Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lipšic chce zaviesť rodinné daňové priznania

Od platenia odvodov poberateľky rodičovského príspevku
Foto: SITA
25. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Skupina nezaradených poslancov Národnej rady SR okolo Daniela Lipšica podá na nasledujúcu parlamentnú schôdzu balíček legislatívnych návrhov pre mladé rodiny.
 
„Výrazne by mohli pomôcť mladým rodinám práve v tom čase, keď sú deti malé a mladá rodina reálne žije z jedného príjmu,“ povedal Lipšic. Tieto návrhy by podľa neho mali umožniť rodinám legálne si privyrobiť, ľahšie sa dostať k bytu, k škôlke a s dieťaťom k lekárovi.
 

Škôlky chcú suplovať daňovo zvýhodnenými detskými skupinami

Návrhom novely zákona o sociálnom poistení chce skupina poslancov okolo Lipšica oslobodiť od platenia odvodov poberateľky rodičovského príspevku, ktoré zároveň pracujú na dohodu. Zároveň by mali byť oslobodené od povinnosti podávať daňové priznanie, ak ich príjem z práce na dohodu za rok neprekročí nezdaniteľnú časť základu dane, čo je v tomto roku 3 736 eur.
 
Ďalším návrhom je návrh na zavedenie podávania rodinného daňového priznania. „Manžel a manželka by si mohli podať spoločné daňové priznanie a pokiaľ ich daňový základ neprekročí sumu 20 tisíc eur, tak by nezdaniteľná časť základu dane mohla dosiahnuť až sumu 7 200 eur,“ povedal poslanec Jozef Kollár. 
 
Poslanci okolo Daniela Lipšica tiež navrhnú prijať novelu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, ktorá by mala zlepšiť dostupnosť vlastného bývania pre mladé rodiny. V novele chcú vyňať právnické osoby z tých, ktoré môžu dostať podporu z tohto fondu a navrhnú rozšíriť skupiny, ktoré môžu dostať podporu, o mladé rodiny s deťmi do šiestich rokov.
 

 
Prístup mladých rodín k predškolským zariadeniam sa majú zlepšiť vytvorením tzv. detských skupín. „Ich zriaďovateľom by mohli byť napríklad zamestnávatelia rodičov, ktorí majú malé deti, alebo mestá, obce, vyššie územné celky, cirkevné spoločnosti,“ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská. Oproti škôlkam by sa podľa nej na tieto detské skupiny nevzťahovali prísne hygienické a technické podmienky. „Náklady spojené so založením a prevádzkou detských skupín si budú môcť dať zriaďovatelia do daňového priznania,“ objasnila. 
 
Prístup mladých rodín k zdravotnej starostlivosti chce skupina okolo Daniela Lipšica zlepšiť tým, že by štát v plnej miere hradil návštevu lekára v domácom prostredí chorého dieťaťa. Druhou zmenou má byť to, že plánovanú zdravotnú starostlivosť by malo dieťa dostať najneskôr do troch mesiacov. Ak nie je možné na Slovensku poskytnúť dieťaťu zdravotnú starostlivosť do troch mesiacov, tak by sa zaviedol zrýchlený a zjednodušený postup na získanie predbežného súhlasu s poskytnutím zdravotnej starostlivosti v zahraničí.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X