Bývalá navigačná dôstojníčka vie klientom podľa zvolených kritérií dovolenky poradiť loď, destináciu aj konkrétnu kajutu. Júlia Lorencovič získala za svoje podnikanie v súťaži E-žena roka 2013 v kategórii žien podnikajúcich len on-line tretie miesto.
„Život na palube výletnej lode je taký malý svet“
Mali ste prácu, o ktorej nesníva tak veľa žien. Bola to práca navigačnej dôstojníčky na 19 – poschodovej lodi. Ako ste sa vypracovali na túto pozíciu?
Doslova od podlahy, pretože začínala som ako čašníčka pred 12 rokmi. Keď som sa po pár rokoch v reštaurácii na lodi dostala na vysokú školu, ktorú som potom úspešne dokončila, po 6 rokoch som zasadla do veliteľského kokpitu. Takže za mojím úspechom je kus práce, vôbec to nebolo tak, že som zrazu prišla a bola zo mňa navigátorka lode.
Bola táto práca váš detský sen? Absolútne nie, dokonca som o niečom takom nesnívala ani v tých najbláznivejších snoch. Moje životné ciele sa zmenili, keď som bola v zahraničí. A čo sa týka môjho vysnívaného povolania, túžila som byť pani učiteľkou na základnej škole.
Od malička som bola vedená skôr umeleckým smerom, venovala som sa spoločenskému tancu a hudbe. Ale ako sa jedny dvere zatvárali a druhé sa otvárali, môj život sa vyvíjal inou cestou a ja som sa dostala na loď. Musím povedať, že pred príchodom na mostík som mala obavy, či ma moja, prevažne mužská posádka, bude rešpektovať a brať vážne moje príkazy.
Na moje veľké prekvapenie som mala silnú podporu aj u mojich nadriadených a kolegovia ma brali ako seberovnú. Je pravda, že niekedy som musela vynaložiť omnoho viac úsilia, aby som dokázala, že dokážem to, čo dokážu muži.
Čo sa týka mojich podriadených, tí ma poznali z čias, keď som pracovala v reštaurácii, alebo ako kadet. Vedeli, čím som si musela prejsť, kým som sa vypracovala na danú pozíciu, že to vôbec nebola ľahká cesta. Myslím si, že ich rešpekt spočíval aj v tom, že ja sama som si prešla aj ich prácou.
Prečo ste odišli z pozície navigačnej dôstojníčky a prešli ste na podnikanie? Kedy prišla tá myšlienka?
Pre podnikanie som sa rozhodla hneď z niekoľkých dôvodov. Medzi nimi bol aj môj vek, chcela som si založiť rodinu, pretože to bola a je pre mňa najväčšia priorita. Spolu s manželom sme sa rozhodli, že začneme podnikať v tejto oblasti.
Celý čas mi bol oporou a opakoval mi, že ak sa rozhodnem vrátiť na loď, znovu ako navigačná dôstojníčka, určite ma podporí. Ja som bola pevne rozhodnutá ostať doma s s manželom. Mnoho ľudí sa ma pýtalo, ako sa môžu dostať na dovolenku na výletnej lodi, a aj to bol podnet pre založenie cestovnej agentúry výletných lodí.
Okrem toho môj vzťah k lodiam je veľmi silný, lode sú moja vášeň a aj vďaka nim som si splnila môj detský sen byť učiteľkou, pretože prednášam na Námornej vysokej škole v Bratislave.
Bolo pre ženu ťažké začať podnikať v takejto oblasti? Využili ste aj kontakty, ktoré ste nadobudli počas Vášho pôsobenia na mori?
Moja prax a pôsobenie na mori mi určite pomohli. Kontakty, ktoré som nadobudla, mi boli a sú veľmi nápomocné. Presne som vedela, čo plavby obnášajú, tak ako pre pasažierov, tak aj pre posádku, nebol to výstrel do tmy. Zistila som, že toto je odvetvie, ktoré ma napĺňa, a aj preto dúfam, že si ľudia cenia rady, ktoré odo mňa dostanú. Čo sa týka cestovného ruchu, ja si myslím, že to je jedna vec a podnikanie je vec druhá.
Pomoc som potrebovala najmä s administratívnymi záležitosťami. Našťastie som mala pri sebe ľudí, ktorí boli ochotní a pomohli mi. Bohužiaľ, keď sme začínali, nemali sme žiadnych sponzorov, takže všetko sme si financovali sami a stále z časti aj financujeme. Bolo to všetko na vlastnú päsť a všetko, čo sme dokázali, bolo na základe vlastných prostriedkov.
Júlia Lorencovič v kokpite lode Norwegian Epic.
Ako by ste zhodnotili vývoj podnikania za čas, odkedy funguje Vaša cestovná agentúra JL NAVIGATOR?
Agentúra funguje len niečo cez rok, je ešte mladučká a dovolím si povedať, že je ešte v plienkach. Napriek tomu mám pocit, že ľudia sa stále viac a viac zaujímajú o takýto druh dovolenky. Množstvo ľudí si však stále myslí, že plavba na výletnej lodi je veľmi drahá záležitosť a môže si to dovoliť len pár vyvolených. Nie je to však pravda a vždy, keď sa dozvedia koľko to celé stojí, ostanú milo prekvapení. Dovolím si cenu našich dovoleniek porovnať s cenami obyčajných all-inclusive dovoleniek, kde ste po celý čas na jednom mieste a ubytovaní v hoteli. Výletné lode určite ponúkajú viac zážitkové dovolenky.
Ako to teda funguje? Máte v ponuke lode a destinácie a ja ako zákazník si môžem vybrať, ktorou loďou a kam chcem ísť a na ako dlho?
Spoločnosť má v každom ročnom období v ponuke množstvo lodí a množstvo destinácií. Naším agentúrnym cieľom je mať individuálny prístup ku každému zákazníkovi. Vždy sa veľmi rada stretnem s klientom osobne, alebo sa môžeme porozprávať telefonicky, poprípade mailom.
V prvom rade zisťujem, čo zákazník od dovolenky vyžaduje, či sa jedná o starší pár, o rodinu s deťmi, o pár so záujmom o romantickú plavbu či dovolenku so zážitkami a relaxom. Keď sa dohodneme, o aký typ dovolenky pôjde, vyberieme loď, destináciu a konkrétnu kajutu.
Ako som už spomínala, naším cieľom bolo vybudovať špecializovanú agentúru s veľmi individuálnym prístupom a preto vieme, ako sa hovorí “ušiť dovolenku na mieru“. Bez problémov zariadime dovolenkujúcemu všetko od transportu z domu, na miesto začiatku plavby, cez vybavenie potrebných dokladov, až po poistenie klienta.
Sú medzi jednotlivými výletnými loďami výrazné rozdiely?
V ponuke máme momentálne 14 lodí. Všetky vekové kategórie si na každej jednej lodi nájdu to svoje, dokonca aj detičky staršie ako jeden rok. Na lodi je zabezpečený aj bezbariérový prístup a taktiež mamičky sa môžu po lodi pohybovať s kočíkom, ako keby sa prechádzali po parku. Paleta služieb jednotlivých lodí je veľmi široká, takže môžete robiť naozaj všetko, alebo vôbec nič.
To už je na vás, ako chcete dovolenku stráviť. Myslím si, že by ale bola škoda nevyužiť ponuku lodí. Nájdete na nich všetko, na čo si len spomeniete, napríklad basketbalové ihrisko, posilňovňa, perličkové kúpele, divadlo, kino, bary, reštaurácie, nemocnica. Na niektorých lodiach je ľadový bar, lezecké steny, tobogány pre deti, ihriská. Je tam toho nespočetne veľa a váš program môže byť každý deň iný. Nebudete sa nudiť, ani keď bude loď na mori, a ani keď bude kotviť v prístave. Môžete ísť na pevninu spraviť si výlet, alebo ostať na palube, kde je postarané o program vždy.
Sú nejaké povinné opatrenia, ktoré musíte Vy pred plavbou urobiť?
Samozrejme, každý jeden člen posádky je vycvičený na stav núdze. Okrem toho celá posádka prechádza raz týždenne bezpečnostným nácvikom a simuluje sa evakuácia lode. Ak by došlo k núdzovej situácii, členovia posádky majú presne rozdelené svoje úlohy a vedia, čo v takom prípade robiť. Na lodi nemôže pracovať nikto, kto neovláda angličtinu a to nie len ústne, ale aj písomne. Na najmenšej lodi je 1 200 a na najväčšej 1 800 členná posádka. Na lodi netolerujeme rasizmus, keďže posádka je tvorená niekedy až zo 60 národností. Ja vždy hovorím, že život na palube je taký malý svet vo veľkom svete.
Sú nejaké povinné opatrenia, ktoré musia pred plavbou urobiť aj klienti?
Pred plavbou nie, ale hneď po nalodení dostanú pasažieri bezpečnostný výcvik, ktorý musia podľa zákona absolvovať ešte pred vyplávaním lode. Takisto sa pasažier musí dostaviť na svoju núdzovú stanicu, ktorá mu pomôže aj v reálnom nebezpečenstve. Musí si vedieť obliecť záchrannú vestu a riadiť sa pokynmi kapitána v ohrození.
Čo sa týka kontroly batožiny, cestujúci a jeho batožina pred vstupom do prístavu prejdú bezpečnostným terminálom. Rovnaký postup platí, aj keď dovolenkujúci vystúpi na pevninu, a chce sa vrátiť na loď. Na lodi sú zakázané zbrane, drogy, vlastný alkohol a rôzne nebezpečné chemikálie a iné látky. Okrem týchto vecí si na loď môžete doniesť takmer všetko, čo by ste si na normálnu dovolenku so sebou priniesť chceli.
Aké ponúkate zákazníkom destinácie a čo môžu v jednotlivých krajoch ľudia zažiť?
Destinácii ponúkame nespočetné množstvo, pretože naše lode plávajú po celom svete. V zime sa plavíme prevažne do Karibiku, do Stredozemného mora, na Havajské ostrovy, či do Mexického zálivu. Naopak v lete, keď sa v Karibiku lode nezdržiavajú aj vzhľadom na počasie a hurikánovú sezónu, sa všetky lode rozpŕchnu do chladnejších miest ako sú Kanada, Aljaška, Nové Anglicko, či Baltické more. V lete sú to však veľmi príjemné miesta. Niektoré lode sa plavia až do Ázie a Južnej Ameriky. Všetko sú to úžasné miesta a všade zažijete niečo iné, preto neviem posúdiť, ktorá je tá najlepšia.
Počas celej dovolenky ľudia prebývajú na výletnej lodi. Čo robíte v prípade, ak nejaký pasažier trpí morskou chorobou, ktorá ani po pár dňoch neprechádza a s ním je veľmi zle? Je možné sa s loďou vrátiť?
Nie, kvôli morskej chorobe sa loď určite neotáča. Vraciame sa len vtedy, ak ide o život ohrozujúcu situáciu. Takmer každý, alebo každý druhý deň je loď v prístave, a zákazník má možnosť palubu opustiť a odísť na vlastnú zodpovednosť. Peniaze mu však nebudú vrátené, keďže takéto rozhodnutie učiní z vlastnej vôle. Morská choroba je z veľkej časti psychická záležitosť. Okrem toho naši zdravotníci sú pripravení pomôcť, alebo odporúčam zakúpiť si tabletky na morskú chorobu.
Vyhľadávajú vás aj zahraniční dovolenkári, alebo vaše služby väčšinou využívajú len Slováci?
Keďže sme mladučká agentúra, sú to väčšinou Slováci, ale pomaly šírime naše služby aj v Čechách. V blízkej budúcnosti sa chystáme expandovať do Rakúska a Nemecka. My ako agentúra nie sme limitovaní, a keď potrebuje niekto dovolenku, alebo radu aj z inej krajiny, vieme pomôcť.
Zhovárala sa Simona Molčanová.
Profilové foto: Olex Cheresko, ďalšie foto: archív Júlie Lorencovič.