Kiska tvrdo kritizoval zdravotníctvo
Prezidentovi chýbajú opatrenia, ktoré by zastavili netransparentné a neefektívne nakladanie s peniazmi v zdravotníctve.
Kiska sa zaujímal o sťažnosti lekárov na „zdravotnícku mafiu“
Prezident SR Andrej Kiska nešetril výhradami voči rezortu zdravotníctva, chýbajú mu opatrenia, okrem iného také, ktoré by zastavili netransparentné a neefektívne nakladanie s peniazmi v zdravotníctve. Po stretnutí s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom (nominant Smer- SD), Kiska konštatoval, že od neho nepočul absolútne žiadne opatrenia, ktoré by v tomto smere prijal a ani termín, kedy takéto opatrenia prijme. Nedôvera ľudí je podľa prezidenta veľká, očakávajú, že sa zakročí proti netransparentnému narábaniu s verejnými zdrojmi v zdravotníctve.
Prezident pripomenul, že Čislák je ministrom viac ako štyri mesiace, na stretnutie ho pozval, aby sa dozvedel, čo sa v zdravotníctve mení a čo ešte plánuje meniť za rok, ktorý zostáva do volieb. Podotýka, že i keď nemôže hovoriť ministrovi, čo má robiť, môže sa aspoň pýtať, čo sa bude robiť, aby sa zdravotníctvo mohlo starať o to, čo je jeho jediná a hlavná úloha, teda liečiť ľudí.
Zaujíma ho, čo sa mieni robiť s tým, že máme zlú atmosféru medzi pacientmi a lekármi, či so sťažnosťami lekárov na neprehľadné pomery, ktorí hovoria dokonca o zdravotníckej mafii. Pýta sa, prečo stále na Slovensku nie je implementovaný DRG systém (skupiny súvisiacich diagnóz), pripomína pritom, že ho majú všetky ostatné krajiny Európskej únie.
Nemáme zavedené štandardné diagnostické a liečebné postupy
Prezident poukázal aj na to, že nemáme zavedené štandardné diagnostické a liečebné postupy, ktoré sú bežné v iných štátoch. „Ani dnes som nepočul odpoveď na otázku, dokedy ten problém vyriešime,“ konštatoval Kiska. Pýta sa, prečo sa nedokáže na základe tisícov údajov z ministerstva zdravotníctva, štátnej zdravotnej poisťovne ako aj ďalších štátnych inštitúcií vytvoriť, zaviesť a zverejňovať transparentné hodnotenie kvality, nákladov a efektívnosti jednotlivých poskytovateľov.
Tieto informácie by podľa hlavy štátu okrem iného umožnili verejnosti kontrolovať, ako sa nakladá s peniazmi, ktoré od nej vyberie štát. Kiska konštatuje, že takýchto otázok je ešte veľa. „Zdravotníctvo je veľmi zložitý organizmus a jedno rozhodnutie ani nezvýši jeho kvalitu, ani nezavedie poriadok. Základná a najdôležitejšia otázka ale je, či k tomu vôbec smerujeme,“ povedal Kiska. Konštatuje, že záleží len na ľuďoch, ktorí sú vo vedení, či na to, aby takéto pravidlá zaviedli, majú predpoklady, a či to vôbec chcú.
Prezident neopomenul ani kauzu piešťanského CT prístroja
Pre kauzu ktorú odišla Čislákova predchodkyňa Zuzana Zvolenská. „Pred niekoľkými dňami sa stalo niečo, čo urobilo z personálnych zmien spred štyroch mesiacov len gesto, ak nie rovno politické divadlo. Minister zdravotníctva totiž verejnosti pred pár dňami oznámil, že udalosti, vďaka ktorým sa koncom minulého roka stal ministrom, boli vraj len pseudokauza a bežný biznis,“ konštatoval prezident SR.
Čislák označil stretnutie s Kiskom za priateľské
Konštatoval, že sa snaží o transparentnosť v zdravotníctve. Nateraz podľa neho zbierajú relevantné údaje z nemocníc na to, aby mohli prijať opatrenia, sú však podľa neho veci, ktoré ovplyvniť nemôžu. „My ťažko môžeme ovplyvniť to, aby nejaký dodávateľ alebo výrobca napríklad CT sa hlásil do súťaže niekedy priamo, niekedy cez sprostredkovateľa, alebo cez dodávateľa. Samozrejme, bol by som veľmi rád, ak by ponuky pre naše zariadenia boli čo najnižšie a v podstate takýmto spôsobom aj vediem debatu s našimi riaditeľmi,“ uviedol Čislák.
Minister taktiež konštatoval, že v tomto volebnom období úpravou platových pomerov stabilizovali stav lekárov a sestier v štátnom sektore a zaoberajú sa nedostatkom všeobecných lekárov. Podotkol, že z eurofondov sa zrekonštruovalo viacero nemocníc a pripravuje sa výstavba novej koncovej nemocnice v Bratislave.
Ako Čislák ďalej pokračoval, zrušili nezmyselné poplatky pre pacientov a snažia sa o zriadenie jednej štátnej poisťovne. „Hlava štátu opomenula jednu z kľúčových tém nášho rozhovoru, ktorým bol ozdravný plán nemocníc. V rámci neho viaceré štátne nemocnice vďaka ich prísne riadenému manažmentu po dlhých rokoch prestali vytvárať dlh,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva.
Podľa ministra, čo sa týka nákupu CT prístroja v Piešťanoch, v tejto chvíli nemajú žiaden záver zo šetrenia. Na margo jeho vyjadrenia o pseudokauze len konštatoval, že sa vyjadroval iba k cene CT prístroja. Za bežný obchod podľa jeho slov označil len cenový rozdiel. Ako tvrdí, k prípadu sa musia vyjadriť a dať konečné stanovisko orgány, ktoré ho prešetrujú. Minister prezidenta informoval aj o novej nemocnici, či o legislatíve, ktorá má upravovať odmeňovanie zdravotníkov.