Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Láska vs. strach. Ktorý štýl riadenia používajú efektívni lídri?

Muž, oblek, úspech, biznisman
thinkstockphotos.com
12. marca 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepreneur.com Tlačiť

Ktorí z nich sú efektívnejší? Tí lídri, ktorí sú postrachom pracovísk, alebo tí, ktorých máme radi?

Štúdia časopisu Journal of Business and Psychology, publikovaná minulý rok v auguste, poukázala na výhody a nevýhody pri oboch typoch riadenia. Výsledky tiež ukázali, že lídri, ktorí pôsobili nahnevaným dojmom, boli považovaní za mocnejších.

Lídri, ktorých zamestnanci vnímali ako smutných, považovali v tradičnom ponímaní moci za slabších. Na druhej strane im však pripisovali viac osobnej moci.

Štúdia zároveň odhalila, že najefektívnejší lídri sa neprikláňajú na žiadnu z uvedených strán. Nie je preto žiadnym väčším prekvapením, že títo ľudia sa väčšinou vyznačujú určitou vyrovnanosťou.

nahnevaná žena
pixabay.com

Strach

Lídri, ktorých sa zamestnanci obávajú, majú vybudovanú väčšiu autoritu. Ich zamestnanci si veľmi dobre uvedomujú si, že šéf je človek, ktorý im dáva a berie výhody a ktorý ich môže potrestať.

Pracovníci preto rešpektujú autoritatívnych lídrov, ktorí často pôsobia až nahnevaným dojmom. Títo lídri ich robia sťastnými prostredníctvom strachu z potrestania.

Tento druh strachu môže pôsobiť ako motivátor pre zamestnancov, ktorí sú tak nútení dodržiavať pravidlá a udržiavajú svoje výkony na vrchole. Ich nevýhodou je, že vzťahy s takýmito vedúcimi pracovníkmi sa vo väčšine prípadov vyznačujú napätím.

Štúdia ďalej potvrdila, že lídri, ktorí až príliš komandujú svojich zamestnancov, si nikdy nevybudujú skutočný repšekt. Za efektívnych lídrov tak možno označiť tých, ktorí si stoja za svojím, zároveň si ale dokážu získať dôveru podriadených.

láska, srdce
pixabay.com

Láska

Štúdia ďalej prezradila, že lídri, ktorí sú milovaní, sa väčšinou sústredia na starostlivosť o zamestnancov a venujú sa budovaniu týchto vzťahov. Pre svojich zamestnancov sú tak viac, ako len obyčajným manažérmi. Podľa časopisu Journal of Business and Psychology je tento štýl riadenia pre podriadených pracovníkov veľmi priaznivý.

Zamestnanci smutných lídrov sa podľa prieskumu cítili viac spojení s týmito vedúcimi pracovníkmi. Je to preto, že zdieľali ich emócie a títo lídri pôsobili zraniteľným dojmom. Nevnímali ich preto ako takých, ktorí by im hrozili represiami. Ich osobná moc však bola aj napriek tomu veľká.

Aj prieskum spoločnosti Skyline Group International, Inc. potvrdil, že zamestnanci preferujú lídrov, ktorí dokážu ukázať vhodné množstvo emócií pred stoikmi. To, že zamestnanci sú viac emocionálne zainteresovaní so svojimi lídrami, však ešte neznamená, že tento štýl vedenia je aj efektívny.

Títo lídri totiž väčšinou nie sú dostatočne silní a môže sa tak ľahko stať, že zamestnanci ich nebudú počúvať a rešpektovať. Výsledkom celej situácie je to, že podriadení pracovníci ich budú mať síce veľmi radi, sami však nebudú dostatočne motivovaní k dosahovaniu najlepších výkonov.

Vyrovnanosť

Nielen v prípade vedenia ľudí platí staré zlaté pravidlo, že všetkého veľa škodí a extrémy nie sú dobré. Najefektívnejí bývajú práve lídri, ktorí príliš neinklinujú ani k jednému z uvedených štýlov riadenia. Dobrého lídra preto vždy spoznáte podľa toho, že je empatický, komunikuje otvorene, motivuje svojich ľudí, no disponuje aj určitým prirodzeným rešpektom a dostatkom autority.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

porovnanieskillsštýly

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X