Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koniec špekulatívnym nákupom pôdy? Agrorezort pripravuje tieto zmeny

Pôda, agrorezort
Thinkstock
19. októbra 2016 Tlačiť

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chystá novelu zákona o nadobúdaní pôdy, ktorá má formou ústavného zakotvenia obmedziť špekulatívne nákupy pôdy.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) chce novelou zákona o nadobúdaní pôdy obmedziť špekulatívne nákupy pôdy a to formou ústavného zakotvenia. Ako informoval agrorezort, novelu zákona v najbližšom čase čaká medzirezortné pripomienkovanie. Novela má tiež podľa MPRV pre aktívnych a miestnych poľnohospodárov zlepšiť prostredie pre nadobúdanie ďalšieho vlastníctva pôdy.

Jednou z podmienok v platnej legislatíve je to, že žiadateľ, ktorý má záujem o nadobudnutie pôdy musí disponovať desaťročným trvalým pobytom na Slovensku. Novela z dielne MPRV má túto podmienku vypustiť, čím sa podľa agrorezortu čiastočne vychádza v ústrety Európskej komisii. Komisia začala pre slovenský zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku v marci 2015 konanie vo veci porušenia predpisov.

Zaregistrovali sme vo verejnosti obavy z toho, že vypustením tejto podmienky sa Slovenská republika z hľadiska špekulatívnych nákupov poľnohospodárskej pôdy stane ešte zraniteľnejšou ako doteraz,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná, podľa ktorej by to mohlo mať negatívne dôsledky pre potravinovú bezpečnosť obyvateľstva. Ako ďalej agrorezort uviedol, viaceré samosprávne organizácie poľnohospodárov si preto myslia, že eliminácia týchto možných negatívnych dôsledkov si vyžaduje ústavné zakotvenie rámcových podmienok ochrany poľnohospodárskej pôdy pred špekulatívnymi nákupmi.

Ministerka pôdohospodárstva bude o novele zákona rokovať so samosprávnymi organizáciami poľnohospodárov pri okrúhlom stole 24. októbra.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

agrorezortlegislatívne zmeny 2017špekulatívne nákupy pôdy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

20jan8:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET) - Workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejné obstarávanie-obstarávateľ

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X