Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Krachujúca Smrečina zastavila výrobu

Krachujúca Smrečina zastavila výrobu
Foto: SITA
14. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Firma Smrečina Hofatex v Banskej Bystrici, na ktorú minulý týždeň podal reštrukturalizačný správca návrh na konkurz, v utorok zastavila výrobu.
 
Zo závodu si dodávatelia odvážajú nezaplatenú surovinu, pracovníci Stredoslovenskej energetiky prišli odpojiť závod od elektriny.
 

Prácu nemá istú 170 ľudí

Zamestnancom, ktorí sa v utorok ráno zhromaždili pred závodom s pôvodným zámerom štrajkovať za vyplatenie miezd, to oznámil predseda predstavenstva Roman Adámek s tým, že sa podarilo zohnať aspoň peniaze na výplaty za apríl a dnes ich firma odosiela na ich účty. „To je vec, ktorou som si nebol istý ešte včera,“ uviedol Adámek. 
 

 
Rozbeh výroby bez finančnej injekcie však podľa neho nie je nemožný. „Jediné, čo vieme urobiť, je doexpedovať a dostať čo možno maximálne množstvo financií späť do firmy, aby sa mohlo všetkým dodávateľom vrátane ľudí vyplatiť, čo im je táto firma dlžná. Či sa to podarí, neviem povedať,“ dodal. 
 

Postup určí konkurzný správca

Z takmer 170 zamestnancov Smrečiny Hofatex už od 26. apríla ostávali postupne viacerí doma so 60 percentami mzdy, minulý týždeň ich pracovalo len zhruba 20. Po utorňajšom zastavení výroby bude na expedíciu posledných výrobkov podľa Adámka stačiť päť zamestnancov. Ďalší vývoj po pravdepodobnom vyhlásení konkurzu už bude na rozhodnutiach konkurzného správcu. 
 
Smrečina Hofatex, výrobca drevovláknitých izolačných dosiek pre stavebníctvo, je od decembra minulého roka v reštrukturalizácii a reštrukturalizačný správca podal minulý týždeň v pondelok na súde návrh na jej konkurz. Súd má o ňom rozhodnúť do 15 dní. Podľa Adámka aj vedenia odborov vo firme by firmu pred krachom zachránila zhruba 500-tisícová dotácia, o ktorú zatiaľ neúspešne požiadali vládu.
 

Fabrika bez odbytu

Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini pre agentúru SITA v piatok uviedol, že štát urobil všetko, čo mohol a ďalší osud firmy je na jej majiteľoch. „Ministerstvo už pred mesiacom požiadalo štátnu Eximbanku, aby bola súčinná pri prefinancovaní reštrukturalizačného plánu Smrečiny Hofatex. Vyvinuli sme maximálne úsilie, ale majitelia podniku sami identifikujú, že fabrika nemá odbyt. Drobná pôžička by bola len kúpením si času na pár mesiacov,“ povedal Pellegrini. 
 
Podľa odborovej predáčky v Smrečine Hofatex Heleny Šikulovej je vláde zrejme jedno, že 170 zamestnancov pôjde na ulicu. „Z odborov išlo podporné stanovisko, aby firma dotáciu 500-tisíc na preklenutie súčasnej situácie dostala. Pretože potom táto fabrika je životaschopná, to prehlásili aj kolegovia z obchodu,“ uviedla Šikulová. Podľa nej vláda podporuje len zahraničných a nie domácich investorov. „Podľa akého kľúča sa dávajú dotácie domácim a zahraničným firmám, nie je otázka pre mňa,“ odmietol komentovať vyjadrenia Pellegriniho Adámek. 
 

Majiteľ očakáva konkurz

Majiteľ Smrečiny Hofatex Ladislav Krajňák pre médiá uviedol, že o pomoc pre firmu požiadal štyri ministerstvá – ministerstvo sociálnych vecí, ministerstvo hospodárstva, ministerstvo financií aj ministerstvo pôdohospodárstva, keďže štátne Lesy SR sú hlavným dodávateľom suroviny pre Smrečinu. Odpovede ešte očakáva. „Situácia sa skomplikovala len preto, že keď sme 6. mája predložili veriteľskému výboru návrh na reštrukturalizačný plán, tak v ten istý deň podal reštrukturalizačný správca návrh na konkurz. Myslím si, že aj tie reakcie energetikov a podobne sú práve preto, že súd má 15-dňovú lehotu na rozhodnutie a asi očakávajú, že rozhodne v prospech konkurzu,“ dodal Krajňák. 
 
Smrečina Hofatex patrí medzi tradičných výrobcov izolačných materiálov z drevného vlákna. Ako ďalej informuje spoločnosť na svojej internetovej stránke, národný podnik Smrečina v Banskej Bystrici vznikol zriaďovacou listinou Ministerstva priemyslu k 1. januáru 1951. V roku 1992 sa štátny podnik transformoval na akciovú spoločnosť Smrečina. Produktové portfólio sa zoštíhlilo a od roku 1994 sa začala výroba odľahčených izolačných panelov Hofatex Therm. V roku 2003 vstúpil do podniku nový investor. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X