Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kvôli 20 eurovému nákupu potravín pracujeme takmer 4 hodiny

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. júna 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Na nový televízor musíme v práci stráviť približne 7 dní.

Za natankovanie plnej nádrže zaplatíme o 6 € menej ako pred rokom

Priemerne zarábajúci Slovák [839 EUR] pracuje kvôli bežnému, 20 eurovému, nákupu potravín 3 hodiny a 50 minút. Je to zhruba o štvrť hodinu kratšie ako pred rokom, a to vďaka cenovej stagnácii a mzdovému rastu. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky.

Za jednu dvadsať eurovú bankovku si do nákupného košíka môžeme vložiť napríklad múku, chlieb, mäso a mäsové výrobky, mlieko, maslo, syr, vajcia, ale aj čokoládu či pivo. V prípade väčšieho nákupu pre štvorčlennú rodinu musíme ale siahnuť hlbšie do vrecka.

Ak v potravinách na väčší nákup minieme 50 EUR a zarábame priemernú mzdu, znamená to, že v práci musíme stráviť viac než 1 pracovný deň [9 a pol hodiny]. Tí z nás, ktorí nakupovaniu príliš neholdujú, ho radi „odbijú“ jedným veľkým nákupom, ktorý vydrží celý týždeň.

Pri pokladni tak bez problémov necháme aj 100 EUR. Kvôli takémuto 100 eurovému nákupu musí priemerne zarábajúci Slovák „odmakať“ v práci viac než 2 dni. 

Priemerná mzda je však pre mnohých Slovákov len nedosiahnuteľným snom. Ľudia zarábajúci 500 EUR v hrubom musia kvôli 20 eurovému nákupu potravín stráviť v práci až zhruba 6 a pol hodiny. A tí, ktorých zárobok sa pohybuje na úrovni minimálnej mzdy [380 EUR], to majú ešte ťažšie.

Aby mohli v supermarkete minúť spomínanú „dvacku“, musia odpracovať až 8 a pol hodiny. Preto niet divu, že mnohí Slováci neustále frflú na dražobu v obchodoch.

Motoristi za natankovanie plnej nádrže [50 l] 95 oktánového benzínu zaplatia v priemere 66 EUR, teda cca o – 6 EUR menej ako pred rokom.  Nižšie ceny ropy viedli k tomu, že zatiaľ čo teraz priemerne zarábajúci Slovák potrebuje na natankovanie plnej nádrže stráviť v práci 12 a pol hodiny, tak pred rokom to bolo až 14 hodín.

Ak si chceme domácnosť vybaviť novým televízorom, musíme v práci stráviť približne 7 dní. Pred rokom to bolo ešte o deň dlhšie.

Kúpa novej chladničky nás „stojí“ približne 8 odpracovaných dní. A nové auto v hodnote zhruba 10 300 EUR si u priemerne zarábajúceho Slováka vyžaduje stráviť v práci celý jeden kalendárny rok.

Na kúpu 1 m2 bytu alebo domu musí priemerne zarábajúci Slovák stráviť v práci približne 1,5 mesiaca. Kúpa celej nehnuteľnosti, hoci iba malometrážnej, tak vyžaduje minimálne 5 odpracovaných rokov. Samozrejme v tom prípade, že by sme nič nemíňali a celý plat odkladali na kúpu bytu.

Pocitová inflácia

Ceny tovarov a služieb v našich obchodoch zaznamenávajú už od začiatku minulého roka stagnáciu alebo dokonca aj mierny medziročný pokles. Pod tento cenový vývoj  sa vo výraznejšej miere podpisovali nižšie ceny v doprave, ale aj lacnejšie potraviny a nealko nápoje.

Podľa údajov za apríl tohto roka sa spotrebiteľské ceny medziročne znížili o – 0,1 %, ale ceny potravín sa už mierne zvýšili o 0,1 %.

Nič to ale nemení na tom, že, vďaka nezvyšujúcim sa cenám, zarábame viac ako pred rokom nielen v nominálnom, ale aj v reálnom vyjadrení a zo svojho platu si tak môžeme dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb. Napriek poklesu cien si až tri pätiny slovenských domácností myslia, že ceny sa vlani zvýšili. Dôvodom je fenomén zvaný pocitová inflácia, ktorá je vždy vyššia ako tá skutočná. 

Autor: Poštová banka

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X