Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koniec živnosti a koniec eseročky. V čom sú rozdiely!

Koniec
Pixabay.com
2. júna 2016 Tlačiť

Bez ohľadu na dôvody zániku podnikania je vhodné vedieť, že s rozhodnutím ukončiť jednu kapitolu podnikateľského života je spojených niekoľko povinností, na ktoré netreba zabúdať.

Ukončenie živnosti

V tomto prípade našťastie nejde o žiadne krkolomné peripetie. Dokonca v súhrne krokov predstavuje rušenie živnosti omnoho menej záťaže, ako jej založenie a s jej koncom nie sú spojené žiadne administratívne poplatky. Zrušiť živnosť je možné kedykoľvek počas roka.

Stačí to urobiť oznámením osobne na okresnom úrade, na jednotnom kontaktnom mieste. Tie boli zriadené práve na pomoc podnikateľom pri vybavovaní oprávnenia na podnikanie, počas výkonu ich podnikateľskej činnosti, ale tak isto je možné na tomto mieste ohlásiť aj zrušenie živnosti.

Jednotné kontaktné miesto oznámi zrušenie živnosti všetkým úradom, no aj tak sa exživnostník nevyhne návšteve zdravotnej, sociálnej poisťovne, ako aj daňového úradu.

Bude potrebné nahlásiť, kto za vás bude platiť zdravotné odvody a na sociálnej poisťovni sa odhlásite z povinného platenia. Na daňový úrad treba odovzdať osvedčenie o Daňovom identifikačnom čísle. Ak ste túto kartičku stratili, stačí aj čestné prehlásenie.

Elektronické zrušenie je komplikovanejšie

Slovensko kráča s dobou, alebo lepšie povedané pokrivkáva, naši živnostníci majú totiž možnosť ukončiť podnikanie cez internet. Elektronické odhlásenie živnosti by malo byť jednoduchšie, no v skutočnosti nie je.

Požiadavku je možné realizovať cez Ústredný portál verejnej správy SR www.slovensko.sk. Tu je však problém, aktívne využívanie elektronického občianskeho preukazu, plus nutnosť hardvérových aj softvérových požiadaviek. Väčšina ľudí na Slovensku spomínanou výbavou nedisponuje, rovnako ako elektronickým podpisom.

Keďže je však formulár na internete totožný s tým na fyzickom jednotnom kontaktnom mieste, na rušenie živností je internet v súčasnosti využívaný len minimálne.

Ako prejsť zo živnosti na eseročku?

Toto je téma, ktorá sa bytostne dotýka čoraz viac podnikateľov. V mnohých prípadoch nie je cieľom ukončiť zárobkovú činnosť, iba ju pretransformovať z pozície živnosti na plnohodnotnú spoločnosť.
Aj v tomto prípade sa dá v istom zmysle hovoriť o zániku živnosti, keďže transformácia na spoločnosť s ručením obmedzením pomocou právnej formy nie je možná.

Zánik živnosti a založenie s.r.o.

Nevýhodou tohto prípadu je, že v čase administratívneho vákua, teda v období medzi skončením živnosti a založením spoločnosti s ručením obmedzeným, nie je možné podnikať. Tento čas sa dá skrátiť napríklad kúpu hotovej s.r.o, no i tak je možný istý výpadok.

Ak živnostník ukončil svoje podnikanie oficiálne, môže majetok preradený do osobného vlastníctva presunúť do firmy formou vloženia do základného imania, alebo majetok novovzniknutej spoločnosti darovať, prípadne odpredať.

Tak sa vlastne dokonale oddelí majetok spoločnosti od súkromného, čo práve v prípade živnosti neexistuje. Aj ručenie len do výšky základného imania je jeden z dôvodov, pre ktorý živnostníci prechádzajú na formu podnikania prostredníctvom eseročky.

Postupný prechod na s.r.o.

V prípade, že by aj niekoľkodňový výpadok v podnikaní bol problémom, je možnosť prejsť postupným prerodom. Prvým krokom je založenie novej spoločnosti, do ktorej vloží živnostník svoj podnik ako nepeňažný vklad. Tak isto je možné celý podnik novovzniknutej eseročke predať, alebo previesť darovacou zmluvou.

Zrušenie s.r.o

Pri rušení eseročky je už proces značne zložitejší ako iba ohlásiť koniec podnikania. Nasleduje proces právnych krokov, ktoré musia byť v súlade so zákonom.

V princípe je možné zrušenie s.r.o. dvoma spôsobmi:

1. Zrušenie bez likvidácie spoločnosti

Ide o  zrušenie podnikania, kde bude spoločnosť pokračovať, hoci v zmenenej forme. V tomto prípade prechádza obchodné imanie na právneho zástupcu a firmu možno zlikvidovať v podobe fúzie s inou, rozdelením pôvodnej spoločnosti, alebo zmenou právnej formy.

2. Zrušenie spoločnosti s jej likvidáciou

Pri eseročke je postup likvidácie riadený pomocou likvidátora. Do likvidácie však môže vstúpiť len spoločnosť, ktorá nemá dlhy. V prípade dlžoby je konateľ povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Ak sa začne proces likvidácie, likvidátor komunikuje aj s daňovým úradom, ktorému zasiela daňové priznanie s mimoriadnou účtovnou závierkou.

Ďalej sa rušenie oznamuje aj sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam. Na konečný výmaz spoločnosti z registra je potrebný súhlas správcu dane a to nielen v podobe daňového úradu, ale aj mesta pôsobnosti eseročky a colného úradu. Bezproblémová likvidácia sa dokáže uskutočniť približne za tri mesiace a je možný výmaz spoločnosti z obchodného registra.

Pre komplikovanosť postupov, na rozdiel od rušenia živnosti, si eseročky často na likvidáciu zaobstarávajú externú spoločnosť, ktorá ich prevedie celým procesom.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

eseročkaKoniec podnikaniakoniec živnostiPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X