Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kamaráti buďme, dlhy si plaťme!

Kamaráti buďme, dlhy si plaťme!
Fotobanka Pixmac
27. apríla 2012 Tlačiť

Zajtra zaplatíme. Platobný príkaz už mám na stole. Nemám tu vedúceho. Nie je tu konateľ. Ak firma počuje od svojho obchodného partnera podobné výhovorky, keď urguje zaplatenie faktúry po termíne, peňazí sa pravdepodobne tak skoro nedočká. Najlepšie je pripraviť sa na podobné situácie vopred.

 

Dôveruj, ale preveruj

Dôveruj, ale preveruj, by malo platiť aj v prípade dlhoročného obchodného vzťahu. To, že partner platí načas faktúry päť rokov, neznamená, že určite zaplatí aj ďalší mesiac. Manažment pohľadávok a spoliehanie sa viac na zmluvy ako na dobré slovo môže firme ušetriť nepríjemné problémy s cash-flow.

„Zvyčajne ide o klasický scenár, partner odkladá platby, zvyšuje sa počet dní medzi splatnosťou a skutočnou úhradou,“ hovorí Michal Šoltes, konateľ inkasnej spoločnosti EOS KSI Slovensko. „Postupne už bez urgencie ani partner nezaplatí a neskôr sa obvykle začne kompetentný človek zatajovať, čo už je vážnym signálom a treba rýchlo konať. Inak to môže nabrať rýchly spád a pohľadávky sa môžu stať nedobytné.“

Hoci firma nemôže veľmi ovplyvniť, či sa jej obchodnému partnerovi darí alebo nie, mala by pozorne sledovať všetky signály jeho zhoršujúcej sa platobnej disciplíny.Základom je zareagovať čo najskôr, teda hneď, keď faktúra nie je zaplatená v deň splatnosti. Ideálne by vlastne mala firma začať s manažmentom pohľadávok ešte pred týmto dňom. O platobnej disciplíne nového partnera môže napovedať už to, ako si plní povinnosti k štátnym inštitúciám. Preverenie kredibility – dlhy v sociálnej, zdravotnej poisťovni a daňovom úrade, býva súčasťou služieb spoločností zameraných na inkaso pohľadávok.

Dostali ste faktúru? Má všetky náležitosti? Prebehla vašim interným procesom? Je schválená a môže prebehnúť úhrada? Tieto otázky by mala firma sama alebo prostredníctvom tretej strany, napríklad inkasnej spoločnosti, položiť partnerovi pár dní pred splatnosťou. V prípade, že firma dostane na niektorú z otázok zamietavú odpoveď, je čas chybu na faktúre opraviť a vyhnúť sa zbytočným prieťahom.

Pán Šoltés uvádza pre časopis Forbes dva príklady z praxe.

„Náš klient z oblasti kancelárskej techniky sa rozhodol nasadiť systém skorého inkasa pohľadávok (maximálne 30-40 dní po splatnosti). Pri začiatku spolupráce v roku 2008 sem dostávali na riešenie 80-100 pohľadávok mesačne, pričom sa v balíkoch vyskytovali aj staršie pohľadávky. Pohľadávky k nám boli generované systematicky každý mesiac, takže sa stávalo, že niektorí dlžníci sa u nás vyskytovali opakovane. Postupom času sa počet pohľadávok na riešenie znižoval a v súčasnosti dostávame 5-15 pohľadávok mesačne. Platobná disciplína partnerov sa zlepšila o 80-90 percent, pričom vymáhateľnosť prevzatých pohľadávok sa pohybuje stále okolo 100 percent.“

„Opačnú skúsenosť sme mali s klientom z oblasti hutníckeho priemyslu. Obrátil sa na nás s pohľadávkami, ktoré mal v zahraničí. Problémom však bolo, že pohľadávky boli viac ako jeden rok po splatnosti a objem bol taký veľký, že ohrozoval existenciu spoločnosti. Nakoniec sa pohľadávky nepodarilo zinkasovať, čo malo za následok aj likvidáciu nášho zákazníka. Hlavnú chybu urobil zákazník v tom, že namiesto rýchleho riešenia pohľadávok ďalej obchodoval s dlžníkmi s vidinou ďalších zákaziek, a tým navyšoval pohľadávky, ktoré sa stali nedobytné.“

Čím sú pohľadávky staršie, tým klesá nielen ich vymáhateľnosť, ale zároveň stúpa aj cena služieb inkasných spoločností, ak sa firma rozhodne zveriť riešenie pohľadávok do ich rúk. Pri čerstvých pohľadávkach s vyšším objemom sa provízia inkasnej spoločnosti môže pohybovať v jednotkách percent z výšky pohľadávky, naopak, pri starých a komplikovaných v desiatkach percent. Ak sa nedobytnú pohľadávku nepodarí vymôcť mimosúdne, cenu navýšia aj súdne a exekučné poplatky, prípadne odmena advokáta. Úspešnosť mimosúdneho inkasa môže byť aj viac ako 90 percent, ak sa pohľadávky riešia včas.

V prípade starších a komplikovanejších pohľadávok platí často zásada, že je vždy lepšie dostať aspoň nejaké peniaze ako žiadne. Využívajú sa preto aj splátkové kalendáre, menej časté barter a v krajných prípadoch i odpustenie časti istiny. Partneri by mali ale chápať tieto formy skôr ako prejav dobrej vôle veriteľa. Vtedy by mala veriteľská strana presadzovať uplatnenie rozhodcovskej doložky alebo notárskej zápisnice. Tie umožnia, napríklad pri porušení splátkového kalendára, vyhnúť sa zdĺhavému súdnemu konaniu a buď riešiť spor na rozhodcovskom súde, alebo, čo platí v prípade zápisnice, pristúpiť hneď k exekúcii.

Podľa Európskeho platobného indexu, ktorý zostavuje inkasná spoločnosť Intrum Justitia, priemerný čas od vystavenia faktúry až do jej úhrady trvá 56 dní pre firemný sektor a 65 dní pre verejný sektor. Podľa prieskumu spoločnosti EOS KSI zameraného na platobnú morálku sa priemerná poskytovaná lehota splatnosti vo firemnom sektore v oblasti priemyslu Slovenska pohybuje okolo 36 dní. Približne 66 percent pohľadávok je zaplatených v tomto sektore načas. Len 15 percent slovenských firiem má podľa prieskumu interné oddelenie manažmentu pohľadávok.

A ako ste na tom vy? Venujete tejto oblasti dostatočnú pozornosť? Verte, že pár hodín navyše vám ušetrí kopec problémov a zlepší sa i platobná disciplína vašich obchodných partnerov. Vyžaduje si to ale v prvom rade vašu ochotu, čas a v neposlednom rade systém sledovania pohľadávok, ktorý je potrebné s pravidelnosťou uplatňovať a kontrolovať jeho úspešnosť.Zdroj: Forbes, ISSN: 1338-2527, január 2012, str. 12-14lm

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X