Licenčná zmluva. Kedy ju použiť a čo sa mení v roku 2016?
Výhodou licenčných zmlúv je možnosť poberať príjem, ktorý sa nezapočíta do výpočtu odvodov nech je v akejkoľvek výške.
Výhodná zmluva o pasívnom príjme
Pasívny príjem je snom každého človeka. Poberať príjmy, honoráre, či tantiémy z raz vytvoreného diela bez ďalšej práce, je najlepšia forma vyplatenej odmeny. Práve takýto príjem garantuje licenčná zmluva. Pri nej sa na príjem síce vzťahuje daňová povinnosť, ale nezapočíta sa do odvodov, hoci je možné z neho odpočítať paušálne, či reálne výdavky. Preto je podpis licenčnej zmluvy celkom výhodným obchodným dokumentom. Má však svoje špecifiká.
Predaj práv má svoje pravidlá
Prvotným účelom licenčnej zmluvy je prenechanie práv na šírenie vytvoreného diela niekomu ďalšiemu, za čo pôvodný autor získava odmenu. Ide teda o istý typ zmluvy o dielo podľa autorského zákona. Autor predáva inému právo či licenciu jeho dielo ďalej používať na rôzne účely – najmä opakované vydávanie, rozmnožovanie a následný predaj. Autorská zmluva sa tak uzatvára primárne na diela ako:
- slovesné dielo
- počítačový program,
- ústne podané, predvedené alebo inak vykonané slovesné dielo, moderovanie, či prednáška
- divadelné dielo
- hudobné dielo s textom alebo bez textu,
- audiovizuálne dielo, predovšetkým filmové dielo,
- maľba, kresba, náčrt, ilustrácia, socha a iné dielo výtvarného umenia,
- fotografické dielo,
- architektonické dielo,
- dielo úžitkového umenia,
- kartografické dielo v analógovej alebo v inej forme
V prípade, že je licencia udelená ako výhradná, autor nemôže udeliť licenciu ďalšej osobe. Dokonca už ani sám nesmie dielo šíriť. Ak je licencia dohodnutá ako nevýhradná, môže ju autor udeliť aj ďalším osobám a tiež môže dielo používať aj sám.
Pozor, na čo sa zmluva použije
Z charakteru licenčných zmlúv vyplýva, že ide o obvykle o licencie na počítačové programy, knihy, e-booky, videá, literárne texty, prípadne hudobné dielo alebo film. Medzi autorské diela nie sú zaradené logá, ochranné známky, vynálezy alebo iné technické riešenia. Tie sa považujú za predmety priemyselného vlastníctva, teda duševného vlastníctva. Napriek tomu, že aj vo vzťahu k nim je možné uzatvárať licenčné zmluvy, príjem z týchto zmlúv je predmetom odvodov.
Zohľadňuje sa aj trhová hodnota
Licenčná zmluva môže byť síce uzatvorená štandardným spôsobom medzi autorom a spoločnosťou, no dala sa využiť aj na
vyplácanie odmeny spoločníka a eseročky. Prípadne sa dala modifikovať aj ako zmluva medzi zamestnávateľom a zamestnancom a cieľom bolo práve šetrenie odvodov. Vyplácanie podielov na zisku z eseročky taktiež podlieha odvodom a rovnako aj vyplácanie bežnej mesačnej mzdy, no práve ak do hry vstúpila licenčná zmluva dokázala ich ušetriť. Nie je tak žiadne tajomstvo, že licenčná zmluva sa uzatvárala na stále modernejšie e-booky, video návody, či aplikácie. Na druhej strane treba mať na pamäti, že ak ide o závislý vzťah medzi spoločníkom a jeho eseročkou, vstupuje do hry transferové oceňovanie, teda licenčná odmena musí mať dokázateľne trhovú cenu. To si vyžaduje samozrejme aj značnú mieru evidencie a sprievodnej dokumentácie, ktorá sa pri podozrení z obchádzania platenia odvodov bude vyžadovať.
Zmeny v zdaňovaní sa dotknú aj licenčných zmlúv
Od začiatku roka 2016 začali platiť pre autorov a firmy, ktoré s nimi spolupracujú nové pravidlá týkajúce sa dvojitej možnosti zdaňovania príjmov z licenčnej zmluvy. To síce bolo možné realizovať už aj pred novou zákonnou úpravou, no v roku 2016 sa stáva povinnosťou, že už pri uzatvorení licenčnej zmluvy sa budú musieť obe strany dohodnúť, či bude odmena vyplatená autorovi už po zrazení zrážkovej dane vo výške 19 % , alebo si ju autor zdaní sám.
V oboch prípadoch sa autor vyhne zapojeniu honorárov do výpočtu odvodov, no môže si zvoliť formu výplaty, ktorá mu je výhodnejšia. V prvom prípade dostane odmenu z licenčnej zmluvy zdanenú. To má výhody najmä pre autorov, ktorí sú zamestnaní, alebo nepotrebujú podať daňové priznanie. Zo sumy odmeny zrazí objednávateľ 19 % a odvedie ich štátu. Ak ide o literárne dielo, ďalšie 2 % sú zrazené do literárneho fondu a v konečnom dôsledku tak autor dostane autor dostane 81 %, alebo 79 % odmeny.
Výhodou však je, že prijímateľ financií už nemusí nič robiť, dokonca kvôli licenčnej zmluve ani podávať daňové priznanie. Druhou možnosťou je štandardný typ, kedy si príjem vysporiada autor sám, čiže podá daňové priznanie a uplatní si paušálne výdavky. Odmena sa však do platenia odvodov ani v tomto prípade nezapočíta. Zároveň však platí, že ak ostane platenie daní na autorovi, spoločnosť musí túto skutočnosť oznámiť daňovému úradu. Zamlčať príjem z licenčnej zmluvy sa tak určite neoplatí.