Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Hodnota transakcií vlani na Slovensku vzrástla

Hodnota transakcií vlani na Slovensku vzrástla
Ilustračné foto SITA/AP
21. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
V Slovenskej republike, Turecku, Grécku, Poľsku a Českej republike sa zaznamenal medziročný nárast počtu uskutočnených transakcií v oblasti fúzii a akvizícií.
 
Celkovo však v jedenástich krajinách regiónu strednej a juhovýchodnej Európy poklesol o 1,8 % a celková odhadovaná hodnota transakčného trhu zaznamenala medziročný pokles na o 17,6 %. Vyplýva to z výsledkov rebríčka fúzií a akvizícií v regióne, ktorý vypracovala spoločnosť Ernst & Young.
 

Obchody potiahli SPP a Volksbank

Celková hodnota transakcií uskutočnených vlani na Slovensku bola vďaka najväčšej transakcii, a to akvizícii menšinového podielu EPH (Energetický a průmyslový holding) v Slovenskom plynárenskom priemysle vyššia ako v roku 2011. Medzi ďalšie top transakcie patrí akvizícia Aupark Tower americkou spoločnosťou Heitman European Property Partners IV, akvizícia 100 % podielu v TK Logistics spoločnosťou American Washington Penn Plastic’s Co. a akvizícia viac než 50-percentného podielu v Asseco Central Europe spoločnosťou Asseco Poland. Za zmienku podľa Ernst & Young stojí aj akvizícia Austrian Volksbank International AG ruskou finančnou inštitúciou Sberbank v deviatich krajinách strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. 
 
 
Akvizičný trh v strednej a juhovýchodnej Európe (Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Grécko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) ako celok poklesol v minulom roku o 1,8 %. „Na globálnom trhu panuje zhoda, že najzaujímavejšími trhmi v našom regióne ostáva naďalej Poľsko a Turecko, za nimi nasleduje Česká republika. Poľsko a Turecko aj v roku 2012 dominovali počtom i objemom transakcií v regióne,“ povedal vedúci partner Ernst & Young v Slovenskej republike pre fúzie a akvizície v Slovenskej republike Jozef Mathia. 
 

Obchod v regióne zrejme pribrzdí

V regióne sa oznámilo 1 108 realizovaných transakcií s odhadovanou celkovou výškou 41,8 mld. USD. Najatraktívnejšími oblasťami z hľadiska počtu transakcií boli výroba, služby a energetika. Z hľadiska objemu realizovaných transakcií to, naopak, bolo bankovníctvo, finančné služby, potravinársky priemysel a výroba nápojov. Najväčšou transakciou s oznámenou hodnotou bola akvizícia tureckej spoločnosti Denizbank za vyše 3,8 mld. USD. 
 
Vzhľadom na nie príliš optimistické predpovede ekonomického vývoja eurozóny mnoho analytikov predpovedá stagnáciu či pokles na trhu fúzií a akvizícií. V súčasnosti viac než kedykoľvek v minulosti platí, že trh ovplyvňujú kupujúci, nie predávajúci. Pre vlastníkov podnikov platí podľa Ernst & Young pravidlo byť vždy pripravený na prípadný predaj dostatočne dopredu. Tento trend permanentnej pripravenosti na transakciu kladie vysoké nároky na manažment spoločností. „Kým pred krízou investori boli ochotní dolovať informácie z cieľovej spoločnosti často aj dlhšie než pol roka, a pritom neľutovali čas ani peniaze, dnes očakávajú maximálny servis, komfort a kvalitu zo strany predávajúcich a ich poradcov,“ dodal Mathia. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X