Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Inšpektori ŠVPS si posvietili na prepravcov a obchodníkov

Inšpektori ŠVPS si posvietili na prepravcov a obchodníkov
Ilustračné foto SITA
17. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) si opäť posvietili na prepravcov potravín.

 
V období od 21. novembra do 21. decembra skontrolovali 1080 motorových vozidiel, ktoré prevážali vyše 6,2 tis. ton potravinárskych produktov.
 

Problémom prevozu potravín je najmä hygiena

Takmer dvesto vozidiel nevyhovelo kritériám kontrolórov vo viacerých oblastiach, 23 z nich sa muselo vrátiť do krajiny pôvodu. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o výsledkoch týchto kontrol informoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
 
 
Najväčší podiel nedostatkov (61 %) zaznamenali veterinári v prípade dodávok z Rakúska. Z celkového počtu 18 vozidiel prevážajúcich tovar z tejto krajiny až 11 z nich nevyhovelo kritériám kontrolórov. Na druhom mieste skončilo Poľsko s 347 kontrolovanými vozidlami a podielom nezrovnalostí takmer 37 %. Prvú trojicu uzatvára Slovensko s 847 kontrolovanými vozidlami, v prípade ktorých kontrolóri zaznamenali 187 nedostatkov (22 %). 
 
Prepravcovia mali podľa Jahnátka problémy hlavne s dodržiavaním správnej hygieny prevozu potravín. Najväčším hriešnikom v tejto oblasti bolo Poľsko, ktoré na územie SR poslalo 47 takýchto zásielok. Medzi ďalšie prešľapy patrila aj chýbajúca dokumentácia alebo znemožnená vysledovateľnosť. „Tu najhoršie dopadlo Slovensko, ale je to vlastne len šesť prípadov z celkového počtu 847 kontrol,“ uviedol Jahnátek. Nevyhovujúci teplotný režim zaznamenali kontrolóri pri polovici dodávok z Rakúska. 
 

Obchodné reťazce sa polepšili

Okrem cestných kontrol sa inšpektori ŠVPS zamerali aj na obchodníkov. „Musím s veľkým potešením skonštatovať, že situácia v obchodných reťazcoch sa výrazne zlepšila,“ povedal Jahnátek. Ako príklad uviedol reťazec CBA, ktorý od júla znížil mieru zistených nedostatkov z 38,7 % na 0,54 %, a aj Coop Jednotu s poklesom z 12 % na 1,1 %. Reťazec Ahold znížil mieru pochybení pri kontrolách z júlových 36 % na súčasných 2,1 %. Jahnátek taktiež vyzdvihol úsilie reťazcov ako Billa, Tesco a Kaufland, ktoré ešte pri júlových kontrolách vykázali 40 až 50 % nezrovnalostí. Pri posledných návštevách inšpektorov to v Tescu bolo už len 18,9 %, v reťazci Billa 13,4 %, Kaufland sa priblížil až k hranici 10 %. 
 
Podľa Jahnátka sú tieto čísla signálom toho, že tlak kontrolórov na obchodníkov je opodstatnený, pretože kvalita potravín v obchodoch sa výrazne zlepšila. „Nie je samozrejme ešte na úrovni, akú si predstavujeme,“ zdôraznil. Obchody si podľa neho uvedomujú, že sú pod neustálym drobnohľadom inšpektorov a prichádzajú s opatreniami, ktoré zlepšujú kvalitu predaja a skladovania potravín.
 

SaS ministra kritizovala

Podľa strany Sloboda a Solidarita sa minister Jahnátek iba hrá na deratizéra, veterinára a hygienika. Pritom podľa liberálov potichu likviduje slovenský nezávislý obchod, drobných živnostníkov a malé rodinné „eseročky“. Aj zo spomínanej tlačovej besedy a prezentovaných „kontrol“ vyplýva, že najviac prenasledované a perzekvované boli malé domáce predajne. Bolo v nich vykonaný takmer dvaapolnásobný počet kontrol oproti počtu kontrol v hypermarketoch a supermarketoch. „Minister Jahnátek sa napriek tomu tvári ako bojovník proti nadnárodným reťazcom, pričom je vlastne likvidátorom slovenského nezávislého obchodu,“ reagoval podpredseda strany SaS Ľubomír Galko.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X