- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Trendy a inovácie
- Komunikujete v štýle „Facebook“ aj v bežnom živote? Je to vraj vysoko neprofesionálne
Komunikujete v štýle „Facebook“ aj v bežnom živote? Je to vraj vysoko neprofesionálne
Pravdepodobne väčšina z nás si je vedomá toho, že naši „priatelia“ na Facebooku, nie sú našimi skutočnými priateľmi. Vzhľadom na tento fakt preto treba mať vždy na pamäti, že pri vzájomnej komunikácii s nimi nejde o komunikáciu so skutočnými priateľmi a o skutočných veciach.
Zároveň s tým vraj podľa odborníkov platí, že spôsoby, akými s nimi komunikujeme na rôznych sociálnych sieťach, sa v súčasnosti čoraz častejšie prenášajú aj do bežných konverzácií medzi ľuďmi. Jednohlasne sa však pritom zhodujú na tom, že to nie je tá správna cesta a spôsob takejto komunikácie môže byť pre nás zbytočne kontraproduktívny.
Facebook či Twitter sú tu z veľkej časti preto, že nám ponúkajú možnosti zdieľať naše názory a pocity z akéhokoľvek miesta na svete, kde existuje internetové pripojenie a v akomkoľvek čase. Toto však ani zďaleka neplatí v bežnom či profesionálnom živote. Ľudia, s ktorými prichádzame do kontaktu, v zásade nie sú zvedaví na všetko, čo sme zažili či to, ako sa práve cítime.
Ďalším fenoménom, ktorý priniesli sociálne médiá, je rôzne skracovanie slov či používaných skratiek. Bežne sa potom stáva, že ľudia tieto slová používajú napríklad aj v profesionálnej e-mailovej komunikácii, kde podľa odborníkov skutočne nemajú čo hľadať. Ak takéto výrazy používame aj v pracovnom prostredí, pôsobíme podľa nich veľmi neprofesionálne a ľahko sa nám môže stať, že druhá strana nám nebude rozumieť, pretože daný výraz či skratku vôbec nepozná. Treba mať totiž na pamäti, že nie každý prepadol „čaru“ sociálnych médií.
Ak si teda chceme zachovať profesionálny prejav, musíme si dať veľký pozor na to, aby sme so svojím obchodným partnerom či šéfom neskĺzli do „facebookového“ či „twitterového“ tónu alebo príslušného žargónu. V neposlednom rade sa nám pritom môže stať, že o nás pomyslia, že sme na týchto médiách nebodaj závislí a nevieme sa od nich odpútať ani pri výkone svojich pracovných povinností.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.