Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kedy vzniká a zaniká zdravotné poistenie na Slovensku

dane-odvody/odvody-zdrav-poistovne/10/vznik-zanik-zdravotne-poistenie-slovensko
Koláž: Podnikam.sk
16. októbra 2014 Zdroj Podnikam.SK, IS Tlačiť

Poistenie v SR je potrebné riešiť napríklad pri zániku samostatnej zárobkovej činnosti v cudzine či pri zániku zdravotného poistenia v štáte, v ktorom mal sídlo váš zamestnávateľ. Kto ale platí napríklad zdravotné poistenie počas materskej, z čoho sa platí zdravotné poistenie a naopak – kto nemusí platiť zdravotné poistenie, o tom si povieme viac.

Zdravotnej poisťovni je potrebné predložiť viacero dokladov

Najbežnejšou skutočnosťou, na základe ktorej osobe vzniká povinné zdravotné poistenie na Slovensku, je narodenie. Ak sa dieťa narodí na našom území a má na Slovensku trvalý pobyt, odo dňa narodenia je zdravotne poistené na Slovensku.

Sú však aj ďalšie okolnosti, ktoré zakladajú vznik zdravotného poistenia na Slovensku. Kto ešte platí poistenie?

Zánik samostatnej zárobkovej činnosti v cudzine

Ak ste podnikali v zahraničí a boli ste v zahraničí na základe toho zdravotne poistení, po ukončení samostatnej zárobkovej činnosti v cudzine vám vzniká právo na zdravotné poistenie na Slovensku. Podmienkou je však to, aby ste mali trvalý pobyt na Slovensku.

Zdravotnej poisťovni na Slovensku, ktorú ste si vybrali, musíte predložiť prihlášku na verejné zdravotné poistenie a doklad o zániku poistenia v cudzine, resp. doklad o skončení vykonávania SZČO v cudzine.

Zánik zdravotného poistenia v štáte, v ktorom mal sídlo váš zamestnávateľ

Ďalším prípadom, kedy vám ako osobe s trvalým pobytom na Slovensku vzniká u nás zdravotné poistenie, je zánik zamestnania v zahraničí a s tým spojený zánik zdravotného poistenia na území štátu, kde ste pracovali ako zamestnanec.

Opäť ste povinný zdravotnej poisťovni predložiť okrem prihlášky na zdravotné poistenie aj doklad o tom, že vám zaniklo poistenie v zahraničí, resp. doklad o ukončení zamestnania v cudzine.

Zánik zdravotného poistenia v cudzine

Právo byť zdravotne poistený na Slovensku máte aj vtedy, ak ste sa dlhodobo zdržiavali v cudzine (váš pobyt v zahraničí bol dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov), boli ste tam zdravotne poistený a toto poistenie vám v zahraničí zaniklo. Podmienkou je to, aby ste mali trvalý pobyt na Slovensku.

Zdravotnej poisťovni musíte doložiť prihlášku na verejné zdravotné poistenie a doklad, ktorý preukazuje zánik poistenia v cudzine.

Zvyšné skutočnosti, na základe ktorých vzniká zdravotné poistenie na Slovensku, sa vzťahujú hlavne na cudzincov. Ide o tieto prípady:

 • cudzinec (prípadne občan SR pôvodným trvalým pobytom v zahraničí) získa trvalý pobyt na Slovensku
 • cudzí štátny príslušník s trvalým pobytom v zahraničí pracuje na Slovensku ako zamestnanec a jeho zamestnávateľ má u nás sídlo alebo stálu prevádzkareň
 • cudzinec na Slovensku podniká a nie je poistený v inom členskom štáte Európskej únie
 • azylant, ktorý nie je súčasne zdravotne poistený v inom členskom štáte EÚ
 • zahraničný študent z iného členského štátu EÚ zdravotne poistený na Slovensku na základe medzinárodnej zmluvy (ak nie je zdravotne poistený v inom členskom štáte EÚ)
 • maloletý cudzinec, ktorý sa zdržiava na Slovensku bez zákonného zástupcu a poskytuje sa mu starostlivosť v zariadení na základe rozhodnutia súdu (ak nie je zdravotne poistený v inom členskom štáte EÚ)
 • cudzinec zaistený vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody na Slovensku (ak nie je zdravotne poistený v inom členskom štáte EÚ)
 • nezaopatrený rodinný príslušník, ktorý sa narodil v inom členskom štáte EÚ rodičovi zdravotne poistenému na Slovensku (ak nie je zdravotne poistený v inom členskom štáte EÚ).

Ako postupovať pri podaní prihlášky

Poistenec má právo podať prihlášku v zdravotnej poisťovni, ktorú si vybral. Ak mu však počas toho istého kalendárneho roka zaniklo a vzniklo verejné zdravotné poistenie na Slovensku, musí podať prihlášku v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený naposledy.

Zákon ukladá povinnosť podať prihlášku do zdravotnej poisťovne do ôsmich dní odo dňa, kedy nastala skutočnosť zakladajúca vznik zdravotného poistenia na Slovensku.

Zánik zdravotného poistenia na Slovensku

Tak, ako zdravotné poistenie na Slovensku vzniká narodením, tak toto poistenie zaniká smrťou poistenca, prípadne vyhlásením za mŕtveho.

Opäť sú však aj iné okolnosti, ktoré sú spájané so zánikom verejného zdravotného poistenia na Slovensku.

Vznik samostatnej zárobkovej činnosti v cudzine

Ak ste začali podnikať v cudzine a vzniklo vám tam zdravotné poistenie, tak vám zaniká zdravotné poistenie na Slovensku. Zdravotnej poisťovni na Slovensku predložíte odhlášku poistenca, doklad o vzniku poistenia v cudzine alebo doklad o vzniku vykonávania SZČO v cudzine a preukaz poistenca.

Vznik zdravotného poistenia na území štátu, v ktorom má sídlo váš zamestnávateľ

Zdravotné poistenie na Slovensku vám zaniká aj vtedy, keď ste začali pracovať v zahraničí pre zamestnávateľa, ktorý má v cudzine svoje sídlo. Aj v tomto prípade zdravotnej poisťovni na Slovensku predložíte odhlášku poistenca, odovzdáte jej preukaz poistenca, ako aj doklad o zdravotnom poistení v cudzine, resp. doklad o zamestnaní v cudzine.

Vznik zdravotného poistenia v cudzine

Ak vám vzniklo v zahraničí zdravotné poistenie a boli ste v cudzine dlhšie ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov, tak vám zaniká zdravotné poistenie na Slovensku. Zdravotnej poisťovni na Slovensku musíte doložiť odhlášku poistenca, doklad, ktorý preukazuje vznik poistenia v cudzine a poisťovni tiež odovzdáte preukaz poistenca.

Zánik trvalého pobytu na Slovensku

Ďalší prípad zániku zdravotného poistenia je spojený s ukončením trvalého pobytu na Slovensku. Svojej zdravotnej poisťovni na Slovensku ste povinný doložiť doklad o ukončení trvalého pobytu na území SR, prípadne potvrdenie o odhlásení z trvalého pobytu z ohlasovne pobytu obecného úradu podľa miesta trvalého bydliska, resp. potvrdenie o odovzdaní občianskeho preukazu z dôvodu ukončenia trvalého pobytu na Slovensku. Priložíte aj odhlášku poistenca a poisťovni vrátite preukaz poistenca.

Cudzincom zaniká zdravotné poistenie na Slovensku v týchto prípadoch:

 • zánik zamestnania na Slovensku
 • ukončenie SZČO na Slovensku
 • zánik udelenia azylu
 • zánik štúdia zahraničného študenta na Slovensku
 • ukončenie umiestnenia maloletého cudzinca v zariadení na Slovensku
 • skončenie zaistenia, väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody
 • smrť alebo vyhlásenie za mŕtveho

Príklady

Príklad 1:

Vo februári 2014 ste odišli pracovať do zahraničia pre zamestnávateľa, ktorý má sídlo v cudzine. Vzniklo vám tým zdravotné poistenie v cudzine. Vo svojej zdravotnej poisťovni na Slovensku ste si podali odhlášku, predložili doklad o zamestnaní v cudzine a vrátili ste poisťovni preukaz poistenca.

V septembri 2014 ste ukončili prácu v cudzine a vrátili ste sa späť na Slovensko. Prihlášku na verejné zdravotné poistenie ste povinný podať v tej istej poisťovni, z ktorej ste sa vo februári 2014 odhlásili. Okrem toho zdravotnej poisťovni predložíte doklad o ukončení zamestnania v zahraničí.

Príklad 2:

V marci 2012 ste začali podnikať v zahraničí a na základe tejto zárobkovej činnosti vám tam vzniklo zdravotné poistenie. Zdravotnej poisťovni na Slovensku ste podali odhlášku poistenca, vrátili preukaz poistenca a predložili doklad o vzniku poistenia v cudzine.

V apríli 2014 ste ukončili podnikanie v zahraničí a začali ste podnikať na Slovensku. Keďže vám zdravotné poistenie na Slovensku zaniklo ešte v roku 2012, môžete si na Slovensku slobodne vybrať zdravotnú poisťovňu, do ktorej si podáte prihlášku. Okrem prihlášky zdravotnej poisťovni predložíte aj doklad o zániku zdravotného poistenia v zahraničí.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X