Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ zo stredy 19. apríla

Podnikam logo
20. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 19. apríla

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Rast cien sa v marci zmiernil. Potvrdzujú to údaje o harmonizovanej inflácii, ktorá v treťom mesiaci na medziročnej báze dosiahla 1 %. Oproti februáru tak jej dynamika spomalila o 0,2 percentuálneho bodu.

Priemerná dvanásťmesačná harmonizovaná inflácia tak dosiahla k marcu tohto roka hodnotu záporných 0,1 %. Medzimesačne v marci oproti februáru ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) mierne klesli o 0,1 %, kým vo februári oproti januáru stúpli o 0,5 %.

BRATISLAVA – Sociálna poisťovňa (SP) vyplácala v minulom roku dávku v nezamestnanosti v priemernej mesačnej výške takmer 368 eur. V porovnaní s rokom 2015 ide o zvýšenie o viac ako 23 eur. SP na vyplácanie tejto dávky v roku 2016 vynaložila 171 mil. eur. Informoval o tom hovorca SP Peter Višváder.

BRATISLAVA – Približne 101 tisíc penzistom sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť ich starobný dôchodok. Ide o tzv. starodôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) priznala ich penziu pred 1. januárom 2004.

Zhruba 88 tisíc penzistom má ísť suma dôchodku nahor v priemere o 45 eur a zvyšným 13 tisíc dôchodcom, ktorým poisťovňa priznala dôchodok pred 1. októbrom 1988, sa má penzia zvýšiť o pevnú sumu 25,50 eura.

Pevnú sumu zvýšenia dôchodku ministerstvo práce u týchto dôchodcov navrhuje vzhľadom na to, že SP chýbajú záznamy o zárobkoch ľudí spred októbra 1988. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda.

BRATISLAVA – Od začiatku septembra tohto roka by sa mala opäť začať uplatňovať legislatíva, ktorá možní rozširovať záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) aj na ďalších zamestnávateľov v odvetví alebo v časti odvetvia.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorý v stredu schválila vláda. Navrhovaná novela zákona reaguje na nález Ústavného súdu SR z marca minulého roka, podľa ktorého bola pôvodná novela zákona o rozširovaní záväznosti KZVS protiústavná.

BRATISLAVA – Vládny kabinet schválil novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Do slovenskej legislatívy by sa tak mala transponovať európska smernica týkajúca sa kvality benzínu a naftových palív.

„Cieľom smernice je urýchliť využívanie biopalív takzvanej druhej generácie, teda biopalív využívajúcich suroviny z biomasy, ktoré nemajú vysokú ekonomickú hodnotu pri inom použití ako biopalivo,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré návrh zákona na rokovanie vlády predložilo.

BRATISLAVA – Poľnohospodári sa musia pripraviť na výkyvy počasia. Upozornila na to ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná po stredajšom rokovaní vlády.

„Apelujeme najmä na tých, ktorých sa to najviac týka, teda ovocinárov a vinárov, aby na svojich pozemkoch a poliach urobili všetky opatrenia preto, aby im nevymrzli,“ uviedla Matečná. Silné mrazy by podľa nej mali Slovensko zasiahnuť tento piatok.

BRATISLAVA – Colné dokumenty pri objednávaní zásielok z Ameriky či Ázie sa od mája budú dať vybaviť už iba elektronicky. Upozorňuje na to finančná správa. Nevyhnutnosťou na elektronickú komunikáciu s colným úradom je pritom kvalifikovaný elektronický podpis a registrácia. Inak to za kupujúceho môže vybaviť aj prepravca.

BRATISLAVA – Podiel úspor Slovákov v podielových fondov postupne rastie. Podľa posledných dát OECD má priemerný Slovák vo fondoch alokovaných 8,4 % z celkových finančných aktív.

“Z krátkodobého hľadiska vidíme pomerne výrazný nárast oproti roku 2011 o takmer dva percentuálne body. No ak sa pozrieme ďalej do minulosti na rok 2007, kedy vo fondoch bolo takmer 11 % finančných aktív domácností, stále zaostávame,” povedal Dušan Svitek, predseda predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne.

BRATISLAVA – Prezident SR Andrej Kiska si váži snahu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera vyriešiť problémy v zdravotníctve. „Beží už ale dosť dlhá doba, aby sme pomaly mali výsledky. Žiaľ, stále väčšina ľudí na Slovensku nevníma zmeny v zdravotníctve. Podľa prieskumu ibe sedem percent našich obyvateľov si myslí, že od zvolenia novej vlády sa v zdravotníctve pohlo niečo k lepšiemu,“ povedal prezident v stredu po stretnutí so zástupcami Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP).

PODNIKOVÉ UDALOSTI

NITRA – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) začali s výstavbou terminálu intermodálnej prepravy v Lužiankach pri Nitre. Za 51,8 milióna eur bez DPH ho postaví firma Strabag, ktorá si v utorok prevzala stavenisko. Terminál vyrastie v severozápadnej časti Priemyselného parku Nitra – Sever. Trať zabezpečí prepravu tovarov pre automobilku Jaguar Land Rover, pre celý priemyselný areál a aj širšie okolie Nitry. Napojený bude na rýchlostnú cestu R1 a železničnú sieť s pripojením do železničnej stanice Lužianky.

BRATISLAVA – Slovenská sporiteľňa na konci tohto roka očakáva priaznivý hospodársky výsledok. Uviedla to vo výročnej správe za minulý rok. Zisk však medziročne podľa jej vyjadrení klesne. Dôvodom sú najmä jednorazové pozitívne efekty z roku 2016. Ide o predaj podielu v spoločnosti Visa vo výške 27 mil. eur a výnos z predaja POS v objeme 14,5 mil. eur.

BRATISLAVA – Zástupcovia štátu v spoločnostiach, ktoré ovláda štát, budú mať nové povinnosti. Ministerstvo hospodárstva SR totiž mení pravidlá pre činnosť zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej. Vládny kabinet s novými pravidlami výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu súhlasil.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

RÍM – Taliansky export vo februári medziročne posilnil o 2,3 percenta a dovoz do krajiny oproti rovnakému mesiacu minulého roka stúpol o 9,1 percenta. Export na trhy členských krajín Európskej únie vzrástol o 1,3 percenta a na na trhy mimo EÚ stúpol o 3,6 percenta.

Taliansky dovoz z krajín EÚ sa medziročne zväčšil o 7,3 percenta a import z krajín mimo EÚ stúpol o 11,9 percenta. Zahraničný obchod krajiny vo februári vykázal prebytok v sume 1,9 mld. eur. Obchodný prebytok voči krajinám EÚ bol v sume 200 mil. eur a voči štátom mimo EÚ vo výške 1,7 mld. eur.  Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke  taliansky štatistický úrad ISTAT.

BRATISLAVA – Tempo medziročnej inflácie v eurozóne sa v marci zmiernilo na 1,5 percenta z februárovej úrovne 2 percentá. V rámci celej 28-člennej Európskej únie dosiahla v marci medziročná inflácia 1,6 percenta. Jej medziročné tempo sa tiež spomalilo, keďže vo februári bola vo výške 2 percentá. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Medzimesačne sa ceny v rámci eurozóny v marci zvýšili o 0,8 percenta a v rámci celej EÚ o 0,6 percenta.

BRATISLAVA – Export tovarov z Európskej únie na trhy zvyšku sveta vo februári podľa prvého odhadu medziročne posilnil o 7 % na sumu 146,5 mld. eur z úrovne 137 mld. eur. Dovoz zo zvyšku sveta medziročne vzrástol o 8 % na 144,8 mld. eur z úrovne 134,5 mld. eur. EÚ tak v obchode s tovarmi vykázala prebytok 1,7 mld. eur, čiže sa znížil v porovnaní s prebytkom 2,6 mld. eur za február minulého roka. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

VARŠAVA – Hrubá priemerná mesačná mzda v Poľsku v podnikateľskom sektore vo firmách, v ktorých pracuje viac ako deväť ľudí, v marci oproti predchádzajúcemu mesiacu posilnila o 6,3 percenta na sumu 4 577 poľských zlotých (PLN). V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka sa priemerná hrubá mzda v krajine zvýšila o 5,2 percenta. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke poľský štatistický úrad.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

27mar8:30Zákon o odpadoch a jeho aplikácia v stavebníctve – zmeny s účinnosťou od 30.6.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

30mar8:30Lean zlepšovanie procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X