Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lepšie čerpanie peňazí EÚ závisí od poučenia sa z problémov

:Lepšie čerpanie peňazí EÚ závisí od poučenia sa z problémov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podmienky čerpania sa sprísňujú aj pre zlé skúsenosti

Vyhliadky Slovenska na zlepšenie čerpania eurofondov v budúcom programovom období 2014 až 2020 závisia od toho, do akej miery bude schopné poučiť sa zo súčasných problémov. Predpokladá to analytik portálu EurActiv.sk Radovan Geist v spojitosti so schválením rozpočtu Európskej únie (EÚ) na nasledujúcich sedem rokov a s možnosťami efektívnejšieho využívania európskych peňazí na Slovensku.
 
„Je tiež potrebné podčiarknuť, že tlak čistých prispievateľov do európskeho rozpočtu a viacero negatívnych príkladov zneužívania či zlého využívania európskych prostriedkov viedli k tomu, že všeobecné podmienky čerpania sa sprísňujú,“ uviedol vo štvrtok pre agentúru SITA Geist.
 

 
Podľa analytika nebude možné začať využívať nové eurofondy hneď na začiatku budúceho roka. „V tom čase ešte nebudú pripravené a odsúhlasené operačné programy, takže nebudú môcť byť vyhlásené prvé výzvy,“ zdôvodnil Geist. Európska komisia (EK) podľa neho vyvinula silný tlak na racionalizáciu počtu priorít, a tým aj počtu operačných programov a ich koncentráciu na oblasti so širšou pridanou hodnotou, ktoré sú naviazané na ciele Stratégie Európa 2020. „Výsledok môžeme vnímať ako kompromis medzi predstavami našej vlády a prioritami EK,“ dodal Geist. 
 
SR môže z rozpočtu EÚ v rokoch 2014 až 2020 získať 20,29 mld. eur a odvedie do neho 6,78 mld. eur. Čisté príjmy by tak mohli dosiahnuť okolo 13,5 mld. eur, čo je viac o 2 mld. eur ako v súčasnom období eurofondov. „Je to určite aj výsledok toho, že Slovensko sa správa ako dôveryhodný partner EÚ, ktorý rešpektuje solidaritu, ako partner, ktorý ukázal, že si vieme plniť svoje vlastné záväzky,“ vyhlásil v stredu premiér Robert Fico. Tvrdil pritom, že Slovensko bude môcť tieto prostriedky čerpať prakticky od 1. januára 2014. „Záleží iba od našej pripravenosti, či budeme schopní alebo nebudeme tieto peniaze míňať,“ povedal Fico. 
 

Počet operačných programov sa zníži

V rokoch 2014 až 2020 bude mať SR šesť hlavných operačných programov namiesto súčasných jedenástich. Program Výskum a inovácie bude podporovať vedecké a výskumné kapacity a ich prepojenie na podporu podnikania a inovatívne procesy v hospodárstve. „Operačný program Integrovaná infraštruktúra obsahuje vo väčšej miere dopravné projekty a tiež informačno-komunikatívne technológie, resp. e-Government,“ priblížil podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny.
 
Ďalšími sú programy Ľudské zdroje, Kvalita životného prostredia, Integrovaný regionálny operačný program a Efektívna verejná správa. Partnerská dohoda SR a EK na roky 2014-2020 by mohla byť schválená predbežne v prvej polovici januára 2014. „Všetky operačné programy sú pripravené tak, aby mohli byť schválené v druhej polovici januára, resp. začiatkom februára a mohli okamžite čerpať svoje aktivity,“ očakáva Vážny.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X