Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Jednoduché daňové optimalizácie pred koncom roka

Jednoduché daňové optimalizácie pred koncom roka
Fotobanka Pixmac
20. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITAZdroj Accace Tlačiť

Príkladom optimalizácie s dlhodobým aspektom môže byť napríklad prerušenie odpisovania dlhodobého hmotného majetku. Prostredníctvom prerušenia odpisovania je možné straty preniesť do budúcich období. 

 

Prinášame vám niekoľko tipov ako v medziach platnej legislatívy ušetriť spoločnosti náklady na dane.

 

 

Najdôležitejším faktorom je čas

Časový horizont je v daňovej optimalizácii veľmi dôležitý. Spoločnosti by nemali na svoju optimalizáciu hľadieť iba z krátkodobého hľadiska, ale ako na obdobie viacerých zdaňovacích období. „Príkladom optimalizácie s dlhodobým aspektom môže byť napríklad prerušenie odpisovania dlhodobého hmotného majetku. Daňovníci by na túto možnosť nemali zabudnúť, ak majú daňové straty z minulosti, pri ktorých hrozí, že ich nestihnú umoriť. Prostredníctvom prerušenia odpisovania je možné straty preniesť do budúcich období. Ak sa daňovník rozhodne prerušiť odpisovanie, nemusí tak urobiť pri všetkom majetku, ale môže si zvoliť iba vybrané položky tak, aby dosiahol základ dane, aký potrebuje,“ vysvetľuje Peter Pašek, Head of Advisory spoločnosti Accace. 
 
 

Inventúra záväzkov

Jedna z foriem optimalizácie daňových základov je inventúra záväzkov a identifikácia takých, u ktorých od ich splatnosti uplynulo aspoň 36 mesiacov. V súlade so súčasnou legislatívou by takéto záväzky mali byť zahrnuté do základu dane. Z tohto dôvodu by mali spoločnosti pokladať za prioritnú úhradu v porovnaní so záväzkami, ktoré takúto lehotu po splatnosti ešte nedosiahli v záujme zníženia svojho základu dane. Na strane druhej, v prípade pohľadávok by mali byť preverené všetky zákonné možnosti tvorby daňovo uznateľných opravných položiek. 
 
„V prípade menších spoločností bývajú často opravné položky opomínané. V čase, keď veľké množstvo podnikateľov zápasí s platobnou neschopnosťou svojich odberateľov je to škoda. Opravné položky k takýmto pohľadávkam môžu slúžiť ako dobrý nástroj na znižovanie základu dane podnikateľa,“  uvádza Peter Pašek. 
 

Odpisy dlhodobého hmotného majetku 

Upozorňujeme na skutočnosť, že optimalizačný nástroj, ktorý bol v minulosti využívaný pri odpisovaní dlhodobého hmotného majetku, t.j. uplatnenie celoročnej výšky daňového odpisu bez ohľadu na skutočnosť, či sa majetok zaradil do užívania až na konci zdaňovacieho obdobie alebo niekde na jeho začiatku, už nie je možné využiť! Pri majetku obstaranom v roku 2012 je v prvom roku odpisovania možné uplatniť iba pomernú časť ročného odpisu v závislosti od dátumu jeho zaradenia. Naďalej však ostáva v platnosti zvýhodnené odpisovanie majetku obstarávaného formou finančného prenájmu. 
 

Do konca roka si vyrovnajte účty 

Bežne odporúčanou a ďalšou relatívne známou formou jednoduchej optimalizácie sú realizácie platieb niektorých nákladov, akými sú nájomné platené fyzickým osobám, zmluvných pokút, úrokov z omeškania ešte pred koncom roka. Dôvodom je podmienenosť týchto druhov daňových výdavkov ich úhradou. Už komplikovanejšou formou optimalizovania daňových základov je prehodnocovanie technologických noriem úbytkov zásob a posudzovanie likvidácie nepotrebných zásob. 
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X