Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako som sa naučil, že zamestnanci potrebujú lídra a nie priateľa

Manažér môže byť zároveň kouč
Fotobanka Pixmac
13. septembra 2016 Img_2614.jpg Zdroj Forbes Tlačiť

Chris Myers, ktorý je generálnym riaditeľom a zakladateľom úspešnej spoločnosti BodeTree, sa podelil o jednu zo svojich cenných skúseností nadobudnutých pri podnikaní. Možno, že v jeho príbehu nájdete aj vy niečo, čo ste sami prežili, alebo práve prežívate.

Ako píše vo svojom príspevku, v úvode kariéry pracoval pre manažéra, ktorý len ťažko skrýval svoju neúctu voči podriadeným pracovníkom. Čokoľvek pre neho urobili, nikdy nič neocenil. Morálka tímu tým výrazne trpela a sám podľa jeho slov nikdy celkom nepochopil, čo viedlo tohto človeka k uvedenému správaniu. Výsledkom Chrisovej skúsenosti bol napokon záväzok, že keď sa on sám stane lídrom, nebude sa takýmto spôsobom správať ku svojim zamestnancom.

Po založení BodeTree sa zo všetkých síl snažil podporovať pracovné prostredie vo firme, oceňovať zamestnancov a robiť ich šťastnými. Chcel byť s nimi kamarát. Po čase však prišiel na to, že mu to bráni v riešení vznikajúcich konfliktov. Napokon si uvedomil, že členovia jeho tímu nepotrebujú priateľa, ale skutočného lídra, ktorý im pomôže posunúť sa ďalej. V tejto súvislosti ešte dodáva, že vedenie zamestnancov možno tiež krásne prirovnať k rodičovstvu.

Keď ste rodičom, chcete dať vašim deťom všetko, čo chcú a potrebujú. Pravdou však ostáva, že väčšinou to nie je o zábave či hrách. Je to kresaní vášho potomka, z ktorého chcete raz vychovať silného, schopného a samostatného jedinca pripraveného na život. Všetko toto si vyžaduje značnú dávku disciplíny, zasvätenia a prijímania rôznych ťažkých rozhodnutí. Ak chcete to najlepšie pre vaše dieťa, v prvom rade konáte ako rodič a až potom ako priateľ.

Rovnaké pravidlo sa podľa Chrisa uplatňuje aj pri riadení tímu. Ako líder sa cítite spokojný vtedy, keď je váš tím uvoľnený a panuje v ňom príjemná atmosféra. Sám ste vtedy považovaný za pohodového šéfa. Avšak, podobne ako rodičovstvo, aj vedenie tímu si vyžaduje ešte o čosi viac. Ľuďom nepomôžete rásť, napredovať a riadne si plniť svoje povinnosti, ak na nich netlačíte. Ak na nich nekladiete požiadavky a netlačíte ich do pravidelného opúšťania ich komfortnej zóny, v pozícia lídra v podstate zlyhávate.

Vedenie ľudí nie je o tom, ako veľmi vás majú radi. Možno povedať, že takýto prístup je až sebecký. Je to v prvom rade o tom, že ľuďom pomáhate stať sa tým, čím chcú byť a nemôžete sa pritom podľa neho vyhýbať konfliktom. Dobrý líder uprednostňuje ostatných a svoj tím pre sebou samým. Toto všetko si však vyžaduje disciplínu, obetu a veľkú odvahu. Ak robíte dobrú vec pre jednotlivcov a celý tím, zákonite nemôžete byť vždy a v každej situácii obľúbený a vyhovieť všetkým.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

líderpríbehriadenietím

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X