Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) si opäť posvietili na prepravcov potravín.
V období od 21. novembra do 21. decembra skontrolovali 1080 motorových vozidiel, ktoré prevážali vyše 6,2 tis. ton potravinárskych produktov.
Problémom prevozu potravín je najmä hygiena
Takmer dvesto vozidiel nevyhovelo kritériám kontrolórov vo viacerých oblastiach, 23 z nich sa muselo vrátiť do krajiny pôvodu. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o výsledkoch týchto kontrol informoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Najväčší podiel nedostatkov (61 %) zaznamenali veterinári v prípade dodávok z Rakúska. Z celkového počtu 18 vozidiel prevážajúcich tovar z tejto krajiny až 11 z nich nevyhovelo kritériám kontrolórov. Na druhom mieste skončilo Poľsko s 347 kontrolovanými vozidlami a podielom nezrovnalostí takmer 37 %. Prvú trojicu uzatvára Slovensko s 847 kontrolovanými vozidlami, v prípade ktorých kontrolóri zaznamenali 187 nedostatkov (22 %).
Prepravcovia mali podľa Jahnátka problémy hlavne s dodržiavaním správnej hygieny prevozu potravín. Najväčším hriešnikom v tejto oblasti bolo Poľsko, ktoré na územie SR poslalo 47 takýchto zásielok. Medzi ďalšie prešľapy patrila aj chýbajúca dokumentácia alebo znemožnená vysledovateľnosť. „Tu najhoršie dopadlo Slovensko, ale je to vlastne len šesť prípadov z celkového počtu 847 kontrol,“ uviedol Jahnátek. Nevyhovujúci teplotný režim zaznamenali kontrolóri pri polovici dodávok z Rakúska.
Obchodné reťazce sa polepšili
Okrem cestných kontrol sa inšpektori ŠVPS zamerali aj na obchodníkov. „Musím s veľkým potešením skonštatovať, že situácia v obchodných reťazcoch sa výrazne zlepšila,“ povedal Jahnátek. Ako príklad uviedol reťazec CBA, ktorý od júla znížil mieru zistených nedostatkov z 38,7 % na 0,54 %, a aj Coop Jednotu s poklesom z 12 % na 1,1 %. Reťazec Ahold znížil mieru pochybení pri kontrolách z júlových 36 % na súčasných 2,1 %. Jahnátek taktiež vyzdvihol úsilie reťazcov ako Billa, Tesco a Kaufland, ktoré ešte pri júlových kontrolách vykázali 40 až 50 % nezrovnalostí. Pri posledných návštevách inšpektorov to v Tescu bolo už len 18,9 %, v reťazci Billa 13,4 %, Kaufland sa priblížil až k hranici 10 %.
Podľa Jahnátka sú tieto čísla signálom toho, že tlak kontrolórov na obchodníkov je opodstatnený, pretože kvalita potravín v obchodoch sa výrazne zlepšila. „Nie je samozrejme ešte na úrovni, akú si predstavujeme,“ zdôraznil. Obchody si podľa neho uvedomujú, že sú pod neustálym drobnohľadom inšpektorov a prichádzajú s opatreniami, ktoré zlepšujú kvalitu predaja a skladovania potravín.
SaS ministra kritizovala
Podľa strany Sloboda a Solidarita sa minister Jahnátek iba hrá na deratizéra, veterinára a hygienika. Pritom podľa liberálov potichu likviduje slovenský nezávislý obchod, drobných živnostníkov a malé rodinné „eseročky“. Aj zo spomínanej tlačovej besedy a prezentovaných „kontrol“ vyplýva, že najviac prenasledované a perzekvované boli malé domáce predajne. Bolo v nich vykonaný takmer dvaapolnásobný počet kontrol oproti počtu kontrol v hypermarketoch a supermarketoch. „Minister Jahnátek sa napriek tomu tvári ako bojovník proti nadnárodným reťazcom, pričom je vlastne likvidátorom slovenského nezávislého obchodu,“ reagoval podpredseda strany SaS Ľubomír Galko.