Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Licenčná zmluva. Kedy ju použiť a čo sa mení v roku 2016?

Ruka podpisujúca zmluvu
Fotobanka Pixmac
25. januára 2016 Tlačiť

Výhodou licenčných zmlúv je možnosť poberať príjem, ktorý sa nezapočíta do výpočtu odvodov nech je v akejkoľvek výške.

Výhodná zmluva o pasívnom príjme

Pasívny príjem je snom každého človeka. Poberať príjmy, honoráre, či tantiémy z raz vytvoreného diela bez ďalšej práce, je najlepšia forma vyplatenej odmeny. Práve takýto príjem garantuje licenčná zmluva. Pri nej sa na príjem síce vzťahuje daňová povinnosť, ale nezapočíta sa do odvodov, hoci je možné z neho odpočítať paušálne, či reálne výdavky. Preto je podpis licenčnej zmluvy celkom výhodným obchodným dokumentom. Má však svoje špecifiká.

Predaj práv má svoje pravidlá

Prvotným účelom licenčnej zmluvy je prenechanie práv na šírenie vytvoreného diela niekomu ďalšiemu, za čo pôvodný autor získava odmenu. Ide teda o istý typ zmluvy o dielo podľa autorského zákona. Autor predáva inému právo či licenciu jeho dielo ďalej používať na rôzne účely – najmä opakované vydávanie, rozmnožovanie a následný predaj. Autorská zmluva sa tak uzatvára primárne na diela ako:

 • slovesné dielo
 • počítačový program,
 • ústne podané, predvedené alebo inak vykonané slovesné dielo, moderovanie, či prednáška
 • divadelné dielo
 • hudobné dielo s textom alebo bez textu,
 • audiovizuálne dielo, predovšetkým filmové dielo,
 • maľba, kresba, náčrt, ilustrácia, socha a iné dielo výtvarného umenia,
 • fotografické dielo,
 • architektonické dielo,
 • dielo úžitkového umenia,
 • kartografické dielo v analógovej alebo v inej forme

V prípade, že je licencia udelená ako výhradná, autor nemôže udeliť licenciu ďalšej osobe. Dokonca už ani sám nesmie dielo šíriť. Ak je licencia dohodnutá ako nevýhradná, môže ju autor udeliť aj ďalším osobám a tiež môže dielo používať aj sám.

Pozor, na čo sa zmluva použije

Z charakteru licenčných zmlúv vyplýva, že ide o obvykle o licencie na počítačové programy, knihy, e-booky, videá, literárne texty, prípadne hudobné dielo alebo film. Medzi autorské diela nie sú zaradené logá, ochranné známky, vynálezy alebo iné technické riešenia. Tie sa považujú za predmety priemyselného vlastníctva, teda duševného vlastníctva. Napriek tomu, že aj vo vzťahu k nim je možné uzatvárať licenčné zmluvy, príjem z týchto zmlúv je predmetom odvodov.

Zohľadňuje sa aj trhová hodnota

Licenčná zmluva môže byť síce uzatvorená štandardným spôsobom medzi autorom a spoločnosťou, no dala sa využiť aj na

vyplácanie odmeny spoločníka a eseročky. Prípadne sa dala modifikovať aj ako zmluva medzi zamestnávateľom a zamestnancom a cieľom bolo práve šetrenie odvodov. Vyplácanie podielov na zisku z eseročky taktiež podlieha odvodom a rovnako aj vyplácanie bežnej mesačnej mzdy, no práve ak do hry vstúpila licenčná zmluva dokázala ich ušetriť. Nie je tak žiadne tajomstvo, že licenčná zmluva sa uzatvárala na stále modernejšie e-booky, video návody, či aplikácie. Na druhej strane treba mať na pamäti, že ak ide o závislý vzťah medzi spoločníkom a jeho eseročkou, vstupuje do hry transferové oceňovanie, teda licenčná odmena musí mať dokázateľne trhovú cenu. To si vyžaduje samozrejme aj značnú mieru evidencie a sprievodnej dokumentácie, ktorá sa pri podozrení z obchádzania platenia odvodov bude vyžadovať.

Zmeny v zdaňovaní sa dotknú aj licenčných zmlúv

Od začiatku roka 2016 začali platiť pre autorov a firmy, ktoré s nimi spolupracujú nové pravidlá týkajúce sa dvojitej možnosti zdaňovania príjmov z licenčnej zmluvy. To síce bolo možné realizovať už aj pred novou zákonnou úpravou, no v roku 2016 sa stáva povinnosťou, že už pri uzatvorení licenčnej zmluvy sa budú musieť obe strany dohodnúť, či bude odmena vyplatená autorovi už po zrazení zrážkovej dane vo výške 19 % , alebo si ju autor zdaní sám.

V oboch prípadoch sa autor vyhne zapojeniu honorárov do výpočtu odvodov, no môže si zvoliť formu výplaty, ktorá mu je výhodnejšia. V prvom prípade dostane odmenu z licenčnej zmluvy zdanenú. To má výhody najmä pre autorov, ktorí sú zamestnaní, alebo nepotrebujú podať daňové priznanie. Zo sumy odmeny zrazí objednávateľ 19 % a odvedie ich štátu. Ak ide o literárne dielo, ďalšie 2 % sú zrazené do literárneho fondu a v konečnom dôsledku tak autor dostane autor dostane 81 %, alebo 79 % odmeny.

Výhodou však je, že prijímateľ financií už nemusí nič robiť, dokonca kvôli licenčnej zmluve ani podávať daňové priznanie. Druhou možnosťou je štandardný typ, kedy si príjem vysporiada autor sám, čiže podá daňové priznanie a uplatní si paušálne výdavky. Odmena sa však do platenia odvodov ani v tomto prípade nezapočíta. Zároveň však platí, že ak ostane platenie daní na autorovi, spoločnosť musí túto skutočnosť oznámiť daňovému úradu. Zamlčať príjem z licenčnej zmluvy sa tak určite neoplatí.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťlicenčná zmluvaodvody do poisťovníPodnikám ako dôchodcaPodnikám ako remeselníkPodnikám ako umelecPodnikám ako zdravotne postihnutýPodnikám na internetePrémiový obsahSlobodné povolanieumelci a odvody

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X