K prípadným zmenám príde podľa ministerstva financií až na základe poznatkov z aplikačnej praxe.
Aj keď minister financií koncom minulého roka pripúšťal zmeny týkajúce sa daňových licencií, zákon zatiaľ meniť nebudú. „Licencie považujeme za trvalý nástroj. Úpravy vidíme skôr v predĺžení doby odpočítavania či v úľavách podľa počtu zamestnancov,“ uviedol ešte v decembri minulého roka v relácii televízie TA3 V politike minister financií Peter Kažimír. Tento rok sa však legislatíva meniť nebude.
„Tak, ako aj pri iných daňových zákonoch, k prípadným zmenám dochádza spravidla na základe poznatkov z aplikačnej praxe. V tomto prípade by to mohlo byť až v roku 2015. Z uvedeného dôvodu neprebehli nijaké rokovania a MF SR ani nepripravuje zmeny v tejto oblasti,“ uviedlo aktuálne pre Podnikam.SK tlačové oddelenie ministerstva financií.
Problematiku daňových licencií upravila novela zákona o dai z príjmov, platná od 1. januára 2014. Po prvýkrát sa budú licencie platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014.
Čo je daňová licencia
- predstavuje minimálnu daň z príjmov právnickej osoby po odpočítaní úľav na dani a po zápočte dane zaplatenej v zahraničí.
Kto má povinnosť platiť daňovú licenciu
Právnická osoba:
- ktorá vykázala daňovú stratu, alebo
- ktorej na základe daňového priznania vyšla nižšia daňová povinnosť, ako je stanovená výška daňovej licencie
Výška daňovej licencie
Čo ovplyvňuje výšku daňovej licencie
- výška ročného obratu daňovníka posudzovaná k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa daňová licencia platí,
- či je alebo nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa daňová licencia platí.
*) Ak daňovník zamestnáva fyzické osoby so zdravotným postihnutím, pričom priemerný evidenčný počet týchto zamestnancov z celkového priemerného evidenčného počtu zamestnancov za zdaňovacie obdobie je najmenej 20 %, má výšku daňovej licencie zníženú na polovicu.
Splatnosť daňovej licencie
Daňová licencia za príslušné zdaňovacie obdobie je splatná v rovnakej lehote, ako je splatná daňová povinnosť právnickej osoby. Výnimkou je daňovník, ktorý v priebehu kalendárneho roka 2014 zmení zdaňovacie obdobie z kalendárneho roka na hospodársky rok.
Daňová licencia pri kratšom zdaňovacom období
- platí sa v pomernej výške v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov zdaňovacieho obdobia,
- vypočíta sa vo výške súčinu 1/12 daňovej licencie a počtu kalendárnych mesiacov zdaňovacieho obdobia.
V kalendárnom roku 2014 neplatia daňovú licenciu v pomernej výške daňovníci:
- ktorí sa zrušujú s likvidáciou v priebehu kalendárneho roka 2014,
- na ktorých bol vyhlásený konkurz v priebehu kalendárneho roka 2014.
Kto neplatí daňovú licenciu
- novovzniknutý daňovník za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol, toto sa však nevzťahuje na právneho nástupcu daňovníka zrušeného bez likvidácie,
- daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie,
- verejná obchodná spoločnosť,
- daňovník v konkurze a likvidácii,
- daňovník, ktorý prevádzkuje chránenú dielňu alebo chránené pracovisko.
Zápočet daňovej licencie
Daňovník, ktorý zaplatil daňovú licenciu, má možnosť započítať kladný rozdiel medzi daňovou licenciou a skutočnou daňovou povinnosťou vypočítanou v daňovom priznaní v troch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach nasledujúcich po zdaňovacom období, za ktoré bola daňová licencia zaplatená, a to len na tú časť daňovej povinnosti, ktorá prevyšuje sumu daňovej licencie.
Zánik nároku na zápočet daňovej licencie
- ak daňovníkovi nevznikne možnosť odpočítať daňovú licenciu alebo kladný rozdiel medzi daňovou povinnosťou vypočítanou v daňovom priznaní a zaplatenou daňovou licenciou počas troch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období nasledujúcich po zdaňovacom období, za ktoré bola daňová licencia zaplatená,
- ku dňu zrušenia daňovníka bez likvidácie,
- ku dňu vstupu daňovníka do konkurzu alebo ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie.
Daňová licencia a zaplatené preddavky na daň
Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období platil preddavky na daň, pričom zaplatené preddavky sú vyššie ako daň vypočítaná v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie a súčasne táto daň je:
- vyššia ako daňová licencia, potom daňovník nie je povinný platiť daňovú licenciu a rozdiel medzi zaplatenými preddavkami a daňou vypočítanou v daňovom priznaní je možné použiť na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vráti,
- nižšia ako daňová licencia, daňovník je povinný zaplatiť minimálnu výšku dane (daňovú licenciu), pričom:
» kladný rozdiel medzi zaplatenými preddavkami a daňovou licenciou sa použije na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníka vráti a súčasne,
» kladný rozdiel medzi daňovou licenciou a vyčíslenou daňou v daňovom priznaní je možné započítať na daňovú povinnosť v bezprostredne nasledujúcich troch zdaňovacích obdobiach.
Daňová licencia a podiel zaplatenej dane
Daňovník, ktorý zaplatil daňovú licenciu, má právo poukázať podiel zaplatenej dane ním určenému prijímateľovi z celej výšky zaplatenej daňovej licencie.