Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Inflácia v novembri spomalila na 3,4 %

Inflácia v novembri spomalila na 3,4 %
Fotobanka Pixmac
12. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Tempo rastu spotrebiteľských cien sa v novembri tohto roka zmiernilo. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž medziročná inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien dosiahla v jedenástom mesiaci 3,4 %, kým v októbri bola na úrovni 3,8 %.

 
V priemere za jedenásť mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2011 vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 3,7 %. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v novembri podľa štatistického úradu nezmenili. 
 

Rástli ceny potravín aj vzdelávania

V porovnaní s vlaňajškom vzrástli v novembri ceny vzdelávania o 6 %, potravín a nealkoholických nápojov a zdravia zhodne o 5,6 % a ceny alkoholických nápojov a tabaku stúpli o 5,1 %. Ceny rozličných tovarov a služieb sa zvýšili o 3,9 %, ceny v rámci kategórie hotely, kaviarne a reštaurácie stúpli o 3,1 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá zdraželi o 2,9 %. Ceny rekreácie a kultúry vzrástli podľa štatistického úradu o 2,7 %, ceny dopravy o 2 % a ceny odevov a obuvi stúpli o 1,9 %. Zhodne o 0,8 % sa zvýšili ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu, ako aj ceny poštových a telekomunikačných služieb. 
 
 
V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v novembri nezmenili. Na októbrovej úrovni zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, ako aj ceny za zdravie, poštové a telekomunikačné služby, vzdelávanie či za hotely, kaviarne a reštaurácie. Vzrástli ceny v odbore alkoholické nápoje a tabak o 0,5 %, pričom odevy a obuv, rekreácia a kultúra a rozličné tovary a služby zdraželi zhodne o 0,3 %. Ceny potravín a nealkoholických nápojov, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu stúpli zhodne o 0,2 %. Ceny dopravy naopak klesli o 1 %. 
 

Ceny spomaľuje doprava

Pod novembrové spomalenie inflácie sa podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej podpísal predovšetkým vývoj cien v doprave. „Vyprchal totiž efekt zdražených cestovných lístkov v železničnej doprave z novembra 2011, ktorý na infláciu vplýval až do októbra 2012, teda celý jeden rok,“ konštatuje Sadovská. Spomalenie rastu spotrebiteľských cien podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka podporili aj klesajúce ceny ropy na svetových trhoch, ktoré sa v novembri premietli do ďalšieho poklesu cien pohonných hmôt, a to o 2,8 % medzimesačne. 
 

Na budúci rok má inflácia ešte klesnúť

V decembri by pritom inflácia podľa Ľubomíra Koršňáka mohla veľmi mierne zrýchliť na úroveň 3,5 %. Po novom roku však analytici očakávajú pokles inflácie pod 3 %. „Celkovo v budúcom roku očakávame pomalší rast cien ako v aktuálnom roku 2012. Tlmičom rastu cien bude aj naďalej opatrný spotrebiteľ, a to pod vplyvom pomalšieho ekonomického rastu a pretrvávajúcej vysokej nezamestnanosti v krajine. Taktiež zmeny regulovaných cien energií by nemali zaťažiť naše peňaženky výraznejšie ako v tomto roku,“ uvádza analytička Poštovej banky Eva Sadovská. 
 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v novembri spomalila z októbrových 3,2 % na 3,1 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, taktiež mierne spomalila z októbrových 2,6 % na 2,5 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová, ako aj čistá inflácia v novembri 0 %. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo vlani k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž v roku 2011 dosiahol 3,9 %, čo bolo v súlade s očakávaniami rezortu financií. Najvýraznejšie pritom vlani rástli ceny dopravy, energií, potravín a vzdelávania.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X