Má zamestnávateľ právo nevyplatiť mzdu?
V posledných rokoch sme boli svedkami, že v dôsledku svetovej hospodárskej krízy sa mnoho firiem dostalo do prevádzkových ťažkostí, ktoré často spôsobili omeškanie výplaty miezd, v horšom prípade aj ich nevyplatenie. Má zamestnávateľ právo nevyplatiť zamestnancom mzdu?
Zamestnávateľ je povinný vyplácať zamestnancovi mzdu
- v termíne dojednanom v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve
- najneskôr však do konca kalendárneho mesiaca (ak nie je dojednaný termín výplaty)
Aké má možnosti zamestnanec ak mu nevyplatia mzdu?
Vyzvať zamestnávateľa na úhradu mzdy
- zamestnanca môžu zastupovať v rokovaní so zamestnávateľom odbory, zamestnanecká rada, alebo zástupca zamestnancov (pokiaľ pôsobia v danej firme)
- zamestnanec môže vyzvať zamestnávateľa aj sám na vyplatenie mzdyVýzva zo strany zamestnanca musí mať písomnú formu a uvedenú lehotu, dokedy má byť mzda vyplatená a súčasne s možným upozornením na skutočnosť, že v prípade neplnenia zo strany zamestnávateľa sa bude domáhať vyplatenia mzdy súdnou cestou.
Okamžité skončenie pracovného pomeru
- ak zamestnávateľ nevyplatil zamestnancovi mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, môže zamestnanec pracovný pomer okamžite skončiť.
Náležitosti okamžitého skončenia pracovného pomeru
- musí mať písomnú formu a obsahovať dôvod okamžitého skončenia pracovného pomeru
- výpoveď musí byť urobená písomne v 2 vyhotoveniach, jedno pre zamestnanca a jedno pre zamestnávateľa
- pracovný pomer sa v tomto prípade končí dňom jeho doručenia zamestnávateľovi (neberie sa ohľad na to, či v ňom bol uvedený iný deň). Písomnosti, ktoré sú doručované poštou, musia byť doporučené
- zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku počas výpovednej doby dvoch mesiacov
Ďalšie možnosti zamestnancov
- Sťažnosť na príslušnom inšpektoráte práceMiestna príslušnosť orgánu inšpekcie práce je stanovená podľa sídla zamestnávateľa. Inšpektorát práce prešetrí danú situáciu a môže zamestnávateľovi uložiť pokutu.
- Trestné oznámenie na polícii (podľa sídla zamestnávateľa)Trestné oznámenie musí obsahovať popis okolností nevyplatenia mzdy a dôkazné prostriedky, napr. pracovné zmluvy.
Dôležité! Podaním trestného oznámenia sa síce začne voči zamestnávateľovi trestné stíhanie, ale aj v prípade, ak by bol rozsudkom trestného súdu právoplatne uznaný vinným z tohto trestného činu, následkom bude uloženie trestu vymeraného súdom, čiže nie povinnosť vyplatiť zamestnancom dlžné mzdy. Zamestnanci si musia svoj nárok uplatniť na súde. V prípade uplatnenia si svojho nároku súdnou cestou môže zamestnanec od zamestnávateľa okrem dlžnej sumy mzdy požadovať aj úroky z omeškania. |
---|