej súčasný šéf. Výrobky Drevona dokážu držať tempo s trendmi a pritom stavať na tradičnej slovenskej kvalite od použitých materiálov až po úroveň spracovania. Potvrdzujú to aj slová generálneho riaditeľa: „Našou snahou je vyrábať a predávať tovar vyššej kvality, aby nábytok mohol čo najdlhšie slúžiť kupujúcim. Zároveň v porovnaní s trhom udržujeme ceny prístupné pre všetkých zákazníkov. A to je aj dôvod, prečo sa do kúpy nášho nábytku oplatí investovať.“

5.jpg
Foto: Drevona

Výrobky značky Drevona majú stále cveng. Takmer 70-ročnú tradíciu dokázali pracovníci tejto spoločnosti ešte viac zhodnotiť a vybudovať z nábytkárskej legendy modernú, konkurencieschopnú firmu.

Mikuš Diamonds – rodinné drahokamy z Trenčína

Výnimočný príbeh sa skrýva aj za trenčianskou rodinnou firmou Mikuš Diamonds. Svojim zákazníkom ponúka kúsky osádzané drahokamami, ktoré Mikušovcom doslova prešli rukami. Okrem výroby totiž obchodujú s drahými kameňmi na najstaršej diamantovej burze v belgických Antverpách.

6.jpg
Foto: Mikuš Diamonds
7.jpg
Foto: Mikuš Diamonds

Zakladateľ firmy Ivan Mikuš sa k šperkom dostal náhodou – pri práci vo firme kde bol zamestnancom. Rozhodnutie vydať sa vlastnou cestou dnes možno hodnotiť ako skutočne správne. Po 20 rokoch úspešného fungovania značky má spoločnosť 43 zamestnancov medzi ktorými nájdete deti aj manželku zakladateľa, niekoľko elegantných showroomov po celom Slovensku a ponúka šperky v hodnote tisícok eur.

Čím dokážu Mikušovci osloviť svojich zákazníkov? V prvom rade je to nasadenie a snaha poskytnúť niečo viac ako ostatné klenotníctva. Okrem záruky ponúkajú klientom servis u nich zakúpených šperkov, čím sa od konkurencie výrazne odlišujú.

8.jpg
Foto: Mikuš Diamonds

Mikuš Diamonds je príkladom rodinnej firmy zo Slovenska, ktorá dokázala poctivou a kvalitnou prácou preraziť v netradičnej oblasti. V ich produktoch sa spája umenie, dôraz na svetovú kvalitu a najmä možnosť zadovážiť si niečo, čo svoju hodnotu nestráca.

Spôsobov, ako zhodnotiť peniaze investíciou je viac. Mikuš Diamonds, Drevona a Molnar Fabry sú príkladmi spoločností, ktorých produkty pri podobnom uvažovaní stoja za zváženie. Investícia do kvality, ktorej hodnota časom rastie, sa totiž oplatí vždy. Zvoliť však môžete aj jednoduchšiu cestu a spoľahnúť sa na overené investičné produkty.

Na investovanie nemusíte byť boháč ani odborník, stačí využiť peniaze, ktoré akútne nepotrebujete a inšpirovať sa pripadne slovami Alberta Einsteina: „Zložený úrok je ôsmy div sveta: je to najsilnejšia sila vo vesmíre.“

Vašim peniazom stačí dať dať čas, správne rozložiť svoju investíciu a mať jasný plán, čo chcete dosiahnuť. Začať môžete s kalkulačkou ČSOB Investor, v ktorej si ľahko vypočítate, koľko vám vaša investícia môže priniesť. Na stránke tiež ľahko zistíte, aký ste typ investora a dočítate sa o rôznych investičných možnostiach. Viac vám radi poradia a pomôžu finanční experti dostupní na každej pobočke ČSOB.

Upozornenie: S investíciou je vždy spojené riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov. Toto je reklamný materiál.

Cob18 067 investicny program 970x250.jpg
Foto: ČSOB

Natívny článok

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ČSOBDrevonafirmaMikuš DiamondsMolnar Fabryúspešná firma

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X