Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mafiáni perú peniaze v reštauráciách či realitkách

Mafiáni perú peniaze v reštauráciách či realitkách
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
28. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Tajná služba vlani zbierala aj informácie o podozreniach z podvodov so štátnymi pozemkami.

SIS zistila aj korupciu v štátnej spoločnosti

Zločinecké skupiny na Slovensku využívajú na „prepranie“ peňazí z trestnej činnosti najmä reštauračný a realitný biznis a podnikanie v rekreačných službách a stavebníctve. Tvrdí to Správa o činnosti Slovenskej informačnej služby v roku 2013, ktorú dnes zobral parlament na vedomie. Organizované zločinecké skupiny sa u nás podľa správy naďalej venujú hlavne distribúcii omamných a psychotropných látok, nelegálnej migrácii, prostitúcii a úžerníctvu.

„Zdrojom ich príjmov zostala aj násilná trestná činnosť, napríklad vyberanie tzv. výpalného od podnikateľov, lúpeže, vydieranie, vraždy na objednávku a podobne,“ konštatuje materiál. Vlani si udržiavali silné postavenie balkánske zločinecké skupiny, ktoré obchodujú s drogami.

SIS preverovala vlani aj obchody s výrobkami obranného priemyslu 

V druhom polroku 2013 tajná služba zachytila a vyhodnotila viacero aktivít, ktoré sa týkali pokusov o export výrobkov obranného priemyslu na Blízky východ. V oblasti boja proti terorizmu SIS počas roka 2013 nezaznamenala bezprostredné teroristické ohrozenie na našom území, ani účasť Slovákov v teroristických aktivitách v zahraničí. SIS tiež zaznamenala rizikové aktivity niektorých zahraničných spoločností na Slovensku, ktoré by mohli byť využívané v prospech cudzích spravodajských služieb. 

V oblasti korupcie SIS získala informácie o podozreniach z korupcie výkonného manažéra vyššieho manažmentu štátnej spoločnosti. Ten pravdepodobne za úplatok manipuloval verejným obstarávaním a udeľoval zákazky spriaznenej obchodnej spoločnosti. SIS poukázala aj na podozrenie z korupcie predstaviteľa samosprávy, ktorý cez sprostredkovateľa údajne požadoval úplatky od investorov za súhlas samosprávy s ich investičnými zámermi.

Podozrenia z korupcie zaznamenali aj v súvislosti s vykonávaním daňových kontrol. SIS tiež poukázala na prípady, v ktorých boli údajne neoprávnene čerpané poľnohospodárske dotácie na obrábanie pozemkov, ku ktorým príjemca dotácie nemal vlastnícke ani užívacie právo a neobrábal ich. 

Zneužívali sa aj dotácie z eurofondov

SIS informovala príslušné orgány aj o zneužívaní dotácií z eurofondov, ktoré boli určené na sociálne účely pre potreby jednej z obcí a na rekonštrukciu kultúrneho zariadenia ďalšej obce ich štatutárnymi zástupcami. Tajná služba tiež zbierala informácie o podozreniach z podvodov so štátnymi pozemkami. „SIS poukázala na skupinu osôb, ktorá údajne v spolupráci so zamestnancom štátneho úradu získala štátne pozemky v lukratívnej oblasti pod trhovú cenu,“ uvádza správa. 

Slovenská informačná služba by mala mať budúci rok k dispozícii 44,3 milióna eur. Oproti schválenému rozpočtu na rok 2014 ide o nárast o 1,39 milióna eur (3,23 percenta). Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015. Rozpočet pre tajnú službu odobril tento týždeň parlamentný osobitný výbor na kontrolu činnosti SIS.Parlament odobril aj správu o plnení úloh Vojenského spravodajstva za rok 2013.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X