Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kto si kúpi hypotekárny záložný list, bude musieť podať daňové priznanie

Zmena colného zákona môže mať dosah aj na hypotéky
Fotobanka Pixmac
15. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Nepriama novela zákona o dani z príjmov novelou colného zákona, presadená vo finančnom výbore, sa môže podľa bánk negatívne prejaviť v úrokovej sadzbe hypotekárnych úverov.
 
Podľa Slovenskej bankovej asociácie novela totiž zhoršuje prístup občanov k hypotekárnym záložným listom. Zároveň bude mať dopad na objem a počet poskytnutých hypotekárnych úverov, čo sa môže prejaviť v sadzbe hypotekárnych úverov.
 

Zmene zákona bude mať vplyv na sadzby hypoték

Banková asociácia má dve zásadné pripomienky k nepriamej novele zákona o dani z príjmov novelou colného zákona. Podľa názoru bánk je nepriamy spôsob novelizácie daňového zákona prostredníctvom novely colného zákona neštandardný.
 
Takáto zásadná novela zákona o dani z príjmov by mala byť podľa nich predmetom diskusie dotknutých subjektov v rámci štandardného pripomienkového konania. Riziko banky vidia aj v tom, že vďaka nepriamemu spôsobu novelizácie neboli preskúmané vplyvy, dopady a riziká navrhovaných zmien. 
 

 
Podľa súčasného znenia zákona, pokiaľ má výnos z dlhopisu (okrem výnosov zo štátnych dlhopisov alebo pokladničných poukážok) fyzická osoba, daň z príjmov sa vyberá zrážkou. Po novom by všetky fyzické osoby museli svoju daňovú povinnosť vysporiadať podaním daňového priznania. To by malo podľa bánk zásadný vplyv na predaj hypotekárnych záložných listov retailovým klientom, teda fyzickým osobám.
 
Z pohľadu klientov by takáto dodatočná povinnosť predstavovala konkurenčnú nevýhodu oproti ostatným produktom, čím by sa zhoršila podľa bánk už teraz zlá situácia na trhu záložných listov, čo by sa prejavilo v zníženej ponuke hypotekárnych úverov. Je preto možné podľa asociácie očakávať zníženie objemu a počtu hypotekárnych úverov pre obyvateľstvo, prípadne dokonca aj zvýšenie úrokových sadzieb na trhu s úvermi na bývanie. 
 
Podľa Slovenskej bankovej asociácie navrhované zmeny zvýšia administratívnu záťaž fyzických osôb v oblasti zdaňovania príjmov. Podľa informácií bankovej asociácie z doteraz vydaných a nesplatených hypotekárnych záložných listov vlastnia približne 20 % práve fyzické osoby. Tie sa pravdepodobne pokúsia zbaviť nakúpených hypotekárnych záložných listov ešte pred termínom účinnosti zákona.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X