Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kiska tvrdo kritizoval zdravotníctvo

Kiska tvrdo kritizoval zdravotníctvo
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: SITA
16. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Prezidentovi chýbajú opatrenia, ktoré by zastavili netransparentné a neefektívne nakladanie s peniazmi v zdravotníctve.

Kiska sa zaujímal o sťažnosti lekárov na „zdravotnícku mafiu“

Prezident SR Andrej Kiska nešetril výhradami voči rezortu zdravotníctva, chýbajú mu opatrenia, okrem iného také, ktoré by zastavili netransparentné a neefektívne nakladanie s peniazmi v zdravotníctve. Po stretnutí s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom (nominant Smer- SD), Kiska konštatoval, že od neho nepočul absolútne žiadne opatrenia, ktoré by v tomto smere prijal a ani termín, kedy takéto opatrenia prijme. Nedôvera ľudí je podľa prezidenta veľká, očakávajú, že sa zakročí proti netransparentnému narábaniu s verejnými zdrojmi v zdravotníctve. 

Prezident pripomenul, že Čislák je ministrom viac ako štyri mesiace, na stretnutie ho pozval, aby sa dozvedel, čo sa v zdravotníctve mení a čo ešte plánuje meniť za rok, ktorý zostáva do volieb. Podotýka, že i keď nemôže hovoriť ministrovi, čo má robiť, môže sa aspoň pýtať, čo sa bude robiť, aby sa zdravotníctvo mohlo starať o to, čo je jeho jediná a hlavná úloha, teda liečiť ľudí.

Zaujíma ho, čo sa mieni robiť s tým, že máme zlú atmosféru medzi pacientmi a lekármi, či so sťažnosťami lekárov na neprehľadné pomery, ktorí hovoria dokonca o zdravotníckej mafii. Pýta sa, prečo stále na Slovensku nie je implementovaný DRG systém (skupiny súvisiacich diagnóz), pripomína pritom, že ho majú všetky ostatné krajiny Európskej únie. 

Nemáme zavedené štandardné diagnostické a liečebné postupy

Prezident poukázal aj na to, že nemáme zavedené štandardné diagnostické a liečebné postupy, ktoré sú bežné v iných štátoch. „Ani dnes som nepočul odpoveď na otázku, dokedy ten problém vyriešime,“ konštatoval Kiska. Pýta sa, prečo sa nedokáže na základe tisícov údajov z ministerstva zdravotníctva, štátnej zdravotnej poisťovne ako aj ďalších štátnych inštitúcií vytvoriť, zaviesť a zverejňovať transparentné hodnotenie kvality, nákladov a efektívnosti jednotlivých poskytovateľov.

Tieto informácie by podľa hlavy štátu okrem iného umožnili verejnosti kontrolovať, ako sa nakladá s peniazmi, ktoré od nej vyberie štát. Kiska konštatuje, že takýchto otázok je ešte veľa. „Zdravotníctvo je veľmi zložitý organizmus a jedno rozhodnutie ani nezvýši jeho kvalitu, ani nezavedie poriadok. Základná a najdôležitejšia otázka ale je, či k tomu vôbec smerujeme,“ povedal Kiska. Konštatuje, že záleží len na ľuďoch, ktorí sú vo vedení, či na to, aby takéto pravidlá zaviedli, majú predpoklady, a či to vôbec chcú. 

Prezident neopomenul ani kauzu piešťanského CT prístroja

Pre kauzu ktorú odišla Čislákova predchodkyňa Zuzana Zvolenská. „Pred niekoľkými dňami sa stalo niečo, čo urobilo z personálnych zmien spred štyroch mesiacov len gesto, ak nie rovno politické divadlo. Minister zdravotníctva totiž verejnosti pred pár dňami oznámil, že udalosti, vďaka ktorým sa koncom minulého roka stal ministrom, boli vraj len pseudokauza a bežný biznis,“ konštatoval prezident SR. 

Čislák označil stretnutie s Kiskom za priateľské

Konštatoval, že sa snaží o transparentnosť v zdravotníctve. Nateraz podľa neho zbierajú relevantné údaje z nemocníc na to, aby mohli prijať opatrenia, sú však podľa neho veci, ktoré ovplyvniť nemôžu. „My ťažko môžeme ovplyvniť to, aby nejaký dodávateľ alebo výrobca napríklad CT sa hlásil do súťaže niekedy priamo, niekedy cez sprostredkovateľa, alebo cez dodávateľa. Samozrejme, bol by som veľmi rád, ak by ponuky pre naše zariadenia boli čo najnižšie a v podstate takýmto spôsobom aj vediem debatu s našimi riaditeľmi,“ uviedol Čislák. 

Minister taktiež konštatoval, že v tomto volebnom období úpravou platových pomerov stabilizovali stav lekárov a sestier v štátnom sektore a zaoberajú sa nedostatkom všeobecných lekárov. Podotkol, že z eurofondov sa zrekonštruovalo viacero nemocníc a pripravuje sa výstavba novej koncovej nemocnice v Bratislave.

Ako Čislák ďalej pokračoval, zrušili nezmyselné poplatky pre pacientov a snažia sa o zriadenie jednej štátnej poisťovne. „Hlava štátu opomenula jednu z kľúčových tém nášho rozhovoru, ktorým bol ozdravný plán nemocníc. V rámci neho viaceré štátne nemocnice vďaka ich prísne riadenému manažmentu po dlhých rokoch prestali vytvárať dlh,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva. 

Podľa ministra, čo sa týka nákupu CT prístroja v Piešťanoch, v tejto chvíli nemajú žiaden záver zo šetrenia. Na margo jeho vyjadrenia o pseudokauze len konštatoval, že sa vyjadroval iba k cene CT prístroja. Za bežný obchod podľa jeho slov označil len cenový rozdiel. Ako tvrdí, k prípadu sa musia vyjadriť a dať konečné stanovisko orgány, ktoré ho prešetrujú. Minister prezidenta informoval aj o novej nemocnici, či o legislatíve, ktorá má upravovať odmeňovanie zdravotníkov. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X